کد خبر: 32291 | تاریخ انتشار: ۱۱:۰۲:۱۹ - شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ | بدون نظر | |

۵ راهکار فقرزدایی غیرپوپولیستی در مجلس دهم

 ✏️

چکیده سرمقاله دنیای اقتصاد در ۲۷خرداد ۹۵، به قلم میثم هاشم‌خانی:

✔️ مجلس دهم، چگونه می‌تواند به بازآرایی و ارتقای بهره‌وری برنامه‌های فقرزدایی کشور بپردازد، به شکلی که از یک طرف به چارچوب علمی و غیرپوپولیستی مقید بوده و از طرف دیگر، بتواند اقبال افکار عمومی را هم جلب کند؟

✔️ در ۱۰ سال اخیر، با وجود رشد حدودا ۱۰ میلیون نفری جمعیت کشور، میانگین «اشتغال خالص سالانه» در ۱۳ استان منفی و در ۱۰ استان هم تقریبا صفر بوده است.

✔️ عقیم شدن اقتصاد ملی در زایش اشتغال، در ترکیب با رشد اقتصادی منفی و مضیقه بودجه‌ای دولت به‌واسطه نفت ۴۰ دلاری، بر خانوار‌های فقیری که تقریبا تمام درآمد درآمدشان از دریافت دستمزد (و نه از سرمایه‌گذاری) است فشار سنگینی وارد می‌کند.

✔️ مطالعات تجربی مختلفی نشان می‌دهند که اکثر خانوارهای فقیر، در قبال آموزش و سلامت کودکان خود، به مثابه «کالای لوکس» رفتار می‌کنند. به بیان دیگر یکی از اولین واکنش‌های خانوارهای ۲ دهک پایین درآمدی در مواجهه با رکود اقتصادی، کاهش سریع هزینه‌ها برای آموزش و سلامت کودکان بوده است. این وضعیت در استان‌های محروم مرزی کشور شدیدتر بوده و برای مثال، در سال گذشته، حدود ۷۲ درصد خانوارهای استان سیستان و بلوچستان، کمتر از ماهانه ۱۰۰۰ تومان برای آموزش کودکان خود هزینه کرده‌اند. در هرمزگان، آذربایجان غربی و کردستان هم، حدود ۶۰ درصد خانوارها چنین وضعیتی داشته‌اند.

✔️ استمرار این وضعیت، ریسک تشدید «به‌ارث رسیدن چرخه شوم فقر» را به‌شدت بالا برده و می‌تواند تبعات مخرب اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به بار آورد.

✔️ در شرایط بی‌پولی دولت به‌واسطه نفت ۴۰ دلاری، تلاش برای ارتقای بهره‌وری هر ریال از منابع بودجه‌ای اختصاص‌یافته برای فقرزدایی، اهمیتی چندبرابر خواهد داشت.

✔️ در چنین شرایطی، نگارنده ۵ پیشنهاد عملیاتی به مجلس دهم برای بازآرایی و نیز ارتقای بهره‌وری در برنامه‌های فقرزدایی کشور، در قالبی علمی و غیرپوپولیستی اما در عینحال دارای محبوبیت در افکار عمومی را، به این شکل مطرح می‌کند:

1⃣ پیشنهاد ۱: هدایت یارانه نقدی به سمت «بیمه بیکاری فراگیر»

2⃣ پیشنهاد ۲: رفع موانع اشتغال‌زایی «کم‌سرمایه» و «کارـ بر»

3⃣ پیشنهاد ۳: توجه ویژه به «فقرزدایی مدرسه‌محور»

4⃣ پیشنهاد ۴: بهبود فضای کسب‌وکار برای «کسب‌وکارهای خُرد»

5⃣ پیشنهاد ۵: نصف کردن سربازی خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات