کد خبر: 34279 | تاریخ انتشار: ۱۳:۰۱:۵۲ - سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ | ۵ نظر | |

بایدها و نبایدهای منشور حقوق شهروندی

 مشکین سلام ،محبوب اسکندرزاده :یکی از وعده های مهم دولت تدبیر و امید در انتخابات سال ۹۲تحقق حقوق شهروندی بود به نحوی که بخش عمده طبقه تحصیلکرده و روشنفکر به امید تحقق این شعار حسن روحانی به وی رای دادند . حقوق شهروندی در واقع به عنوان بخشی از قانون اساسی است که طی اصول ۱۹ تا ۴۲ قانون اساسی و تحت فصلی بنام حقوق ملت تدوین شده است سوالی که بیشتر کارشناسان در خصوص منشور حقوق شهروندی و لزوم تدوین آن دارند اینست که با وجود فصل خاصی بنام حقوق ملت در قانون اساسی چه نیازی به این منشور میباشد و در واقع وقتی قانون برتر در این زمینه وجود دارد نیازی به منشور حقوق شهروندی نمیباشد اما با بررسی بیشتر در متن منشور متوجه وجود ضرورتی خاص در این حوزه خواهیم بود .

اولا مباحثی که در فصل حقوق ملت ذکر شده است موارد کلی بوده و مصادیق آن احصاء نشده است . ثانیا پیشرفتهای بشری در تمامی حوزه ها سبب پیدایش فصول جدیدی از حقوق و تکالیف شهروندان گردیده است که در زمان تدوین و بازنگری قانون اساسی ضروری تشخیص داده نشده و یا عمدتا قابل توجه نبودند از جمله توجه بیشتر به اصل آزادی دریافت اطلاعات و ابراز عقاید در فضاهای مجازی و نیز موارد کلی مانند حفاظت بیشتر از محیط زیست که قبل تر از این تا این حد مورد توجه نبودند . مهمترین مسئله ای که در تدوین و تصویب قوانین مختلف باید در نظر گرفته شود ، وجود الزامات لازم برای آن و در واقع تعیین مجازات برای قانون شکنان میباشد . از آنجائیکه متولی اجرای اصول قانون اساسی رییس جمهور میباشد و کلیه امور اجرائی کشور تحت مدیریت رئیس جمهور میباشد لذا اجرای این منشور نیز برعهده شخص رئیس جمهور خواهد بود . طبق بند یک سازوکارهای اجرائی منشور حقوق شهروندی مقرر گردیده است((رئیس‌جمهور برای نظارت، هماهنگی و پیگیری اجرای مناسب تعهدات دولت در این منشور، دستیار ویژه‌ای را تعیین می‌نماید. پیشنهاد برنامه و خط‌مشی مربوط به اجرای کامل منشور حقوق شهروندی از جمله مسئولیت‌های دستیار ویژه است)).
و آنچنان که در مراسم رونمائی این منشور در روز دوشنبه ۲۹ آذر ۹۵ مشخص گردید خانم الهام امین زاده به عنوان دستیار و معاون امور شهروندی رئیس جمهور تعیین شده است. خانم امین زاده در حاشیه این مراسم از تهیه سازوکارهای مختلف و ۱۰۰ درصد الزام آور بودن مواد منشور حقوق شهروندی سخن گفت و همه طرفداران حقوق شهروندی و قشر تحول خواه جامعه را امیدوار کرد که دولت حسن روحانی آنقدرها هم از شعارها و اهداف انتخاباتی خود غافل نبوده است . با توجه به این نکته که اعلام نظر تخصصی در خصوص محتوای این منشور نیازمند بررسی و دقت نظر بیشتر میباشد فلذا با بررسی اجمالی این منشور که حاوی ۱۲۰ ماده میباشد در یک نگاه کلی میتوان به این نکات اشاره کرد.

۱- از نظر موارد مورد بحث با توجه به متاخر بودن زمان تدوین و گنجاندن تمام موضوعات امروزی مربوط به حقوق بشر و حقوق شهروندی ، در برخی موارد حتی از اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز پربارتر و کاملتر میباشد.

۲- موارد مهمی که در بروز تنشهای مختلف در سطح جامعه تاثیر گذار میباشند ، در این منشور ذکر نگردیده و یا خیلی کم رنگ میباشند از جمله این موارد بحث حجاب میباشد که در ماده ۱۰۲ تنها یک تعریف کلی آورده شده است . در خصوص بحث امر به معروف هیچ بحثی بمیان نیامده حال آنکه این موضوع در بسیاری از موارد محل مناقشه حریم خصوصی افراد و آزادی شهروندان از یک طرف و حفظ حرمت جامعه اسلامی از طرف دیگر بوده است کنسرتهای موسیقی و برنامه های هنری و نیز سخنرانیها که توسط عوامل خودسر بعضا لغو میگردند محل بحث و نقض آشکار حقوق شهروندان میباشد که به نظر میرسد تدوینگران این منشور با ملاحظات خاصی از روی آن بسادگی عبور کردند . در ادامه این نکته را نیز باید در نظر گرفت که بررسی های بیشتر ، از طرف محققین ، حقوقدانان و فعالان حقوق بشری میتواند در روند اجرائی این منشور تسهیلات و تمهیدات لازم را بوجود آورد هر چند در این منشور بعضا به موارد نقض آشکار حقوق بشری نیز برخورد میکنیم . اگرچه تدوین این منشور گامی مهم و رو به جلو برای به رسمیت شناختن حقوق بنیادین بشری و شهروندی در ایران میباشد لکن انتظار میرفت که همزمان با رونمائی از منشور حقوق شهروندی الزامات ، تکالیف و تخطی مجریان قانون نیز در این مقال احصاء و پیش بینی می شد تا دیگر شاهد نقض قانون از طرف خود مجریان و عاملان نمی بودیم .

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۵ ديدگاه مطلب براي " بایدها و نبایدهای منشور حقوق شهروندی " ارسال شده است.

 1. جلیل حقی گفت:

  سلام مطلب رسا و جا لب توجهی بود ممنون از حسن انتخا بتان

 2. کامران زمان زاده گفت:

  عالی بود

 3. بهروز گفت:

  مطالب جالبی را بیان نموده اید ولی همه اینها حتی در ایده ال ترین حالت هم تدوین میشد فقط روی کاغذ خواهد ماند

 4. مشکبار گفت:

  با سپاس از نویسنده، حقوق گرفتنی ست. تربیت نیروهای کارآمد و آشنا به حقوق ،اگر منجر به تولد نیروهای جسور و مترقی شود ، ستودنی است.شما محبوب مائید.با سلاح آگاهی می توان با حق کشی ها به نبرد پرداخت.

 5. امیرحسین عبداللهی گفت:

  آدم باایمان وکاری است وبایدبه اینطورآدمها بها داد تاشهرمان را آباد کنند . افتخارشهرمامهندس اسکندرزاده

ارسال نظر


آخرین موضوعات