کد خبر: 34357 | تاریخ انتشار: ۱۰:۱۷:۱۶ - دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵ | بدون نظر | |

«الگوی آمریکایی» اصولگرایان برای انتخاب کاندیدای ریاست جمهوری

img

اصولگرایان که در انتخابات سال ۹۲ شکست سختی از تنها کاندیدای اصلاح طلبان و اعتدالگرایان خورده اند، الگوی آمریکایی را برای انتخاب کاندیدای سال ۹۶ خود در پیش می گیرند.

به گزارش انصاف نیوز، اصولگرایان پس از پشت سر گذاشتن مدت ها خاموشی به خاطر کارنامه ی منفی دو دولت اصولگرای احمدی نژاد، حالا برای انتخابات ۹۶ در حال تجربه ی به کار گیری الگوی احزاب اصلی آمریکایی هستند تا به کاندیدای واحد برای رقابت با حسن روحانی برسند.

اصلاح طلبان و اعتدالگرایان تا اینجا تنها بر حمایت از حسن روحانی، رییس جمهور فعلی برای کاندیداتوری انتخابات آینده تاکید کرده اند، هر چند بعضی از نیروهای فرعی آنها بر ضرورت آماده سازی کاندیداهای دیگر نیز اصرار دارند.

به نظر می رسد پایگاه رای آقای روحانی در سال آینده به خاطر عملکرد او در سیاست خارجی و به دست آوردن توافق هسته ای موسوم به برجام نسبت به سال ۹۲ افزایش نشان دهد.

با این حال بخشی از حامیان او در حوزه ی سیاست داخلی و اقتصاد، نقدهایی را مطرح می کنند.

اصولگرایان که در مورد احمدی نژاد در سالهای اخیر اختلافات بسیاری داشتند، تقریبا به این نتیجه رسیده بودند که کاندیداتوری او در انتخابات ۹۶ می تواند تاثیرگذار باشد. اما پس از نهی رهبری از کاندیداتوری او، چهره ای که از جناح اصولگرا امکان رقابت جدی با حسن روحانی را داشته باشد تاکنون معرفی نشده است.

«مصطفی میرسلیم»، وزیر اسبق ارشاد و از اعضای حزب موتلفه، تنها کاندیدای جدی معرفی شده از سوی این حزب است که حتی دیگر اصولگرایان از او استقبال نکرده اند.

علیرضا زاکانی، سعید جلیلی، محمدباقر قالیباف، حدادعادل، احمد توکلی و مهرداد بذرپاش، از جمله چهره هایی هستند که احتمال ورودشان به دور رقابت کم به نظر نمی رسد، چهره هایی که همگی در آخرین انتخاباتی که کاندیدا بوده اند شکست خوردند.

قالیباف، شهردار کنونی تهران که در انتخابات ۹۲ که چندین کاندیدای اصولگرا به رقابت با روحانی پرداخته بودند، جدی ترین رقیب اوست، حدود ۷ میلیون رای آورد و بخشی از کارشناسان سیاسی حتی اصولگرا معتقدند که شانسی برای کاندیداتوری مجدد ندارد، هم از این جهت که دو بار در سالهای ۸۴ و ۹۲ در انتخابات ها کاندیدا شده و شکست خورده و هم از این جهت که سابقه ی نظامی دارد.

با این حال، به نظر می رسد که اصولگرایان برای رسیدن به اجماع و دوری از تعدد کاندیدا، این بار می خواهند رقابتی علنی تا هفته های منتهی به انتخابات اردیبهشت ماه داشته باشند، هر چند طرحی مشابه این در میان سه کاندیدای آنها در انتخابات سال ۹۲، یعنی حدادعادل، ولایتی و قالیباف شکست خورد؛ حدادعادل بدون حمایت از آنها انصراف داد، آن دو نیز تا آخر کاندیدا ماندند، به اضافه ی این که محسن رضایی و سعید جلیلی از دیگر کاندیداهای اصولگرای آن انتخابات بودند.

«عبدالله گنجی»، از فعالان رسانه ای اصولگرا که مدیر مسوول روزنامه ی «جوان» است، در یادداشتی در تلگرام نوشته است:

«به نظر می رسد سنجش های اجتماعی دو ماه گذشته اصول گرایان را جهت حضور جدی در انتخابات امیدوارتر کرده است. آنان “انفعال” و “افتراق” را به “ابتکار” تبدیل کرده اند. شنیده ها حاکی است با طرحهای نوآورانه -از جهت شکل رسیدن به وحدت حداکثری -که قدرت اقناع بدنه آنان را نیز دارد به میدان خواهند آمد و روش معرفی کاندیدای نهایی نیز با همه گذشته سیاسی آنان متفاوت خواهد بود. تا جمعه باید منتظر خروجی اولین تدابیر ماند.»

انتهای پیام

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات