کد خبر: 34451 | تاریخ انتشار: ۱۳:۵۳:۴۶ - یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ | ۱ نظر | |

چگونه میشود باشرایط موجود در منطقه مشگین سرمایه گذاری کرد؟

مشکین سلام ، داریوش خلیلی : گفتنی است منطقه مشگین(مشگین شهر وحومه ان)دارای ظرفیت ها و استعدادهای فراوانی برای انواع سرمایه گذاریها می باشدکه متاسفانه تاکنون اقدامات مؤثری دراین راستا صورت نگرفته است و اساسا پتانسیل های نهفته در این منطقه به نحوی که بتواند ساختار اقتصادی آن را دگرگون کند هنوز به منصه ظهور نرسیده است.

باید توجه داشت فعالیت صرف در زمینه امور کشاورزی و باغداری که درمنطقه از دیرباز بیش ازسایر زمینه ها رایج بوده و هست .دیگر نمی تواند عامل ایده الی برای رونق اقتصادی منطقه باشد .آنهم درشرایطی که هراز گاهی بعلت شرایط خاص آب ‌و آب وهوایی زحمات یک ساله کشاورز وباغداردر عرض چندساعت تحت تاثیر عامل نامساعد جوی درمعرض نابودی قرار میگیرد .لذا ضمن تغیر شیوه های کشاورزی سنَتی و رو آوردن به سیستم های نوین کشاورزی، در جوار آن بایدبه ترویج صنایع معدنی پرداخت و بطور کلی در راستای ایجاد صنایع مادر ،فعالیت ها را تشدید نمود. و باتوجه بامکانات بالفطره و داشته های طبیعی منطقه هرچقدر در زمینه صنعت توریسم و گردشگری سرمایه گذاری شود بدون شک نتایج ودست آورد مطلوبی خواهد داشت که چهره اقتصادی منطقه را به نحو احسن می تواند دگرگون کند واین ایده زمانی از قوه به فعل درمیایدکه مسئولان بلند پایه گوشه چشمی و نظر عنایت آمیز فارغ از وسوسه منافع فردی و بدور از جنگ نعمتی و حیدری که متاسفانه در ادوار مختلف سخت دچار آن بوده اند به معضلات ریشه دار منطقه بپر دازند البته .نه باشعارهای پوپولیستی و عوام فریبانه که وقتی که گلیم خود را ازآب بیر‌ون کشیدند نگویند« مرا چه غم گر همه عالم مردند ».باید نارسای یها و عوامل فقر ‌وعقب ماندگی را که مانع رشد و بالندگی اقتصادی است شناخت و بدون هرگونه ملاحظات سیاسی ومحافظه کاریهای معمول ضعف ها و کاستی هارا افشا کرد‌ و دربرطرف کردن آن مجدانه کوشید و بر آن پای فشرد. .تازمانی که اینگونه حرکت های بنیادی یعنی برداشتن موانع با همه پیچیدگی اداری و بروکراسی مآبانه خود صورت نگیرد  و حمایتهای واقعی مقامات د‌ولتی درپشت آن نباشد سرمایه گذاری نه راه بجای میبرد و نه کسی دست به ریسک میزند وسرمایه خود را با تیر به تاریکی انداختن به مخاطره می اندازد .

البته دراینجا چند سئوال پیش می آید چرادر منطقه مشگین درحوزه گردشگری سرمایه گذاری کلان صورت نمی گیرد در صورتیکه از هر جهت دارای استعدادهای بالقوه می باشد و سالهاست کما کان حول محورا‌ولیه خود درجا میزند؟! چرا بودجه لازم برای توسعه و عمران امورشهری و ایجاد مراکز چشمگیر صنعتی مشگین شهراختصاص نمی بابد و بقول عوام پای کمیتش همیشه ازنظر بودجه می لنگد ؟! بی گمان یکی ازاین عوامل بازدارنده همانا عدم همکاری و بی توجهی مسئولانی است که در مرکز استان برمسند امور نشسته اند .که ازدیر باز هرگز اجازه نداده اند ظرفیت های موجود مشگین شهردرابعاد گوناگون بعرصه بروز‌ و ظهور برسد. جداکردن راهها بالطائف الحیل، چوب گذاشتن درلای چرخ رونق تاسیسات صنعتی ،کم اهمیت جلوه دادن چشمه های آبگرم مشگین ومحوطه های باستانی آن و…..و……. ‌‌که :«گرازهرنوبتی فصلی بگویم داستان اید» ومثنوی هفتادمن کاغذ شود ، که خود بحث مفصلی است و دوستان صاحب نظر میتوانند دراین خصوص موشکافانه به روشنگری بپردازند.
.وخلاصه انکه اگرحمایتهای بیدریغ مسؤلان امردرمرکز استان مشمول مسائل موضوعات مطروحه نباشد، همچنین اهتمام وسعی بلیغ نماینده محترم مجلس مصروف این امر نگردد . اش همان اش وکاسه همان کاسه خواهدبود. خوشتختانه نماینده محترم مشگین شهر تخصص ودانش وتجارب لازم را داشته وعضو کمسیون صنعت ومعدن مجلس شورای اسلامی هم هستند‌.واین فرصت بسیار مغتنمی برای راهگشایی ورفع معضلات عدیده موجود، میباشد ، چناچه دراین راستا جهت بستر سازی ایجاد صنایع بویژه فراهم کردن مقدمات
زیرساخت های صنعت توریسم که ایجاد راه های مواصلاتی و توسعه مراکز رفاهی و تفریحی و محل اسکان گردشگران از مولفه ها وشاخصه های آن می باشد صورت نگیرد قطعا سرمایه گذاران محترم بومی و غیر بومی اعتنایی به فعالیت چشمگیر در زمینه های صنعتی و معدنی و گردشگری نخواهند داشت و بتبع آن معضلات بیکاری ودیگر ناهنجاری ها در منطقه کماکان پابرجا خواهد بود.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ ديدگاه مطلب براي " چگونه میشود باشرایط موجود در منطقه مشگین سرمایه گذاری کرد؟ " ارسال شده است.

  1. مشکبار گفت:

    برای تاراج مردم و سوق دادن آنها به سوی مصرف ، سرمایه دارانی که سرمایه های مشکوک دارند و از خوان گسترده رانت بازی ها و اختلاس های بی دردسر صاحب سرمایه شدند ، حال شعار گردشگری سر می دهند و با انگشت گذاشتن روی دمل چرکین فقر و نداری می خواهند باز زمین ها و منابع مردم را از دستشان خارج نمایند. زمین های مکان شهر را متر ی ۱۵ هزارتومن می خرند و ۱۰ میلیون تومان می فروشند. مگر داشتن یک شهر ساکت و آرام که همه ساکنان آن درآمد بخور و نمیری داشته باشند و عمر خود را صرف تمیز نگه داشتن فضا و مکان شهر خود کنند و کوچک و زیبا زندگی نمایند، چه عیبی دارد. بیایید طبیعی و با آرامش زندگی کنیم و شهر خود را دست نخورده و بکر نگه داریم . جهان دارد به سوی طبیعی زندگی کردن و آرامش داشتن حرکت می کند. کشاورزی نشد . دامداری . دامداری نشد . دانشجو پروری و تحصیل علمی ، که اسباب راحت زندگی کردن را بیاموزد . کشوری که روزگاری الاغ صادر می کرد حال دانشجو صادر می کند و به اندازه صدها کارخانه ایرانی درآمد دارد. بخود بیاییم و دنبال شلوغی و صنعت و مصرف بی رویه نباشیم . نودو نه درصد سرمایه داران ایرانی حتی سرمایه داران شهر من سرمایه های مشکوک دارند. حال آنان درصدند دوباره بازی جدیدی آغاز کنند و به سرمایه های خود البسه قانونی بپوشانند.

ارسال نظر


آخرین موضوعات