کد خبر: 131 | تاریخ انتشار: ۸:۰۱:۳۸ - پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۳ | ۴ نظر | |

هر دم از این باغ بری می رسد

حالا سر و کله طرح جالب صیانت از حریم عفاف و حجاب پیدا شده است.
برخی مفاد این طرح به قرار زیر است:
1 – اشتغال زنان در ساعت به‌اصطلاح «نامتعارف»، به دریافت مجوز از نیروی انتظامی مشروط شده است
2 – جریمه و حبس برای بدحجابی و دارندگان آنتن ماهواره.
3- زنان بدحجاب ابتدا متعهد به شرکت در دوره‌های آموزشی و سپس محکوم به پرداخت جریمه نقدی از دو تا 10 میلیون ‌ریال می شود.
4- رانندگان بدحجاب و کشف حجاب کننده باید یک ‌میلیون‌ ریال جریمه شوند و در صورت تکرار علاوه ‌بر 10نمره منفی، وسیله نقلیه به مدت 72 ساعت توقیف می‌شود.
5- کارمندان بدحجاب: توبیخ کتبی با درج در پرونده استخدامی، کسر حقوق و فوق‌العاده شغل یا عناوین مشابه حداکثر تا یک‌سوم، از یک ماه تا یک سال.
6- مدیران ساختمان ها موظفند به ساکنان واحدهای دارای ماهواره تذکر کتبی بدهند و اگر ساکنان مذکور ظرف مدت یک ماه اقدام به جمع آوری ماهواره های خود نکنند، مدیر ساختمان محکوم به جزای نقدی خواهد شد.
در باب حجاب:
اما آن چه مهم است این است که در سخنان وکلای مردم نباید خدشه‌یی نباشد، و باید که به اتقان و استحکام و سَداد، سخن بگویند و عمل کنند. اسلام دین رحمت، عطوفت، رأفت، سلام، صلح، سعادت، تربیت و نیکبختی است.

كَتَبَ رَبُّكُمْ عَلى‏ نَفْسِهِ الرَّحْمَة
«پروردگارتان رحمت را بر خود مقرّر کرده است». (1)

چنین دینی هرگز طالب آن نیست که یکی از اعضاء تربیت نایافته جامعه، به کلی از همه چیز گریزان شود. در شرائطی که اگر بخواهید حجاب را به بانویی تحمیل کنید و بگویید که این حکم خدا و به نفع تو است، واکنش مخالف نشان می‌دهد. چه رسد به این که وی جریمه نقدی شود، دوره آموزشی ببیند، اتوموبیلش توقیف شود، و نمره منفی بگیرد. قطعاً چنین کسی دیگر اصلاً نگاه به این دین نمی‌کند و حتی دشمن آن نیز می‌گردد.
این قانون همانند برخی قوانین دیگر باعث بروز رفتار متظاهرانه از سوی کارمندان زن خواهد شد. رفتار متظاهرانه درباره غیر کارمندان مفهومی ندارد زیرا بدحجابی در اماکن عمومی است که مفهوم پیدا می کند و رفتار متظاهرانه در این اماکن مطلوب قانون فوق الذکر است.
اما ما پیشنهاد می کنیم در جهت تألیف قلوب مردم و شنوانیدن حرف خود به آن ها، مبارزه با مسائل کلان دیگر را در دستور کار خود قرار دهند در صورتی که از این کارزار سربلند بیرون آمدند شاید در این عرصه هم سخن شان تأثیر داشته باشد. یعنی تا زمانی که افراد و گروه‌هایی، که به جهت برخورداری از قدرت سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی خود، توان دزدیهای کلان دارند، و از بیت المال و ثروتهای ملی می‌دزدند، دستشان از این دزدیها کوتاه نگردد، و در جامعه تعدیل و توزیع عادلانة ثروت صورت نگیرد، قلوب مردم تألیف نخواهد شد.
در باب ماهواره:
حال اگر خود مدیر ساختمان به این درد بی درمان مبتلا باشد چه کسی به او تذکر خواهد داد؟!! طراحان این طرح با ارائه این طرح نشان دادند که هیچ خبری از اوضاع و احوال جامعه ایران ندارند. طبق اعلام مقامات رسمی 71 درصد مردم تهران و 60 درصد مردم کل کشور ماهواره دارند. اکنون برخی مراجع تقلید استفاده از ماهواره با بلامانع دانسته اند.(2) حال اگر یکی از این دارندگان ماهواره بگوید من از فلان مرجع تقلید می کنم و او اجازه استفاده از ماهواره را داده است، در این صورت چگونه می توان ماهواره وی را جمع آوری کرد. مثل معروفی هست که می گوید: قربان برم خدا را، یک بام و دو هوا را!!
اصرار بر جمع آوری ماهواره عمدتا با بی احترامی به مالک، نقض حریم خصوصی او و همچنین وهن قانون (به علت قانون شکنی عمومی مردم) همراه است.
بنابراین با مترتب بودن این همه آسیب بر قانون مذکور، چگونه برخی مدام اصرار بر به کرسی نشاندن حرف خود دارند. یا قدرت تفکر ندارند یا این که ملاحظات سیاسی دیگری در کار است.

پی نوشت ها:
(1): سوره انعام، آیه 54، ترجمه مرحوم محمد مهدی فولاد وند. بنگرید به آیات (12 و 133 سوره انعام و 58 سوره کهف).
(2) : سؤال: استفاده از آنتن ماهواره براي مقاصد مباح و شرعي چه حکمي دارد؟
– آقای وحید خراسانی: در فرض سؤال در صورتي که خوف انحراف عقيده يا سستي در مسائل شرعي نباشد و يا ارتکاب حرام براي ديگران نيز پيش نبايد، اشکالي ندارد.
– آقای سید محمدعلی علوی گرگانی: چنانچه از این دستگاه برای گرفتن كانالهای مجازِی كه اشكال شرعی ندارند، استفاده شود خرید و نگهداری و استفاده از آن نیز مانعی ندارد.
– آقای سید صادق روحانی: ماهواره در این گونه مسائل مانند تلویزیون است.
– آقای یوسف صانعی: اگر استفاده از برنامه های ماهواره باعث آلوده شدن انسان به گناه و انحراف شود، حرام است ولی استفاده صحیح برای كارهای علمی و اطّلاعات، منع شرعی ندارد.
توضیح: برخی از مراجع ظاهرا بین حکم شرعی و قانون تلازمی نمی بینند و برخی دیگر نیز علی رغم این که از نظر شرعی آن را بلا اشکال دانسته اند اما تبعیت از قانون مربوطه را لازم دانسته اند.

صفر حبیبی

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۴ ديدگاه مطلب براي " هر دم از این باغ بری می رسد " ارسال شده است.

 1. یه خانم گفت:

  با سلام بنده تا حد زیادی با نظر اقای حبیبی موافقم اما یه سوال ازشون دارم که بلاخره راهکار خودشون برای مقابله با این مسئله بدحجابی چیه؟ به نظرم رد منطقی یک موضوع زمانی بهتر میشه که در کنار انتقاد یا حتی اعتراض راه بهتری ارائه بشه . با اشتیاق منتظر مقاله ای از شما در باب این موضوع هستیم.

 2. حبیبی گفت:

  با سلام، در مقاله ای به عنوان خدا را بر رعیت رحمت آوریم پیشنهادی در این خصوص داده شده است که انشاالله سعی می کنیم منتشر کنیم موفق باشید – حبیبی

 3. سبحان گفت:

  ممنون آقاي حبيبي از مطالعات دقيقتان.موفق باشين

 4. محمود گفت:

  آقای حبیبی محترم! در نوشته ات دقت کن « استفاده از ماهواره برای مقاصد مباح و شرعی » بنظر بنده 100درصد افرادی که در منازل خویش ماهواره دارند ، هیچ استفاده مباح و شرعی نه تنها از آن نمینمایند بلکه ضمن در منجلاب انداختن خویش ، از خدا بی خبر بوده و از همین ماهواره فیلمهای آنچنانی را ضبط و در میان مردم نا اگاه بفروش میرسانند« همان جنگ نرمی که دشمن براه انداخته و بدون هزینه دارد مردم بیدفاع را قلع و قمع کرده و تهاجم فرهنگی از همین قِبَل شکل میگیرد » حضرتعالی عوض اینکه در فکر مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن مقاله سرایی بکنید که البته از شما بعید است ، در مطالب خود نیز حتی با خدشه وارد میشوید.

ارسال نظر


آخرین موضوعات