کد خبر: 30837 | تاریخ انتشار: 15:05:49 - پنج‌شنبه 7 آوریل 2016 | ۱ نظر | |

غیب شدن پل تاریخی ونیار با قدمت 500 سال در دوره محمود احمدی نژاد

این پل آنچنان مستحکم ساخته شده بود که تا میانه سالهای دهه هفتاد شمسی و به مدت 500 سال، یکی از پل های جاده اصلی تبریز-اهر بود و خودروها را از روی خود عبور می داد.
در اوایل دهه نود خورشیدی و در دوران زعامت آن نکبتی که خودش کارشناس ارشد بود، تصمیم بر این شد که سدی غیر کارشناسی به نام سد شهید مدنی در این نقطه تاسیس شود که با آبگیری آن این پل زیبا به زیر آب می رفت. لذا برای آنکه دردسرهای میراث فرهنگی همانند سد سیوند دامن طراحان را نگیرد، در اردیبهشت 1392 و به عنوان یکی از آخرین دوره محمود، ناگهان این پل به کلی منفجر و منهدم شد.
دو ماه بعد و در مرداد 92 کارگزاران باقی مانده از دولت محمود، آثار تخریب آن را نیز جارو کردند و امروز می توان عنوان کرد که این پل تاریخی نیز به مانند دکل نفتی، غیب شده است!

پيشتر مقرر شده بود درنزدیکی پل ونیار، سد مدنی ساخته شود لذا به همين علت تمام بنای پل تاريخی و ديرپای ونيار بدون آگاهی رسانی و بنابدلايلی پيچيده و بی پاسخ در يکی از شب هنگامان بهار 1392 بصورت پنهانی و دور از چشمان ساکنين محلی کوبيده و زدوده و روبيده شد. در درازای دو سال گذشته (از بهار 1392 تا به امروز ) هيچ نهاد يا سازمان و ارگانی نابودسازی گجسته و ناگهانی پل تاريخی و ديرساخت ونيار را بر عهده نگرفته پل تاريخی و ديرينه قدمت ونیار یکی از پلهای تاریخی شهر تبریز بود، ساخت این پل زيبا و باشکوه مربوط به دوران صفوی بوده است و محل آن در ۵۰۰ متری ضلع غربی روستای ونیار قرار داشت. این پل دارای سه دهنه بود و مصالح آن متشکل از سنگ تراش و آجر با ملات گچ و آهک بود . کف پل با سنگ فرش پوشيده شده بود که سپس ها از برای رفت و آمد خودروهای عبوری جاده اهر – تبريز روی آن آسفالت ريزی صورت گرفته بود. پل ونیار دارای دو طاق جناغی و یک طاق رومی بود . کف پوش های پل با سنگ لاشه ساخته شده بود. پل بر روی رودخانه آجی چای قرار داشت و تا ميانه های دهه 70 خورشيدی جاده تبريز – اهر از روی پل ونيار عبور می کرد. http://hamgardi.com/Gallery/place/26203 همچنين شکل ساختار و نمايه پل ونيار بويژه طاق های سه گانه آن بسيار شبيه پل دختر ميانه بود اما به وارون مراقبت و پاسداری از پل دختر شهرستان ميانه، ديگر هيچ اثری از پل تاريخی و ديرپای ونيار در محل باقی نمانده و بسيارانی از گردشگران بهنگام حضور در محل بنای پل ونيار با صحنه ای عجيب و ناباورانه رو در رو می شوند از آن سو که تاکنون در خصوص نابودسازی پل ديرينه قدمت ونيار هيچگونه آگاهی رسانی صورت نپذيرفته است.

پل-ونیار-100803-همگردی

Untityhjuyhjuyhjuled

12920326_10207793095958566_1875630687755052514_n

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ ديدگاه مطلب براي " غیب شدن پل تاریخی ونیار با قدمت 500 سال در دوره محمود احمدی نژاد " ارسال شده است.

  1. حسین گفت:

    جنایتکارانی که حکومت میکنند!

ارسال نظر


آخرین موضوعات