کد خبر: 20854 | تاریخ انتشار: ۱۴:۴۷:۲۶ - دوشنبه ۹ آذر ۱۳۹۴ | بدون نظر | |

داستان مشکین شهر: محرومیت در عین قابلیت

download (100)مشکین سلام، بهمن مهرپور: مشکین شهر یکی از پر جاذبه ترین شهرستانهای استان اردبیل است. تنوع محصولات باغی و کشاورزی، همراه با چشم انداز کوه سبلان و دره های پر آب همچنین آبهای گرم در کنار مردم مهمان نواز آن از پتانسیل بالای سرمایه گذاری در این منطقه حکایت دارد. صد البته تاکستانهای بی بدیل و ییلاقات دامنه سبلان و عشایر خونگرم به تنهایی می توانند هر منطقه ای را در کنون توجه قرار دهند. به قول شاعر:

آن چه خوبان همه دارند تو یکجا داری…

لیکن با وجود اینهمه جاذبه و امکانات دولتی تخصیص داده شده، مشکین شهر از بی برنامگی کوتاه مدت و بلند مدت رنج می برد. سردرگمی در تصمیم سازی مقامات دولتی باعث سردرگمی در تصمیم گیری ها شده است به نحوی که اهالی بومی و سرمایه گذاران از وضعیت آینده شهرستان تصویر روشنی در دست ندارند. یکی از مهمترین مشکلات موجود، عدم مدیریت صحیح و قاطع در بخش آب این شهرستان است. رکود کامل در شبکه آبیاری سد سبلان که خود سالها پیش به بهره برداری رسیده و به مصرف سنتی آب آن بسنده شده است مشهود می باشد، تا جائیکه حتی تصمیم قاطعی در خصوص سطح شبکه آبیاری وجود ندارد.
در بخش آب شرب نیز وضعیت بدتر است، به طوریکه برآورد نیاز شرب شهرستان و روستاهای آن مبهم بوده و کلافی پیچیده است. تامین آب از حوضه های خیاوچای و مشکین چای بدون در نظر گرفتن حقابه زارعین پائین دست می تواند تبعات اجتماعی همچون کوچ به مرکز استان و حاشیه نشینی را در پی داشته باشد. تامین آب شهر از سد احمدبیگلو نیز از طریق صدها متر ارتفاع پمپاژ و کیلومترها خط انتقال هزینه های بهره برداری و نگهداری گزافی در پی خواهد داشت.
عدم تعیین تکلیف آب شرب روستاهای بخش رضی با مردمان محروم آن از کارهای اولویت دار است که بر زمین ماندن چنین امر مهمی در یک منطقه مرزنشین، از سوء تدبیر و سوء مدیریت خبر می دهد…

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات