کد خبر: 34331 | تاریخ انتشار: ۱۰:۲۹:۵۴ - دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵ | بدون نظر | |

ایرج ادی خیاوی های شهر من

مشکین سلام ، سجاد نوروزی :یکی از عواملی که باعث در خشش یک شهر وافتخار آفرینی  می شود توجه به مسئله ورزش جوانان است؛ جوانانی که در ایران اسلامی بارها نشان داده اند که از استعداد های بالایی برخوردار هستند و در میدان های دشوار جهانی سر بلند بیرون آمده اند.

توجه به ورزش در هر منطقه باعث می شود که آن حوزه و یا منطقه در سطح کشور نیز به حساب آید ،همانند شهرستان کوچکی در شمال کشور که همواره عرضه کننده کشتی گیران قدرت مند و با استعداد است.یا استان اردبیل که با نام علی دایی جان تازه ای گرفته است .

معمولا مناطق محرومی که با کمبود امکانات ورزشی مواجه است؛ استعداد ها شکوفاتر می شوند و این توانایی ها گر چه در دوران نوجوانی به اوج خود می رسداما پس از رشد فرد و رسیدن به دوران جوانی آن استعداد خدادادی آرام آرام از بین می رود.

 اما چه عواملی باعث از بین رفتن استعداد هایی می شود که می تواند به ورزش کشور کمک نماید ؟

ایرج آدی خیاوی   پدر علی  سال ها در فوتبال تبریز و مشگین شهر  بازی می کرد و یکی از تکنیکی‌ترین بازیکنان منطقه آذربایجان بود  و با توپ جادو می کرد. ایرج آدی خیاوی ملقب به ایرج آدی  که در زمین فوتبال هنر نمایی می کرد و خواهان زیادی در ان دهه و حتی الان هم دارد او یک تنه به قلب تیم حریف میزد و یک نفره بازی را به نفع تیم خود تمام می کرد . تا جایی که بین نیمه بازی ،تیم مقابل خواهان وی بودند. او مثل خیلی از بزرگان فوتبال دنیا استعداد سخت کوشی و شم گلزنی چون علی دایی داشت یا تکنیکی شبیه به تکنینک حسن زیکو یا علی کریمی . امادگی جسمانی  داشت خوب تمرین میکرد عاشق فوتبال بود و با فوتبال زندگی میکرد اما او یک مشکل اساسی داشت .

آن هم عدم حمایت از سوی مسئولین آن زمان شهرستان، او همه چیز داشت به جز شانس دیده شدن . او همه چیز داشت جز کمی شانس . خیلی ها معتقد هستند اگر علی دایی از دانشگاه تهران قبول نمی شد هرگز نمی توانست به فوتبال مطرح دنیا معرفی شود و در اردبیل چند سال بازی میکرد و خسته می شد ایرج خیلی تلاش کرد ولی حمایتی از وی صورت نگرفت و الان هم حسرت نداشتن قهرمانی چون ایرج ادی بر زبانها و دلها حاکم است

اما فوتبال ایرج ادی تمام نشده است او تکنیک خود را به تنها پسر خود ارث داده است . علی ادی خیاوی چند سالی است که با فوتبال زیبا و تکنیک ناب خود نام ایرج را دوباره در ذهن ها زنده  کرده است او راه پدر را میرود ،زیبا و چشم نواز بازی میکند، مثل پدر عاشق فوتبال است و زندگی خود را صرف فوتبال کرده است . او نیاز به حمایت و دیده شدن در سطح بالاتر دارد او نیاز به حمایت از طرف مسئولین دارد تا در یک آکادمی معتبر به فوتبالش ادامه دهد تا ارثیه قوتبالی خود را جاودانه سازد .هدف پیک ساوالان از پرداختن به این مسئله گوشزد کردن این جمله به مسئولین است کاری که با ایرج کردین و سالها حسرت می خورین را با علی نکنید .

کلام اخر هر روز در شهر چندین نفر مثل ایرج ادی خیاوی بدنیا می ایند فقط برای دیده شدن چشم بصیرت می خواهد.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات