کد خبر: 12707 | تاریخ انتشار: ۱۸:۱۳:۰۱ - پنج شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۴ | ۱۴ نظر | |

چه نوع باد معده‌ای وضو را باطل می‌کند؟

دانشگاه اسلامی الازهر، مدرک دکترا با رتبه عالی را به «ف. س» که موضوع پایان‌نامه‌اش پژوهش در رابطه با گازهای بی ضرر معده است اعطا کرد.

این دانشجو که مدرک دکترایش را با رتبه عالی از دانشگاه الازهر دریافت کرده، می‌گوید هر نوع گاز معده‌ای نمی‌تواند باعث باطل شدن وضو بشود، بلکه صدا، بو و مدت زمان خروج گاز معده عواملی هستند که در باطل شدن یا نشدن وضو تاثیرگذار هستند.

دکتر «ف. س» همچنین می‌گوید، بنابه تحقیقات و پژوهش‌ها‌ در آیات قرآن و دلایل نزول آن‌ها، مسئله ابطال وضو به دلیل خروج گاز معده متفاوت است.

بنابه گفته این دکتر دانشگاه الازهر، آن دسته از بادهای معده که بوی پیاز، سیر و گل‌کلم بدهند وضو را باطل می‌کنند، اما آن دسته از بادهای معده که بو نداشته باشند به آن‌ها گازهای بی‌ضرر می‌گویند و اگر از ۴ ثانیه بیشتر طول نکشند و صدای آن‌ها از ٣٠ دیسپل بیشتر نباشد، وضو را باطل نمی‌کنند.

در همین رابطه چندین نفر از علمای اسلامی اعلام کرده‌اند که خوشحال‌ هستند از این‌که این تحقیق باعث رفع شک و شهبه شده و تاثیرگذار خواهد بود بر نمازهای طولانی مدت همچون نماز تراویح.

گروه‌های سلفی می‌گویند که براساس نتیجه‌گیری‌های این تحقیق، در رابطه با ابطال وضو عمل نخواهند کرد. سخن‌گوی سلفی‌ها اعلام کرده است، ما نمی‌گوییم که نتیجه این تحقیقات اشتباه است، اما این تحقیق کامل نیست و تمامی بادهای معده را شامل نمی‌شود، از جمله بادهایی که مواد لزجی به همراه آن‌ها خارج می‌شود و چندین سوال دیگر در این زمینه که علما هنوز مشغول مطالعه در باره آن‌ها هستند و به جواب قطعی نرسیده‌اند.

منبع: تایمز

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱۴ ديدگاه مطلب براي " چه نوع باد معده‌ای وضو را باطل می‌کند؟ " ارسال شده است.

 1. محمدی گفت:

  برای کساییکه کثیر شک هستند چطور؟!

 2. نام خود را وارد كنيد... گفت:

  چی ربطی به بو ومدتش داره

 3. سیدرضامحمدنیا گفت:

  سند و منبع موثق این خبر مشکوک و فتنه انگیز کجاست؟
  از شما به عنوان یک سایت تحلیلی و خبری دلسوخته انتقال این قیبل اخبار مجهول السند خیلی بعید است.

 4. ناشناس گفت:

  تایمز هرچی بگه شما هم باید باور کنید و پخش کنید؟
  مردمو چی فرض کردین؟
  از بیکاری معلوم نیست دیگه چه خبرای مسخره ی دیگه ای میخواید پخش کنید.
  با دین مردم بازی کردم مسئله ی ساده ای نیست.
  این ببشتر از یک جک نیست.ولی شما بعنوان خبر گذاشتینش.واقعا برای این سایت متأسفم

 5. علي گفت:

  مال مفت بیت المال رو خرج چه مذخرفاتی می کنن، من تو تلگرام دیدم این خبر رو با تمسخر گذاشتن باورم نشد تا اینکه اومدم دیدم!

 6. دانشجو گفت:

  بیشتر ب نظر میاد هدف تخریب و کم ارزش نمودن پژوهشها ی مقطع تحصیلی دکتری و دانشگاه الزهرا باشه.

 7. واقعاً متأسفم گفت:

  من واقعاً متآسفم برای مسئولین این سایت که این خبرو منتشر کردند و متأسفم برای دانشگاهی که اعتبار و ارزششرو انقدر پایین آورده که رتبه عالی به همچین موضوعی میده که باعث تمسخر اسلام در شبکه های اجتماعی بشن. ( این کار شما کمتر از اون کاریکاتوریستی نیست که کاریکاتور پیامبرو منتشر کرد)

  • واقعاً متأسفم گفت:

   پخش نکردنش دلیل نمیشه که وجود این انکار بشه. شما قعلا واقعیت رو بپذیر….بعد چیزای دیگه فکر کن!

 8. حسن گفت:

  احسنت بر دین مبین اسلام…ک حتی باد معده مارو بررسی و تحلیل کرده،درود
  فقط بفرمایید کدام آیه ی قرآن درخصوص باده معده بوده،چون فرمودین پروهش درقرآن کردن

 9. مخالف گفت:

  باز ملت واویلا گویان کامنت گذاشتن.. اشکال این پایان نامه چیه؟؟ خیلی ها مبتلا به وسواس در وضو هستن و این پایان نامه ممکنه کمکشون کنه. ما خیلی احادیث در این رابطه داریم که مومن شک میکنه به صحت وضوش و حتی یکی از احادیث گفتن تا وقتی صداش رو نشنیدی یا بوش رو احساس نکردی شک نکن به وضوت

 10. لاله گفت:

  خبری که لینکش رو گذاشتید از تایمز، نوشته دانشگاه Al-Azhar university, in Cairo

  ال ازهر در قاهره، یعنی اینقدر سواد انگلیسی ندارید؟ کسانی که انگلیسی بلدند برن بخونند. دانشگاه الزهرا اونقدر نظارت روی فعالیت های استاداش احتمالا باید داشته باشه که به چنین موضوع شرم آوری اجازه تائید شدن بده !!!!!!

 11. نام خود را وارد كنيد... گفت:

  بیشتر ب نظر میاد هدف تخریب و کم ارزش نمودن پژوهشها ی مقطع تحصیلی دکتری و دانشگاه الزهرا باشه. واقعا همینه خدا لعنتشون کنه

ارسال نظر


آخرین موضوعات