کد خبر: 30634 | تاریخ انتشار: ۲۰:۱۸:۰۳ - دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ | بدون نظر | |

نحوه تبلیغات احمدی نژاد برای حضور در انتخابات 96 / راه‌اندازی کانال‌های تبلیغاتی تا استفاده از چهره‌های محبوب سینما

از مدت‌ها قبل شنیده‌ها حاکی از این بود که محمود احمدی‌نژاد رئیس دولت نهم و دهم فعالیت‌های انتخاباتی خود را برای حضور در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز کرده است. این در حالی بود که نزدیکان وی این موضوع را به طور جدی انکار می‌کردند.

بعد از برگزاری انتخابات مجلس دهم و موفقیت لیست امید در تهران همزمان با آغاز بهار 95 احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شما در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 کاندیدا خواهید شد یا نه؟ گفت:« ان‌شاءالله سال 96 همه همدیگر را خواهیم دید.» با توجه به فعالیت انتخاباتی شدیدی که حامیان احمدی‌نژاد به ویژه در فضای رسانه‌ای و به خصوص بعد از شکست اصولگرایان در دو انتخابات 92 و 94 آغاز کرده‌اند، از این سخن رئیس دولت‌های نهم و دهم – که طبق روال معمول وی در ایام پس از ریاست‌جمهوری با چاشنی طنز همراه بوده است – برداشت می‌شود که این حرف تاییدی بر بازگشت او خواهد بود.

راه‌اندازی کانال‌های تبلیغاتی
هنوز تا برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری یک سال و چند ماه باقی مانده است اما نزدیکان محمود احمدی‌نژاد با راه‌اندازی کانال‌هایی در شبکه‌های اجتماعی از جمله بهار96، احمدی‌نژادی‌های ایران، دولت بهار و …..فعالیت انتخاباتی خود را آغاز کرده‌اند و نکته قابل توجه در کانال دولت بهار این است که از علاقمندان به خود خواسته‌اند که جهت توسعه اطلاع‌رسانی از نظر مالی به آنها کمک کنند.

وعده یارانه 250 هزار تومانی!
هدفمندی یارانه‌ها از جمله اقدامات دولت نهم بود که آغاز پرداخت آن به دهه هشتاد برمی‌گردد. در پی این طرح با حذف تدریجی یارانه‌ها از مواد سوختی، مواد خوراکی، آب، برق و …. مبلغ 45500 تومان بابت هر نفر به سرپرست خانوار پرداخت شد. در ابتدا این اقدام برای خانوارهای ایرانی خوشایند بود اما این رضایت عمر چندانی نداشت چراکه با افزایش تورم فاز اول این طرح با شکست روبرو شد و موجب ورود خانوارهای بیشتری به زیر خط فقر شد.و هر چه زمان جلوتر رفت این طرح مشکلات معیشتی بیشتری را برای مردم رقم زد. هم‌اکنون رئیس دولت بهار در آغاز فعالیت‌های انتخاباتی خود به مردم این وعده را داده است که بعد از موفقیت در دوازدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری میزان یارانه را برای هر نفر از افراد خانوار تا مبلغ 250 هزار تومان افزایش خواهد داد!

برجام
یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که طیف احمدی‌نژادی‌ها برای فعالیت‌های انتخاباتی خود تحت عنوان بهار 96 بدان پرداخته‌اند «برجام» است. برجامی که آغاز مذاکرات برای تحقق آن در دولت بهار کلید خورد اما تیم مذاکره‌کننده دولت نهم و دهم نتوانست این مهم را به سرانجام برساند و در نهایت تیم مذاکره‌کننده دولت تدبیر و امید به سرپرستی وزیر امور خارجی کابینه روحانی با بهره‌مندی از تسلط به زبان انگلیسی و سیاست گفتمان و لبخند توانست این پروژه را با موفقیت به پایان برساند و تحریم‌های اقتصادی را برطرف ساخته و بستر لازم برای تعامل با جهان و سرمایه‌گذاری تجار خارجی را در کشورمان فراهم سازد. در این مورد در کانال دولت بهار آمده است: «می‌گویم من هنوز که هنوز است ربط آب و برجام را نفهمیده‌ام. اصلاً آب پیش کشتان. اقل کم همین‌هایی که در متن برجام آمده را محقق کنید حضرات قهرمانان دیپلماسی! بی‌ربطهایش بماند. اصلاً باربط‌هایی که قرار بوده در نتیجه‌ی عمل به برجام هم حاصل شود، و بهشتی که قرار بوده در پسابرجام پدیدار شود هم بماند. همه‌اش پیش‌کشتان. فقط همین‌هایی را که در متن برجام به صراحت آمده را عملی کنید.»!

تغییر آمارها
در دولت نهم و دهم شاهد اختلاس‌ها و فساد اقتصادی تعدادی از مسئولان بودیم کمااینکه پرونده‌های فساد اقتصادی کلان از جمله مه آفرید خسروی و بابک زنجانی در این دولت‌ها رقم خورد که البته به یاد ماندنی‌ترین آنها موضوع سه هزار میلیارد محمودرضا خاوری بود که با برداشت این مبلغ در هفته اول مهر ماه ۱۳۹۰ ابتدا از مقام مدیریت عامل بانک ملی ایران به بهانه «مشکلات عصبی حادث‌شده و بیماری مزمن» استعفا داد و به کانادا فرار کرد که خود ضربه مهلکی بر پیکر اقتصاد کشور وارد کرد تاوان آن را ملت ایران دادند و پرداخت یارانه‌ها هم نتوانست آثار مخربی که این اقدامات بر معیشت مردم وارد ساخته بود را برطرف سازد. هم‌اکنون با وجود این پیشینه مسئولان فعال در دولت قبل محمود بهمنی رئیس کل سابق بانک مرکزی طی مصاحبه‌ای که در کانال تبلیغاتی دولت بهار منتشر شده با انتقاد از رشد نقدینگی تا هزار هزار میلیارد تومان گفته است: «وقتی نقدینگی به یکباره از ۴۳۵ هزار میلیارد تومان به هزار هزار میلیارد تومان می‌رسد چگونه می‌توان ادعا کرد که نقدینگی کنترل شده است؟ چگونه اسم رساندن نقدینگی به هزار هزار میلیارد تومان را می‌گذارید کنترل نقدینگی؟ لطفا پاسخ شفافی درباره دلایل افزایش نقدینگی بدهید. بهمنی با دفاع از عملکرد دولت‌های نهم و دهم در کنترل نقدینگی نیز به نسیم آنلاین گفت: البته نقدینگی در دولت ما باید افزایش می‌یافت زیرا در آن زمان قیمت ارز از 1226 به 2477 تومان رسیده بود. اگر در آن زمان نقدینگی را افزایش نمی دادیم نیازهای تولید و نیازهای جامعه که نقدینه خواهی را بالا برده بود، رکود ایجاد می‌کرد و به شرایط اقتصادی که اکنون دولت یازدهم ایجاد کرده می‌رسیدیم. اگر نقدینگی را رشد نمی دادیم که کارخانجات را احیا کنیم رکود عمیق فعلی از آن زمان شروع می‌شد.وی با انتقاد از سیاست‌های اقتصادی دولت روحانی تصریح کرد: نمی‌توان بین رکود و تورم یکی را انتخاب کرد. نمی‌شود که تورم را مهار کنیم و رکود را نادیده بگیریم، زیرا کنترل رکود بسیار مهم‌تر از کنترل تورم است. دولت یازدهم اگر می‌خواست تورم را مهار کند باید نیم نگاهی هم به رکود می‌انداخت که در وضع رکود فعلی قرار نگیریم. خروج از رکود بسیار سخت‌تر از کنترل تورم است.» همچنین در دو دولت پیشین همزمان با ارائه لایحه بودجه از سوی دولت تدبیر و امید اثبات شد که آمارهای اقتصادی که تاکنون توسط دولت بهار ارائه شده تنها روی کاغذ بوده و مصداق خارجی ندارد اما در مورد آمارهای دولت یازدهم در کانال دولت بهار آمده است که:« مرکز آمار ایران نرخ تورم در پایان اسفندماه را با 0.5 درصد کاهش نسبت به ماه قبل 11.3 درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه در این ماه را با 0.4 درصد کاهش 8.5 درصد اعلام کرد.اعلام تورم 11.3درصدی نرخ تورم از سوی مرکز آمار ایران در سال 94 در حالی است که بررسی جزئی تورم در کشور نشان می‌دهد، سرفصل آب، برق و سوخت در سال 94 با تورم 34.7درصدی رکورددار گرانی در سال گذشته بوده است.آموزش با تورم 16.5 درصد، میوه و خشکبار با تورم 15.5 درصد و بهداشت و درمان با تورم 15 درصد در رتبه‌های بعدی گرانی در سال 94 بودند.»همچنین تیتر دیگری تحت‌عنوان «گزارش مرکز آمار از فقیرترشدن فقرا در دولت روحانی» که در جهت انتقاد به دولت یازدهم در کانال بهار با این مضمون آمده است که:«بر اساس مستندات مرکز آمار ایران ضریب جینی در دولت روحانی افزایش یافت که نشان از افزایش بی‌عدالتی و فاصله طبقاتی در این دولت و بدتر شدن وضعیت فقرا به‌خصوص در روستاها است.»

استفاده از چهره‌های محبوب سینما
تعطیلی خانه سینما یکی از اقدامات مهم دولت قبل بود که مشکلاتی را برای هنرمندان این عرصه ایجاد کرد.اقدامی که در پی اعلام این موضوع که اساسنامه این خانه دارای اشکال است صورت گرفت.البته سینماگران روایت دیگری از این موضوع دارند از جمله آن‌ها شرحی است که در وبلاگ کیوان کثیریان نقل شده است :« ظاهراً اختلافات جدی مدتی پیش از انتخابات 88 آغاز شد که حمایت عده‌ای از سینماگران از یکی از نامزدها به مذاق برخی دیگر – که حامی محمود احمدی‌نژاد بودند – خوش نیامد و به نامه‌نگاری میان مدیرعامل خانه سینما و یکی از آن برخی دیگر انجامید. جمله کلیدی و معروفی در نامه یکی از آن برخی وجود داشت؛ «این خانه را بر سرتان خراب می‌کنیم.» با تمام این تفاصیل عده‌ای از سینماگران مطرح کشورمان در سیر تبلیغاتی دولت بهار حضور پیدا کرده از جمله مسعود ده‌نمکی که با انتقاد از برخی رهبران اصلاح‌طلب در اینستاگرام خود نوشت:« هاشمی‌ها عنوان فیلمی می‌تواند باشد که نسل امروز و فردا را با تاریخ معاصر ایران به ویژه نیم قرن اخیر بیشتر آشنا کند، بازیگری توانمند که هم می‌تواند نقش اپوزیسیون را بازی کند و هم اپوزسیون.هم رئیسی باشد که بادیگاردهای سیاسی‌اش دنبال مادام‌العمرکردن حکومتش باشند و هم خودش معلم دموکراسی.هم می‌تواند زیرمیزبازی باخته بزند و هم می‌تواند خود را استاد رعایت اخلاق و قواعد بازی سیاسی جا بزند،هم می‌تواند چپ‌ها و ملی مذهبی‌ها را در دوران قدرتش آب خنک بخوراند هم می‌تواند پدرخواندگی آنها را در دوران فترتش بکند و قصه شاه و شاه بازی را از افکار عمومی پاک کند و ….»

مسکن مهر
دولت احمدی‌نژاد در سال ۸۹ طرح مسکن زوج‌های جوان را ارائه کرد و از ابتدای دولت نهم بالغ بر ۴۴۰۰۰۰۰ واحد مسکن مهر در شهرها و روستاها ساخته شد که نیمی از این تعداد در روستاها بود درنهایت تعداد ۱۵۰00۰ از این تعداد تا خرداد ۱۳۹۲ تحویل داده شد و تکمیل و تحویل مابقی آنها به دولت یازدهم کشیده شد.آنچه مسلم است بر اساس آنچه کارشناسان گفته‌اند اغلب خانه‌های ساخته شده در این طرح در حاشیه شهرها هستند که فکری برای امکانات گوناگون نظیر آب و برق برای آنها نشده است همچنین افزایش بی‌رویه قیمت، عدم وجود کیفیت، نداشتن امکانات زیربنایی و روبنایی، فقدان وجود مدارس، بانک، پاسگاه و مراکز تجاری، بهداشتی و آموزشی تنها بخش کوچکی از مشکلات واحدهای مسکن مهر به شمار می‌رود.با این حال بعد از آغاز فعالیت‌های انتخاباتی طیف احمدی‌نژادی‌ها در کانال دولت بهار تیتری تحت‌عنوان«خیانت دولت روحانی با تعطیل مسکن مهر به مستاجران» به چشم می‌خورد با این مضمون که «در حالیکه در پایان دولت قبل، درصد خانوارهای دارای خانه ملکی به رکورد 68.4 درصد رسیده بود، با روی کار آمدن دولت روحانی، این رقم تنزل یافته است. درسال اول دولت یازدهم (1392) درصد خانوارهای دارای خانه ملکی با بیش از 4 درصد کاهش نسبت به پایان دولت دهم به 64.2 درصد رسید. در سال ۹۳ نیز 56.6 درصد خانوارها دارای خانه ملکی بودند که نسبت به پایان دولت قبل، نزدیک به 11.8 درصد کاهش نشان می‌دهد.»

*روزنامه ابتکار
استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات