کد خبر: 34170 | تاریخ انتشار: ۹:۵۸:۱۲ - یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ | ۱ نظر | |

تحلیلی از دکتر علی فتحی

تغییر استراتژی توسعه؛ راهبردی برای نجات اقتصادی مشکین شهر

مشکین سلام ،دکتر علی فتحی: دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، در سخنانی که به مناسبت مراسم بزرگداشت ۱۶ آذر روز دانشجو در دانشگاه تهران ایراد فرمودند، ضمن اشاره بر وجود رکود و بیکاری در کشور، به مهمترین دستاوردهای دولت خود یعنی «کاهش نرخ تورم»، «پیشی گرفتن صادرات غیرنفتی بر واردات» و «افزایش نرخ رشد اقتصادی» تاکید کردند.

در عین حال اعتراف کردند که نه تنها اعتبارات این دولت، بلکه هر دولت دیگری توان اشتغال زایی برای خیل عظیم بیکاران جویای کار را ندارد و هرگونه اقدام برای رفع این معضل منوط به بهره گیری از سرمایه های بخش خصوصی در داخل و خارج کشور است و بودجه عمرانی سال ۹۶ کشور به میزان ۶۲ هزار میلیارد تومان، تکافوی کشوری به پهناوری ایران را ندارد.2

در این مقاله سعی داریم به این پرسش اساسی پاسخ دهیم که اشاره رئیس جمهور محترم بر دستاوردهای اقتصادی دولت یازده ام که در جای خود ارزشمند است، چه میزان توانسته بر توسعه شهرهای کوچک و دور از مرکزی همچون مشکین شهر موثر باشد؟

به عبارت دیگر؛ آیا تناسبی بین استراتژی های ترسیمی مسئولین محلی با بهبود شاخص های اقتصادی فوق وجود دارد؟

چنانچه پاسخ به این مفاهیم منفی باشد، آیا زمان بازنگری و تجدید نظر در استراتژی های ملاک عمل در توسعه مشکین شهر وجود ندارد؟

آیا تشکیل اتاق توسعه ای که فرماندار جدید مشکین شهر از آن یاد می نماید همچنان بر همان استراتژی های قبلی پافشاری خواهد کرد؟

افزایش نرخ رشد اقتصادی: صاحب نظران علم اقتصاد برای ارزیابی عملکرد اقتصادی یک کشور و یا یک بخش اقتصادی، در کنار سایر مولفه ها، از نرخ رشد اقتصادی استفاده می کنند. نرخی که سنجش آن وضعیت معاش و مصرف جوامع یا به عبارتی دیگر آسایش و توسعه آنها را نشان می دهد.

به طور کلی نرخ رشد اقتصادی، متغیری است که از نسبت مقدار افزایش متغیرهای اقتصادی به مقدار اولیه آن بدست می آید. صرفنظر از اینکه این متغیر اقتصادی چیست؟ و چگونه محاسبه می شود؟ می بایستی عوامل موثر بر مثبت شدن آن را بررسی کرد.

مثبت بودن نرخ رشد اقتصادی متاثر از عوامل تاثیرگذاری همچون سرمایه گذاری (داخلی و خارجی)، نیروی کار (تولیدی و خدماتی)، صادرات و واردات و پیشرفت تکنولوژیکی است. به عبارت دیگر اگر برآیند این چند مؤلفه مثبت باشد می توان تخمین زد که به احتمال زیاد، نرخ رشد اقتصادی نیز مثبت است و برعکس آن نیز صادق است.

منفی بودن رشد اقتصادی نشانه کاهش تولید و خدمات(رکود)، کاهش نرخ رشد نیروی کار، کاهش ضریب سرمایه گذاری و … است.

آمارهای منتشر شده از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران حاکی است که نرخ رشد اقتصادی در سال های۹۱ و ۹۲ به ترتیب با کاهش منفی ۶/۸ و منفی ۱/۹ درصدی مواجه شده که این سقوط در دولت یازدهم تحت کنترل درآمد و در سال ۹۳ به ۳ درصد افزایش پیدا کرد و متعاقباً این رشد مثبت ادامه پیدا کرد .

1در نگاه اول به جدول روبرو این امید در دل برنامه ریزان محلی زنده می شود که به زودی ثمرات این رشد اقتصادی را در مشکین شهر خواهیم دید و اثرات آن را در افزایش تولید و خروج بنگاه های اقتصادی این شهر از رکود لمس خواهیم کرد. و یا سرمایه گذاران جدیدی وارد این شهر خواهند شد!!

اما نکته حائز اهمیت و قابل ذکری که نباید فراموش کرد این است که آمارهای منتشره نشان می دهد که مثبت شدن نرخ رشد اقتصادی در این چند سال بر دوش بخش نفت و صنایع و معادن بوده است.

درحوزه صنعت بالاترین رشد مربوط به خودروسازی ها آن هم بواسطه تسهیلات پرداختی بانک ها به متقاضیان خودروهای داخلی بوده و قدری هم در صنایع فولادسازی که بهبود شرایط فعالیتشان کاملا محسوس و مشهود است.

در صنعت نفت نیز رفتار مدبرانه و دوراندیشانه سربازان دیپلماسی نفتی ایران در اوپک و بازپس گیری سهم از دست رفته ایران از بازارهای فروش این طلای سیاه، توانسته که تحرکی را به اقتصاد کشور تزریق نماید.

حال باید از خود پرسید شهرستانی که استراتژی توسعه خود را بر بخش گردشگری قرار داده و عملاً در مقابل شهرهای توریست محور نظیر اصفهان و شیراز، همدان و بم و … از سهم ناچیزی از جذب توریست بین المللی و فرااستانی برخوردار است، چگونه می تواند از ثمرات این افزایش رشد اقتصادی کشور بهره مند گردد؟

شهرستان مشکین شهر علی رغم تمدن و قدمت ۶۰۰۰ساله در شهرنشینی و وجود جاذبه های متعدد سرمایه گذاری در بخش صنعت و معدن، متاسفانه به صورت کاملاً غیرمتوازن به بخش گردشگری سوق داده شده است. بخشی که توان تبلیغی آن در هیاهوی کیش و قشم و سرعین و حتی سی و سه پل اصفهان، غار علیصدر همدان، تخت جمشید شیراز، ارگ خشتی بم و … همچون شمعی در مقابل آفتاب تابان است.

نباید خودمان را با تعداد اندک شماری توریست های کوله پشتی به دوش(Back pack) که حتی برای بیتوته، از چادرهای مسافرتی استفاده می کنند و آذوقه خود را به همراه دارند گول زده و به تعداد آن ببالیم.

در این قسمت فقط برای تنویر افکار عمومی همشهریان عزیز به مقایسه بخش صنعت در دو شهرستان مشکین شهر و بم (واقع در استان کرمان) که هر دو توریست محور می باشند، می پردازم و قضاوت را به شما عزیزان می سپارم. باشد که تجدیدنظری در استراتژی های ترسیمی برای توسعه مشکین شهر شود تا هرچه سریعتر بالندی این خطه عزیز از میهنمان را شاهد باشیم/ ان شاالله.

3

ایام بکام
پایگاه خبری مشکین سس :دکتر علی فتحی: پژوهشگر و استاد دانشگاه

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ ديدگاه مطلب براي " تغییر استراتژی توسعه؛ راهبردی برای نجات اقتصادی مشکین شهر " ارسال شده است.

  1. حسن زاده گفت:

    مطلب بجا و واقعیت عقب ماندگی شهرستان توسط مسئولان تا بحال

ارسال نظر


آخرین موضوعات