کد خبر: 32279 | تاریخ انتشار: ۲۱:۳۱:۱۲ - جمعه ۲۸ خرداد ۱۳۹۵ | بدون نظر | |

آیت الله یثربی: فرایض اخلاقی تعطیل شده / عده ای دروغ را واجب می‌دانند / برخورد با خانم فاطمه معتمدآریا در کاشان در شان «مردم مسلمان» نبود 

آیت الله یثربی هزینه کردن بودجه های فرهنگی کشور توسط «بخشی از روحانیت» را در راستای رسالتی متفاوت از رسالت اصلی این نهاد دینی دانست و گفت: اینها که بودجه های فرهنگی را می گیرند، یک بخشی از روحانیتند که رسالت خاصی برای خود قائلند؛ رسالتی که ما به آن قائل نیستیم.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فرایض اخلاقی تعطیل شده / عده ای دروغ را واجب می‌دانند / برخورد با خانم فاطمه معتمدآریا در شان «مردم مسلمان» نبود / با هر نوع تندروی در مسائل اجتماعی به جد مخالفی
آیت الله یثربی هزینه کردن بودجه های فرهنگی کشور توسط «بخشی از روحانیت» را در راستای رسالتی متفاوت از رسالت اصلی این نهاد دینی  دانست و گفت: اینها که بودجه های فرهنگی را می گیرند، یک بخشی از روحانیتند که رسالت خاصی برای خود قائلند؛ رسالتی که ما به آن قائل نیستیم.
به گزارش «انتخاب» ، مسئول حوزه علمیه کاشان، گفت: رشد فساد مطلب درستی است و جای گریه  هم دارد. ما از این شرایط اجتماعی متاسفیم. ولی متاسفانه مردم وقتی در تامین مخارج زندگی شان دچار مضیقه می شوند، برخی از ضوابط را کنار می گذارند. فقر بسیاری را از عمل به فرائض باز داشته است.
اهم سخنان آیت الله یثربی به نقل از شفقنا و ایلنا در زیر می آید:
حوزه علمیه وظیفه دارد که معارف ناب دین را برای مردم بازگو کند. ما بازگو کننده ایم؛ اما خودمان هم عمل می کنیم؟ حق مردم است که به ما اشکال کنند که اگر می گویید دروغ حرام است و تهمت حرام است خودتان چرا این کار را می کنید؟
 شما مطمئن باشید که ما با هر نوع تندروی در مسائل اجتماعی به جد مخالفیم.  در زمان  مرحوم ابوی (آیت الله سید مهدی یثربی) هم حرکتهای افراطی، در این بیت امضاء نمی شد. پارسال که درباره حجاب سخن گفتم خیلی ها هیاهو کردند اما ما از موضع خود دست برنداشتیم،چرا که موضع ما برآمده از دین بود. نوع برخورد با خانم فاطمه معتمدآریا در شان «مردم مسلمان» نبود. این رفتارها، دور از خرد است. اگر ما با ورود مهمانی موافق نباشیم می توانیم از حضورش جلوگیری کنیم، نه اینکه او بیاید و بعد این برخورد را داشته باشیم.
آن چیزی که می تواند همه دردهای ما را درمان کند حضور مردم است. در تهران ۴۸% مردم آمدند، سیلابی درست شد؛ اگر این حضور  ۱۰۰%می شد سونامی درست می کرد. قهر کردن با صندوق راه حل نیست برای درمان مسائل اجتماعی نیاز به انقلاب و دگرگونی نداریم و کاملا شرایط با زمان انقلاب متفاوت است. امروز تغییر فقط و فقط با صندوق رای ممکن است؛ ولی امروز متاسفانه ۵۰ درصد مردم با صندوق رای قهرند. در درون نظام باید مشکلات را حل کرد. اگر مردم در انتخابات ریاست جمهوری هم شرکت نمی کردند نتیجه غیر از این بود.
گروههایی مثل داعش و یا وهابیت دارای اندیشه های افراطی و برداشتهای ناصواب از معارف الهی اند. این منافاتی با این موضوع که اینها دست پرورده دولتهای معاند باشند ندارد. اینها یک کسانی اند که برداشت ناصحیح از وحی دارند. این موضوع مساله تازه ای هم نیست. در زمان حضرت امیر  علیه السلام هم کسانی می گفتند دین همان است که ما می فهمیم و به قرآن هم استناد می کردند، اما تفسیر آنها با تفسیر خاندان وحی متفاوت بود. آنها دین را از مسیر انحرافی اخذ کردند و بین اینها افرادی بسیار تندرو به وجود آمد که با حضرات به دشمنی و سب و لعن برخاستند. پس می توان از داخل گروههای مسلمان هم چنین گروههایی برخیزند؛ اما کسی که با فرهنگ شیعه و معارف اهل بیت پرورش یافته باشد به داعش گرایش پیدا نمی کند.
ازریابی از کار یک دولت یا یک مدیر هیچ وقت نمی تواند مطلق و به دور از امکانات و موانع باشد. با توجه به امکاناتی که رئیس جمهور در نظام دارد و موانعی که وجود دارد دولت آقای روحانی دولت موفقی بوده و ما هرشب برای موفقیت ایشان دعا می کنیم. مشکلات به جامانده از دولت گذشته فرآوان و موانع پیش راه آقای روحانی زیاد است. روحانی وقتی دولت را پذیرفت که آشفتگی در همه شئون وجود داشت؛ از مشکلات اقتصاد تا ولنگاری اخلاقی که جامعه به سوی آن سوق داده شده بود. کسی که می خواهد همه این حلقه ها را از نو بسازد سنگین است. امیدواریم این کاستی ها که وجود دارد در دوره بعدی دولت ایشان حل شود.
{در نقد کسانی که با استناد به سخنان آیت الله جوادی آملی سیاست خارجی دولت روحانی را مورد هجمه قرار می دهند} چه کسی گفته است خرید و فروش و داد و ستد با دیگران سلطه پذیری است؟ در همین بازار کاشان ما یک زمانی یهودی و مسلمان با هم کار می کردند. آیا کسانی که از یهودیان خرید می کردند سلطه آنها را پذیرفته بودند؟!
امروز فرایض اخلاقی در جامعه ما تعطیل شده است. متاسفانه عده‌ای نه تنها دروغ و غیبت را در جامعه حلال می‌دانند بلکه از دروغ و غیبت را واجب می‌دانند.
استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات