کد خبر: 31892 | تاریخ انتشار: ۱۱:۲۳:۱۹ - دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ | ۲ نظر | |

سرویس سیاسی

چگونگی مواضع مهندس ملکی در انتخابات هیئت ریسه مجلس ؟ آیا تنها اقتصادی بودن ضامن موفقیت خواهد بود ؟

مشکین سلام ؛ سرویس سیاسی :در دومین روز از آغاز به کار دوره دهم مجلس شورای اسلامی اعضاء هیئت رئیسه موقت مجلس شورای اسلامی تا زمان تصویب اعتبار نامه ها و انتخاب اعضاء دایم مشخص شدند .در صحن علنی مجلس شورای اسلامی برای کسب بیشتر کرسیها رقابت بین دو فراکسیون مجلس صورت گرفت و برای تمام پستهای دوازده گانه هیئت رئیسه بین دو فراکسیون اصلی مجلس هیچ فرد مشترکی وجود نداشت که در آن لاریجانی موفق شد کرسی ریاست مجلس را از آن خود نماید و آقای عارف ضمن تبریک و اقدام اخلاقی اعلام کرد برای ریاست دائم مجلس کاندیدا نخواهد شد. ولی برای به دست آوردن بقیه صندلی های سبز هیئت رئیسه رقابت بین دو فراکسیون با قدرت تمام ادامه پیدا خواهد کرد که درچند روز آینده مشخص می شود  که آیا جابجایی صورت خواهد گرفت یا همان اعضائ موقت برای یک سال آینده انتخاب خواهند شد.

در این دور از رقابت ها آنچه باعث موفقیت آقای لاریجانی شد علاوه بر سابقه و مدیریت خوب مجلس در دوره های پیشین و مقاومت در برابر تند رویها جبهه پایداری و جایگاه بهتر در نهادها و ساختار حاکمیتی  ، حمایت بخشی از دولتیان و اصلاح طلبان بوده است که نگران از بین رفتن انسجام و اتحاد سه ساله بین نیروهای اعتدالگرا واصلاح طلبان واصولگرایان معتدل بودند.ولی در نواب رئیس وضعیت فرق دارد که به نظر می رسد که آقای پزشکیان به خاطر اختلاف آرای که با آقای جاجی بابایی دارد همچنان موفق به کسب نائب رئیس مجلس خواهد شد. ولی آقای دهقان که از جبهه پایداری تنها با اختلاف چهار رای از آقای مطهری گزینه پیشنهادی فراکسون امید فاصله دارد در صورت رایزنی ولابی گری آقای مطهری واصلاح طلبان می تواند برای نایب رئیس دوم مجلس انتخاب شود در آن صورت کسب دو جایگاه نواب رئیس برای فراکسیون امید منزلت وجایگاه بهتری می دهد.در کنار این موارد فراکسیون امید باید تلاش خود را در افزایش تعداد نیروهای خود در دبیران و کار پردازان مجلس دو چندان نماید .تا بتوانند نیروهای بیشتری وارد هئیت رئیسه کنند.

ولی خارج از اتفاقات درون مجلس آنچه ناظران و فعالان سیاسی در مشگین شهر منتظر و مشتاق آن هستند بدانند این مسئله است که نماینده منتخب شان جهت گیری و موضع گیری انتخابیش در هئیت رئیسه مجلس بر چه اساس و معیاری بوده است؟  آیا به غیر از رای به لاریجانی که تا حدودی قابل فهم و پیش بینی بود در انتخاب سایر اعضاء هئیت رئیسه بر اساس معیار فراکسیونی بوده است ؟ آیا ایشان حاضر است که در بعضی موارد سیاسی شفاف سازی نماید ؟یا تقیه و محافظه کاری سیاسی را در پیش خواهد گرفت ؟ آیا در در شرایط جدید سیاسی امکان پذیر است که نماینده ای بدون موضع گیری سیاسی و صرفا بر اساس اندیشه های اقتصادی جابگاه خود رادر شهرستانی که اندیشه های تحول خواهی در آن موج میزند تثبیت نماید ؟ آیا در قوه ای که یک نهاد سیاسی و قانونگذاری و نظارتی می باشد منتخب مردم میتواند خود را غیر سیاسی و صرفا نیروی تکنو کرات وا قتصادی بداند ؟اینها سوالاتی هستند که پاسخ به آنها می تواند آینده سیاسی آقای مهندس ملکی را مشخص نماید.

2089390

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۲ ديدگاه مطلب براي " چگونگی مواضع مهندس ملکی در انتخابات هیئت ریسه مجلس ؟ آیا تنها اقتصادی بودن ضامن موفقیت خواهد بود ؟ " ارسال شده است.

  1. احمد گفت:

    با سلام و خسته نباشید . خواستم این نکته را یادآوری کنم که جناب ملکی ذاتا فردی اصولگراست و باهوش و هیچ تعلق و تعهدی به خط سیر مشکین سلام و دوستانشان ندارد. شما و بعضی دوستان مصلح تان که داعیه شناسنامه دوم خرداد داشتید قبل از حمایت از ایشان در قالب نماینده اصلاح طلب باید جواب این سوال را میدانستید که مهندس خوش تیپ شهر عمرا به عارف و دار دسته اش رای نمیده و اصلا سنخیتی با اونها نداره. معلومه که رودست خوردین و شماها و دوستانتان فعلا به مدت چهار سال خواهید سوخت و این راهی که در انتخابات پیش گرفتید از اولش بازی را باختید. فکر میکنم بسیار سفر ……. اصلا برای اینکه خیلی ضرر نکنید از فردا خط سیرتان را عوض کنید و از رسایی و کوثری و مشایی و ….. تمجید کنید چون عملا در خط سیر آنها رقص کرده آید.

ارسال نظر


آخرین موضوعات