کد خبر: 34449 | تاریخ انتشار: ۱۷:۱۱:۱۱ - یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ | ۱ نظر | |

۷ نکته در باب «گورخواب ها» و «کورخواب ها»

مشکین سلام ، یونس اشرفی امین :در روزهای اخیر رسانه ای شدن خواب چند نفر فقیر معتاد در قبر، واکنش های فراوان و متفاوتی را به دنبال داشت. در این زمینه نکاتی به ذهن رسید که ذیلا عرض می شود:

۱- شکی نیست که وجود چنین پدیده هایی – هرچند اندک- در شأن نظام جمهوری اسلامی نیست و باید به صورت ریشه ای حل گردد. دانستن این موضوع که اصل انقلاب و نظام جمهوری اسلامی برخاسته از تلاش های خالصانه اقشار محروم بوده است، تأسف چنین پدیده هایی را دوچندان می کند. امام خمینی (ره) نیز بارها در طول انقلاب، درباره لزوم رسیدگی به این قشر مستضعف تاکیدات فراوانی داشته اند و اصل وجود انقلاب را مرهون جانفشانی های مردم محروم برشمرده اند. ایشان می فرماید: «مردم این دولت را و این جمهوری را به پا کردند و آن هم، نه همه‌ی مردم؛ این مردم پابرهنه، این بازاری و این متوسطین و این محرومین.» (صحیفه امام، ج ۱۹، ص ۳۴)

۲- اصل شیوع فقر زیبنده حکومت اسلامی نیست و تاریخ گواه است که در حکومت حضرت امیرالمومنین (ع) به عنوان الگوی حکومت موفق تاریخ، پدیده گدایی وجود نداشته و این مساله قابل اثبات است. حضرت علی (ع) با وجود مشکلات فراوان، توانست با همت فراوان و تدابیر دقیق، معضل فقر را حل نماید. در متون دینی نیز فقر باعث از بین رفتن دین و ایمان محسوب شده و چنانچه در جامعه ای فقر گسترش یابد، مردم آن جامعه نمی توانند ایمان داشته باشند.

۳- علی رغم اینکه بنیانگذار انقلاب اسلامی، اقشار محروم را ولی نعمتان مسئولان می داند، لکن متاسفانه باید گفت، تفکر امام راحل در طول سالیان گذشته از سوی برخی از مسئولان به حاشیه رفته است و ریشه محرومیت ها و پدیده هایی همچون گورخوابی، از همان بی تفاوتی نسبت به فقرا ناشی می شود. امام راحل فرموده بود: «خدا نیاورد آن روزى را که سیاست ما و سیاست مسئولین کشور ما پشت کردن به دفاع از محرومین و رو آوردن به حمایت از سرمایه دارها گردد و اغنیا و ثروتمندان از اعتبار و عنایت بیشترى برخوردار شوند. معاذ اللَّه که این با سیره و روش انبیا و امیر المؤمنین و ائمه معصومین- علیهم السلام- سازگار نیست» (صحیفه امام، ج‏۲۰، ص۳۴۱) امروزه برخی مدیران از حقوق نجومی برخوردارند و حتی با نگاه طلبکارانه نسبت به مردم و نظام سخن می گویند و با وجود تاکیدات رهبر عزیز انقلاب در طی ۸ ماه گذشته، همچنان اقدام قاطعی با مساله حقوق های نجومی صورت نگرفته است.

۴- در کنار کم کاری مسئولان (در دولت های مختلف)، بخشی از افراد توانمند نیز در به وجود آمدن تکدی گری، گورخوابی، فقر و فحشا، تقصیر دارند. زیرا هر فرد که توانایی دارد، باید نسبت به خویشاوندان (به ترتیب از نزدیک به دور) رسیدگی کند. وقتی که اقوام یک فرد فقیر و معتاد، او را واگذارند و هیچ دلسوزی به وی و خانواده اش نداشته باشند، چه انتظاری از سایر مردم می رود؟!

۵- نکته مهم تری که در این میان وجود دارد، بهره برداری و سوءاستفاده شبکه های ماهواره ای غربی، رسانه های بیگانه و سلطنت طلب ها از گورخوابی چند نفر است. آنان که ادعای آزادی بیان، انصاف در گفتار و دلسوزی برای ملت ایران دارند، همان «کورخواب»هایی هستند که به خود اجازه می دهند وقتی در یک جامعه ۸۰ میلیونی، گورخوابی دوسه نفر معتاد را – که به خاطر بارش باران برای مصرف مواد و خوابیدن وارد قبر شده اند،- به کل نظام و مردم نسبت دهند و با استقراء ناقص همه چیز را زیر سوال ببرند؛ از اصل اسلام تا انقلاب و شرافت و غیرت جوانان و جان فشانی شهیدان و تلاش های نهادهای مختلف و… گویی از نظر آن دروغ پردازان مکار کورخواب، جمهوری اسلامی در طول ۳۷ سال، هیچ خدمتی به هیچ احدی انجام نداده و همه مردم گورخواب شده اند!

متاسفانه رسانه های معاند با دروغگویی، فریبکاری و بزرگنمایی فروان با رپرتاژ خبری، مردم ایران و نظام را مورد تمسخر قرار دادند و به دنبال ماهی گرفتن از آب گل آلود شدند… آیا فراموش کرده اند که در حکومت مورد دلخواه و پرستش آنها (پهلوی)، مردم عزیز ایران در بدترین وضعیت معیشتی به سر می بردند؟! چرا هرگز از فقر و فساد اقتصادی، سیاسی و اخلاقی سردمداران حکومت مورد پرستششان سخن نمی گویند؟! البته که آن کورخواب ها هرگز از آن سخن نخواهند گفت!

رسانه های غربی و عربی حداقل به وضعیت فقر در کشورهای خود بنگرند که بسیار تاسف بارتر است. با نگاهی گذرا به خبرگزاری های غربی، به عنوان نمونه می توان گفت حدود ۵۰ میلیون فقیر در آمریکا زندگی می کنند و ۲۰ درصد کودکان در فقر و محرومیت هستند… نیز فقط در پایتخت انگلیس حدود ۸ هزار کارتن خواب وجود دارد و به قول آنها این معضل بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته است…

۶- متاسفانه برخی از مسئولان و جریان های داخلی نیز پدیده گورخوابی را دستمایه حمله به مخالفان و مقصر جلوه دادن طرف مقابل نمودند و با توجه به نزدیکی انتخابات، باعث تهاجم جریان های سیاسی به همدیگر شدند. همچنین برخی افراد خودفروخته ایرانی غرب نشسته نیز شروع به فحاشی علیه کل نظام کردند که البته از آنها جز فحاشی انتظاری بیش نیست؛ زیرا «از کوزه همان برون تراود که در اوست»!

۷- به هرحال ضمن اینکه مجددا تاکید می شود که پدیده گورخوابی یا معضلاتی مشابه آن مانند تکدی گری و کارتن خوابی، شایسته مردم دیندار ایران و نظام جمهوری اسلامی نیست، از همه مسئولان و افراد توانمند انتظار می رود که در کنار حرکات مقطعی، نسبت به ریشه کن کردن چنین معضلاتی اقدامات اساسی و ریشه ای انجام دهند و فعالیت های گذشته و در حال انجام را به عموم مردم اطلاع رسانی کنند. از رسانه ها و شبکه های اجتماعی نیز توقع این است با ایجاد همدلی، امید و وحدت در کشور و به دور از فضاهای بداخلاقی رسانه ای، سعی در حل مشکلات معیشتی هم وطنان عزیز نمایند. به امید حل تمام مشکلات معیشتی ملت عزیز ایران اسلامی

یونس اشرفی امین، عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور مشگین شهر

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ ديدگاه مطلب براي " ۷ نکته در باب «گورخواب ها» و «کورخواب ها» " ارسال شده است.

  1. همشهری گفت:

    این مقاله بدون جناح بندی نوشته شده و خیلی قوی بود. ممنون از مسئولان سایت

ارسال نظر


آخرین موضوعات