کد خبر: 34369 | تاریخ انتشار: ۰:۱۶:۴۸ - سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ | ۶ نظر | |

تصمیمات سیاست مداران ناجی اقتصاد ایران

مشکین سلام ،باقر فرامرزی عوری:اقتصادایران سال سختی را پشت سر گذاشته است و چند ماه دیگر وارد سال جدید می شود ، وجهی از دشواری سال ۹۵ به رکود بازار و فشار تورمی بر اقتصاد مربوط می شود و وجهی دیگر به سایه سیاست بر اقتصاد. این دو عارضه توأما ذاتی اقتصاد ایران نیست و حتما راهی برای خروج از آن وجود دارد. اما خارج شدن از این وضع در کوتاه مدت نامحتمل است.
از جنبه ی اقتصادی نمی توان انتظار تحولاتی بزرگ مانند افزایش ناگهانی سرمایه گذاری و به تبع آن افزایش رشد اقتصادی ، افزایش اشتغال، کاهش تورم و بالا رفتن قدرت خرید مصرف کننده را داشت. یعنی اینکه از حیث کارکرد اقتصادی کلان، شش ماه باقیمانده از عمر دولت کنونی که بودجه سالانه اش به صورت فصلی تنظیم شده و شش ماه نخست دولت بعدی فرصت چندانی برای حل مشکلات انباشته و پایدار نیست و قاعدتا نیروی دولت فعلی صرف جمع بندی و اتمام پروژه هایی خواهد شد که در سال های پیش آغاز شده اند و ماه های آغازین دولت آینده صرف انتظام امور دیوانی می شود، تنها کاری که دولت فعلی در حوزه ی کلان می تواند در این مدت باقیمانده انجام دهد سامان دادن سیاست های پولی و ارزی است که ابزار آن را از طریق بانک مرکزی در اختیار دارد اما با وجود این محدودیت ها، راه تحرک اقتصادی لزوما بسته و موکول به اقدام های اقتصادی صرف نیست و دست بر قضا اقتصاد ایران بیشتر به تدابیری در حوزه های غیر اقتصادی و به ویژه در حوزه ی سیاست نیاز دارد.
بهبود وضع اقتصاد ایران از جنبه شاخص ها بویژه سرمایه گذاری، به مقدماتی مانند اعتمادسازی داخلی برای افزایش سرمایه گذاری و به کار بستن تدابیری برای کاهش فشار خارجی نیاز دارد. ظاهر این مقدمات، اقتصادی است، اما در اصل این سیاستمداران هستند که می توانند فضای کسب و کار را تغییر دهند. به همین علت تا تکلیف سیاست به عنوان عمومی ترین مشغله و مهمترین دارایی مشاع مردم مشخص نشود به کارکرد اقتصادی محض ، نمی توان دل بست.
تکلیف سیاست نیز در انتخابات سال آینده روشن می شود، روشن شدن وضع نیز به معنای تغییر رادیکال نیست زیرا انتخابات در هیچ یک از نظام های سیاسی جهان و از جمله ایران عرصه تغییر و تعیین استراتژی نظام نیست و صرفا محملی برای تغییر شیوه های مدیریت است.
اقتصاد به برنامه های عملی و البته مستحضر به بنیان های نظری روشن و حفظ پیوستگی بین گذشته، حال و آینده نیاز دارد و حوزه هایی که قرار است در آنها گره گشایی شود کاملا مشخص هستند و با کلی گویی و کلی بافی های ایدئولوژیک و تبلیغاتی رابطه ای ندارد. مهم ترین مسائلی که اقتصاد ایران در حال حاضر با آنها مواجه است و در این سال و در سال های پس از آن نیز شاید ادامه یابد مسائلی واضح و قابل محاسبه اند. تورم، اشتغال، نرخ ارز، سرگردانی جریان نقدینگی در بازارهای ارز، طلا و احیانا در ماه های آینده بازار مسکن.
سامان دادن این مسائل بیش از هر چیزی به شیوه ی مدیریت دولت کنونی در باقیمانده دوره اش و شیوه ی مدیریت دولت بعدی در این زمینه ها بستگی دارد. افزایش سرمایه گذاری و به تبع آن افزایش تولید و اشتغال، اصلاح شیوه ی کنونی استفاده از ابزار پولی ، کند کردن روند افزایش نقدینگی برای مهار تورم، چاره اندیشی برای شناسایی بازارهایی که جریان جدید نقدینگی به سمت آن خواهد رفت، تدابیر دیپلماتیک برای کاهش فشار تحریم ها و سرانجام پر کردن شکافی که بین قوه ی مجریه و دیگر اجزای حکومت ایجاد شده و به فرسایش همگانی انجامیده است.
قرار نیست انتخابات سال۹۶ همه چیز را دگرگون کند اما بی تردید تاثیر این انتخابات بر روز گار اقتصادی ایرانیان، بیش از گذشته خواهد بود، تا زمان دوری که اقدام های اقتصادی به بار بنشینند این رفتار سیاستمداران است که می تواند به عنوان تدبیری زودبازده، اعتماد را به بازارها برگرداند و مقدمات تحرک اقتصادی را فراهم کند.
باقر فرامرزی عوری
کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:


۶ ديدگاه مطلب براي " تصمیمات سیاست مداران ناجی اقتصاد ایران " ارسال شده است.

 1. ..... گفت:

  تحلیلتان بسیار عالی بود جناب آقای فرامرزی.
  واقعا مطالب به درد بخوری بودن. ممنونیم

 2. کریمی گفت:

  باسلام. مقاله تحلیلی متفاوتی را نسبت به دیگر مقالات اقتصادی به چشم می خورد- نویسنده با نگاه جدیدی به مشکلات اقتصادی جامعه نگاه کرده است- به عقیده بنده به جای اینکه به بحث های کلیشه ای مشکلات اقتصادی که اکثر اقتصاددانان اشاره می کنند، بایستی از زاویه نگاه جدیدی که ایشان به درستی نگاه کرده است، مسائل و مشکلات اقتصادی را با سیاست درست درمان کرد. باتشکر از جناب فرامرزی

 3. اکبرزاده گفت:

  به خداوندی خدا این نوشته بیست داره، فارغ از موضوعات تکراری و قلمبه سولومبه که اکثر اقتصاددان ها می نویسند، این نویسنده به زبان عامیانه راه کار و راه حل منطقی از اقتصاد کشور را مطرح کرده .

 4. آرش گفت:

  کاملا موافق بندبند مقاله هستم. بایستی واقعیت روبرو شد. منم با نظر دوستان موافقم دیدگاه نو و جدیدی را در این مقاله می بینیم. امیدوارم از این سبک مطالب بیشتر ببینیم و مشکل اساسی که کشورهای جهان سومی با آنها روبرو هست، یکی این است که کارشناسان به جای طرح مسایل جدید و راهکار متفاوت، بیشتر به بحث های کلیشه ای و سنتی می پردازند. اما این مقاله راهکاری آسان و عملی و البته جدید را نشان می دهد، درست است که خیلی جامع و کامل و کارشناسی نیست اما همین که تز جدید ارائه می دهد خودش جای تقدیر دارد

 5. محمدی گفت:

  درسته که سیاستمداران توانایی حل کابوسهای اقتصادی را دارند. اما متاسفانه سیاستمدار قابل اعتماد وجود ندارد. همه دیدیم که احمدی نژاد با اعتماد مردم چه کار کرد. در خصوص مقاله فوق نقدهایی زیادی وجود دارد اما چون از دید تازه ای به مشکلات نگاه کروه است جای تقدیر دارد

 6. ولی مستی گفت:

  عالی بود

ارسال نظر


آخرین موضوعات