کد خبر: 34426 | تاریخ انتشار: ۰:۵۴:۱۵ - جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ | بدون نظر | |

در جلسه خبرنگاران و اعضای خانه مطبوعات با فرماندار :

رحیمی زاد:این قول را می دهم که حمایت خواهم کرد/صباغی مدیر خانه مطبوعات استان: فعالیت های خانه مطبوعات قانونی است

 

مشکین سلام  به نقل از مشکین سس : فرماندار مشکین شهر با اعضای خانه مطبوعات مشکین شهر و همچنین هیئت مدیره خانه مطبوعات استان اردبیل دیدار کرد. در این جلسه شهردار، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس ثبت اسناد شهرستان نیز حضور داشتند.

در این جلسه هادی عسگرزاده “مدیرخانه مطبوعات مشکین شهر” با بیان اینکه خانه مطبوعات فعالیت رسمی خود را از آبان ماه ۱۳۹۴ آغازکرده است؛ مشکل اصلی خانه مطبوعات را بحث تثبیت جایگاه حقوقی این خانه از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر ادارات در شهرستان معرفی کرد و گفت: ادارات، این خانه را با جایگاه حقوقی مشخصی نمی شناسند!

عسگرزاده خواست برای حل این مشکل، با حضور اعضای خانه مطبوعات و همچنین تمامی روسای ادارات برای شناخته شدن خانه مطبوعات جلسه ای ترتیب داده شود!

ایشان مشکل دوم را بحث آگهی های دولتی که از طریق ارشاد به روزنامه های سراسری داده می شود عنوان کرده و گفت: برخی مواقع آگهی های سراسری به اسباب بازی فروش و کتاب فروش داده می شود در حالی که این حق ماست که آگهی های سراسری به ما داده شود تا به اسباب بازی فروش!

هادی عسگرزاده مشکل سوم را بحث نبود بودجه برای خریدن تجهیزات معرفی کرده و گفت: درست است کانال قانونی برای پرداختن بودجه به خانه مطبوعات وجود ندارد اما خواستار این هستیم که از طریق بودجه حوزه فرهنگی برای خانه مطبوعات، بودجه ای اختصاص داده شود.

مدیرخانه مطبوعات مشکل آخر را واگذار نکردن آگهی به نشریات محلی از سوی شهرداری و عادلانه نبودن توزیع آنها عنوان کرد. وی در پایان از فرماندار خواست دعوت مراسمات فرمانداری از طریق دعوتنامه روابط عمومی به خانه مطبوعات باشد تا همه اعضا مطلع شوند.

صباغی “مدیر خانه مطبوعات استان” در این جلسه با معرفی خانه مطبوعات به عنوان تشکل صنفی خبرنگاران و فعالان عرصه مطبوعات با تاکید بر قانونی بودن فعالیت های خانه مطبوعات، این خانه را محل ساماندهی خبرنگاران دانست و اعلام کرد در استان نزدیک ۳۰۰ خبرنگار داریم که ۱۹۷خبرنگار عضو خانه مطبوعات هستند.

وی با تشکر از پیگیری های هادی عسگرزاده و کمک های “رستمی” رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشکین شهر اظهار داشت: مشکین شهر تنها شهر استان است که نمایندگی خانه مطبوعات در آن وجود دارد.

وی افزود انتظار ما از شهردار محترم این است که با نگاه حمایتی به خانه مطبوعات بنگرند وکمک حال آن باشند!

ایشان اظهار داشتند: الان به صورت قانون اعلام شده است که تمامی خبرنگاران باید عضو خانه مطبوعات باشند و کارت آن را داشته باشند!

مهندس خیرجو” شهردار مشکین شهر” دراین دیدار با بیان اینکه احترام خاصی به خبرنگاران قائل هستم در خصوص پاسخ به بحث آگهی ها ابراز داشتند: یک سری الزامات قانونی هست که باید رعایت شود؛ مثلا وقتی آگهی ها از سطح استعلام بالاتر می رود باید در روزنامه های سراسری منتشر شود! بله، ما می توانیم در کنار آنها در روزنامه و هفته نامه های محلی نیز برای مشارکت بیشتر منتشر کنیم.

وی تاکید کرد که تعامل وانسجام خود خانه مطبوعات نیز با یکدیگر بیشتر شود و عضو گیری بیشتری داشته باشند!

مهندس خیرجو همچنین در بیاناتشان ایراد کردند که اگر امروزه در مشکین شهر صدایی وجود دارد آن صدای خبرنگاران است و اگر بعد از ۴۰ سال بحث سد معبر سامان پیدا کرده است من در خصوص فرهنگ سازی و خبررسانی، مدیون این عزیزان هستم. وی افزود: این خبرنگاران هستند که حرف مردم را به ما انتقال داده و حمایت آن ها را برای ما جلب می کنند!

 رستمی “رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان” در این نشست با بیان اینکه در کل کشور فقط تعداد ۳ خانه مطبوعات داریم-کرمان،اردبیل،مشکین شهر- در خصوص پاسخ به آگهی های ثبتی گفت: آگهی های ثبتی از سوی اداره ثبت داده می شود و به ما اعلام می کنند به کدام نشریه داده شود و می گویند اگر به این نشریات داده نشود هزینه نمی کنیم و فقط به نشریاتی که با آنها قرارداد دارند آگهی می دهند که در مشکین شهر ۳نشریه است.

ایشان آماری از آگهی های دادگستری که به نشریات داده شده است دادند: آوای خیاو(۱میلیون و صدوپنجاه)، خیاو(۱میلیون)، ایلقار(۱میلیون وصدونود)، هارای(چهارصدوهفتادوپنج)، ال سسی(هفتصدوده)، ساوالان(دویست).

وی انتقادکرد که همه ی نشریات مشکین شهر به یک صورت خبر درج می کنند و بهتر است کمی متفاوت باشند!

طی این جلسه مدیران نشریات و پایگاه های خبری نیز در خصوص برخی مشکلات سخن گفتند که شایان ذکر است:

اکبر عطایی“مدیر مسئول ایلقار نیوز” مشکل حق تولید خبر را عنوان کرده و ابراز داشت که باید از اخبار کپی شده جلوگیری شود.

باقر فرامرزی “مدیر پایگاه خبری مشکین سس” ضمن ناراحتی از مظلوم واقع شدن خبرنگاران شهرستان بالاخص مدیر خانه  مطبوعات اظهار داشت: خبرنگاران با عشق و علاقه به این حرفه آمده اند و در این رسالت خطیر هیچ سودی عایدشان نمی شود و در واقع این مسئولین هستند که از اقدام خبرنگار نفع می برند. چرا که اساسی ترین لوازم مورد نیاز خبرنگاری را با هزینه شخصی خود تهیه کرده و امیدوارانه برای انتقال اخبار شهرستان تلاش می کنند. وقتی مدیر خانه مطبوعات استان می گوید در صورت کذب بودن خبر، مسئولیت آن را برعهده می گیریم پس با این وجود باید مسئولین هم از خبرنگاران استقبال کنند!

احمد رضایی “مدیر مسئول پایگاه خبری مشکین سلام و نشریه پیک ساوالان” به اظهارات رئیس ارشاد در خصوص نقد ایشان از نشریات مشکین شهر که به یک صورت خبر درج می کنند ابراز نارضایتی کرد و گفت: این کاملا بی انصافی است که نشریه ما را جزو نشریات کپی پیست بدانید و از توزیع ناعادلانه آگهی های دولتی در بین نشریات انتقاد کرد.

درخشانی “نماینده و خبرنگار نشریات آوای خیاو و همدلی” با ابراز ناراحتی از وضعیت رو به ورشکستگی نشریات مشکین شهر پیشنهاد کرد که تمام ادارات اشتراک نشریات شهرستان شوند تا هم، درد مردم را در آن نشریات بخوانند هم مدیران نشریه امیدشان بالاتر برود. وی همچنین در خصوص توزیع عادلانه آگهی ها از برخورد نامناسب رئیس اداره فرهنگ و ارشاد سخن به میان آورد!

جواد دهقانی “خبرنگار صدا و سیما” ابراز خرسندی کرد که ورود خبرنگاران جدید به حرفه خبرنگاری در مشکین شهر، کار ما را آسان تر از گذشته کرده است.

رحیمی زاد فرماندار مشکین شهر با خیرمقدم گویی و تشکر از خبرنگاران و مهمانان جلسه در پاسخ به مشکلات خبرنگاران اذعان داشت: هرگز این فکر را نکنید که ما معتقد به خفقان اطلاعات هستیم و اگر نقادی شما از روی انصاف باشد در دوران فرمانداری من خواهید دید که من استقبال خواهم کرد.

همچنین وی در پاسخ به مسئله دعوت خبرنگاران اعلام کرد: کسی می تواند در جلسات و… حضور داشته باشد که خبرنگار واقعی باشد یعنی کارت خبرنگاری داشته باشد. ایشان در این خصوص خواستار لیستی از خبرنگاران دارای کارت شدند تا برای دعوت، از آن لیست استفاده کنند.

وی ازشهردار خواست تا با نگاه حمایتی به کمک به نشریات توجه داشته باشند و همچنین اعلام کرد که هرماه برای بحث توزیع آگهی ها جلسه ای با آقای رستمی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد داشت.

رحیمی زاد در پاسخ به اشتراک داشتن ادارات در نشریات بیان کردند که بخاطر برخی موانع آمرانه نمی شود اداره ای را ملزم کرد اما در جلسات به صورت توصیه ای به روسای ادارات خواهم گفت. اما این قول را می دهم که حمایت خواهم کرد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات