کد خبر: 34329 | تاریخ انتشار: ۰:۰۳:۵۱ - شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ | بدون نظر | |

ایرباس قرارداد فروش ۱۰۰ فروند هواپیما به ایران را تائید کرد

رئیس ایرباس: توافق ایرباس با ایران محدود به فروش هواپیما نیست بلکه آموزش خلبان، تعمیرات و نگهداری هواپیما و مدیریت ترافیک هوایی نیز شامل می‌شود
شرکت ایرباس فرانسه روز پنج‌شنبه امضای قرارداد فروش هواپیما به ایران را تائید و جزئیات آن را اعلام کرد.
ایرباس قرارداد فروش ۱۰۰ فروند هواپیما به ایران را تائید کردبه گزارش عصر ایران به نقل از فارس، خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه به نقل از دو فرد مطلع نوشته است که قرارداد رسمی فروش هواپیماهای ایرباس به ایران امروز امضا می‌شود.
بر اساس این قرارداد، ایران قصد دارد تا سقف ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری از این شرکت فرانسوی خریداری کند.
بر اساس گزارش‌های غیررسمی که پیش از این منتشر شده، قرار است ایرباس تا اردیبهشت سال آینده چند فروند از این هواپیماها را تحویل دهد.
ایرباس یکی از اولین شرکت‌هایی بود که بعد از امضای توافق هسته‌ای میان ایران و گروه موسوم به ۱+۵، با ایران تفاهمنامه امضا کرد.
با وجود گذشته حدود یک سال از آن زمان، تعلل آمریکا در صدور مجوزهای لازم و پابرجا بودن مشکلات بانکی تاکنون مانع اجرایی شدن این قرارداد شده است.
به نوشته رویترز، انتظار می‌رود اولین فروند از هواپیماهای ایرباس، نیمه ژانویه (ماه آینده میلادی)، یعنی پیش از ادای سوگند «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور جدید آمریکا به ایران تحویل داده شود.
ترامپ پیش از این از توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کرده و پیروزی وی در انتخابات تردیدهایی را در مورد آینده قراردادهای تجاری با ایران ایجاد کرده است.
رویترز به نقل از دیپلمات‌ها نوشته است که قرارداد فروش هواپیماهای ایرباس به ایران از یک سو «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران را از لحاظ سیاسی تقویت کرده و از سوی دیگر برای هواپیماهای ایرباس که سفارش خرید آن‌ها از سوی مشتریان آمریکای جنوبی و دیگر نقاط جهان به دلیل مشکلات مالی لغو شده، مشتری تازه‌ای دست و پا می‌کند.
ایرباس قرارداد را تائید کرد
شرکت ایرباس هم با صدور بیانیه‌ای امضای قرارداد فروش ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری به ایران را تائید کرد و این توافقنامه را یک «نقطه عطف» توصیف کرد.
بر اساس این قرارداد، قرار است از ابتدای ۲۰۱۷ به بعد، به مرور ۴۶ فروند ایرباس ۳۲۰، ۳۸ فروند ایرباس ۳۳۰ و ۱۶ فروند ایرباس ۳۵۰ XWB به ایران تحویل داده شود.
رئیس شرکت ایرباس بعد از امضای فروش ۱۰۰ هواپیما به ایران اعلام کرد:توافق ایرباس با ایران تنها محدود به فروش هواپیما نیست بلکه آموزش خلبان، تعمیرات و نگهداری هواپیما و مدیریت ترافیک هوایی را نیز شامل می‌شود.
لحظاتی پیش ایرباس در سایت رسمی خود خبر داد که قرارداد فروش ۱۰۰ فروند هواپیما به ایران بین رؤسای ایرباس و ایران‌ایر امضا شد و قرار است تحویل این هواپیماها از ابتدای سال ۲۰۱۷ آغاز شود، ۱۰۰ هواپیما شامل ۴۶ فروند A320 و ۳۸ فروند A330 و ۱۶ فروند A350 خواهد بود.
پیش از این رسانه‌ها اعلام کردند که نوع A380 (پهن‌پیکر) از فهرست درخواست ایران حذف شد. دلیل حذف این نوع هواپیما عرض زیاد و نبود شرایط و تجهیزات لازم برای فرود در فرودگاه‌های کشور عنوان شد. توافق اولیه این قرارداد ۱۱۸ فروند هواپیما بود.
فابریک برگیئر رئیس ایرباس بعد از امضای این قرارداد اعلام کرد این یک توافق تاریخی بود زیرا باعث نوسازی ناوگان هوایی ایران خواهد شد و این توافق تنها محدود به فروش هواپیما نیست بلکه آموزش خلبانان، تعمیرات و نگهداری هواپیما و مدیریت ترافیک هوایی را نیز در بر خواهد گرفت و این توافق یک گام بسیار مهم برای مدرن‌سازی تجارت هوایی ایران خواهد شد.
این قرارداد براساس مجوز اوفک انجام می‌شود که در سپتامبر و نوامبر ۲۰۰۶ به ایرباس داده شد، این مجوزها شامل تولیداتی که ۱۰ درصد یا بیشتر تکنولوژی آمریکا را دارد هم شامل می‌شود.
ایرباس به طور نزدیک با تنظیم کنندگان قوانین در اروپا و آمریکا و هر جایی که برای اطمینان دهی و فهم اجرای کامل برجام لازم بود انجام داده است.ایرباس همچنین تلاش می‌کند تا شرایط مجوز اوفک را به درستی اجرا کند.
این قرارداد همچنین برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را دنبال خواهد کرد و قوانین و راهنمایی‌هایی را که شامل سفارشات هواپیمای جدید و نیز بسته‌های هواپیمایی جامع غیرنظامی باشد را اجرا خواهد کرد. این بسته‌ها شامل آموزش خلبان، نگهداری، حمایت از توسعه خدمات ناوگان هوایی، خلبانی و اجراهای هوایی و هماهنگ‌سازی قوانین را در بر خواهد گرفت.
استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات