کد خبر: 15789 | تاریخ انتشار: 9:56:35 - پنج‌شنبه 27 آگوست 2015 | ۱ نظر | |

خرناس کودکان را جدی بگیرید

kidsnoring (1)مشکین سلام، فریبا خلیلوند: آپنه خواب (قطع تنفس در خواب) می تواند باعث خرناس شود. آپنه خواب حالتی است که معمولا در بزرگسالان مشاهده میشود. مطالعات اخیر نشان می دهد که آپنه خواب، کودکان را نیز می تواند دچار مشکل کند.

کودکی که آپنه خواب دارد برای مدت زمان کوتاهی تنفسش قطع می گردد. لوزه ها یا آدنوییدهای متورم راه هوایی را می بندد. وقتی تنفس برای 10 ثانیه یا بیشتر قطع می شود مغز دست به کار می شود و عمل تنفس را از سر می گیرد و معمولا کودک خروپف می کند یا با صدای بلند نفس می کشد.

یکی از پزشکان می گوید: «خرناس نباید به عنوان یک ویژگی طبیعی در خواب کودکان در نظر گرفته شود.» حدود 1 تا 9 درصد نوزادان در بیشتر مواقع خروپف می کنند و 3 تا 5 درصد کودکان بین 9 تا 14 سال معمولا خرناس می کشند.

دلایل محکمی برای بردن کودک به یک متخصص اطفال وجود دارد. خرناس ممکن است نشانه آپنه خواب بوده و باعث بروز مشکلات رفتاری و یادگیری شود. کودکان دارای وزن بالا و کودکان سیاه پوست بیشتر در معرض این عارضه میباشند. عوارض و حالات آن ممکن است با «اختلال نقص توجه و بیش فعالی» اشتباه شود.

در صورتی که آپنه درمان نشود ممکن است به بروز مشکلات طولانی مدت منجر شود و روی رشد مغز ،حافظه، توانایی یاد گیری، وآی کیو تاثیر بگذارد. کودکانی که معالجه نمیشوند ممکن است به راحتی دچار ضعف و خستگی شوند.

والدین باید از خود سوال کنند که:

  • آیا تنفس کودکشان موقع خواب متوقف میشود؟
  • آیا کودک آنها موقع خواب به زحمت نفس میکشد؟
  • آیا تا به حال کودک خود را برای نفس کشیدن از خواب بیدار کرده اند؟
  • دفعات خرناس کودکشان چند تعداد است؟
  • آیا صدای خرناس کودکشان بلند است ؟

این حالات باید مدنطر قرار گیرد.

در بیشتر مواقع جراحی برای برداشتن لوزه ها و آدنوییدها (لوزه های سوم یا حلقی) تجویز می شود. در موارد خفیف تر اسپری بینی ممکن است جواب دهد. تجویز دارو هم ممکن است انجام شود.

کودکان چاق حتی بعد از عمل جراحی هم ممکن است در تنفس دچار مشکل شوند. آنها ممکن است نیاز داشته باشند که از یک ماسک متصل به دستگاه «فشار مثبت مجاری» برای کمک به باز کردن مجاری تنفسی در خلال خواب استفاده کنند.

به دنبال علایم باشید و با پزشک متخصص اطفال خود مشورت کنید.

منبع: نیویورک تایمز، 27 جولای 2015

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: , ,


۱ ديدگاه مطلب براي " خرناس کودکان را جدی بگیرید " ارسال شده است.

  1. علیرضا گفت:

    مطلب مفید و سودمندی است برای آگاهی دادن به والدین. با تشکر از مشکین سلام برای چاپ این مطلب و با سپاس از فریبا برای ترجمه آن.

ارسال نظر


آخرین موضوعات