کد خبر: 34486 | تاریخ انتشار: ۲۲:۴۶:۴۹ - دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ | ۴ نظر | |

احمد رضائی مدیر مسئول

نماینده شهرستان  و مسائل پیش رو

دو هفته نامه  پیک ساوالان : احمد رضائی 

اکثر نمایندگان  مجلس در  حوزه های انتخابی خود در دو راهی بسیار حساسی قرار می گیرند .

مسیر اول، سیاست عدم دخالت در تغییر و انتصاب مسئولان اجرایی و حفظ قدرت نظارت و مطالبه گری از تمام مسئولان  اعم از شهرستانی  و استانی  ،که در ادامه این روند چون هیچ نوع سهم خواهی از دولتمردان نداشته و قوه استقلال خود را حفظ می کنند در نتیجه   قدرت چانه زنی و نظارتی فوق العاده ای را به دست می آوردند که  هم می تواند برای حوزه انتخابیه خود مثمرثمر باشد و هم  به عنوان چهره ملی و فرا منطقه ای معرفی شود .

پی آمدها  انتخاب مسیر اول :اگر نماینده شهرستان به وظیفه قانونی و ذاتی خود که همان نظارت  بر عملکرد  سازمانها و ادرات تا عملکرد ریس جمهور را شامل می شود عمل کند قطعا نزد دولت مردان آنچنان جایگاهی خواهد داشت که برای مثال  وزیر بهداشت را مجاب کند جهت بررسی وضعیت ازدحام مردم در  تنها بیمارستان حوزه انتخابیه خود ،به شهرستان سفر کند  و جهت اقدام برای تاسیس بیمارستان دیگر که به شدت مورد نیاز است ،تلاش هایی داشته باشد. راه اول شاید  فشار برخی اطرافیان  بی ملاحضه و نارضایتی عده ای را به همراه داشته باشد اما مگر جزءاین است که نماینده می خواهد رضایت مردم را به دست آورد .مطمئنا با عدم رضایت یکی از اعضای ستاد ، در  مقابل دها نفر دیگر موضع نماینده را تایید و چه بسا طرفدار وی می گردند.

مسیر دوم  که متاسفانه اکثر نمایندگان گذشته البته با شدت و حدت متفاوت به چنین رویه دچار شده اند  به اقدامات پیش پا افتاده  دست زده ،و چهار سال فرصت طلایی خود و حوزه انتخابیه  را صرف جابجایی یا تغییر کلیشه ای مدیران ادارات شهرستان کرده اند. برای همه مبرهن است وقتی رئیس یک اداره توسط فردی که قرار است ناظر او باشد  انتخاب می شود دیگر نظارت محلی از اعراب نخواهد داشت  و البته نماینده مجبور هست برای تغییر موارد مورد نظر با مسئولان استانی چنان کند که دیگر زبان برنده و گره گشای نداشته باشد .

پی آمد انتخاب مسیر دوم: که متاسفانه بسیاری از  نمایندگان آن را پیموده و جزء ضرر و زیان به شهرستان و از دست دادن فرصت های فراوان عاید دیگری نداشته است و به نوعی خواسته و ناخواسته درحق شهرستان جفاکردند و با این اقدامات خود  ،مقدمات شکست های انتخاباتی خود را هم  فراهم نمودند .

به خاطر انتخاب راه دوم  ،یعنی دخالت در جزئی ترین نقل انتقالات مدیران  شهرستان دیگر آن جایگاه و شخصت برای ورود به مسائل کلان را نخواهد داشت . دیگر نظارت و مطالبه عملکرد بی معنی خواهد بود .نماینده مجبور خواهد بود سوء مدیریت منصوب خود را توجیه  کند دیگر وقتی نخواهد داشت به مسائل کلان پرداخته شود . دراین صورت شاید چند رای فلانی را حفظ کند اما دیگر اقبال و رضایت عمومی را با خود نخواهد داشت . هر عملکرد منفی مدیران منصوب  نماینده بسیار پر رنگتر در کارنامه نماینده ثبت خواهد شد و مردم این موارد منفی  را اصلا از یاد نمی  برند ودر تصمیماتشان خصوصا در پای صندوق های رای تاثیر می دهند.

و اما نگاهی به مسائل پیش روی دکتر  ملکی نماینده شهرستان مشگین شهر

این شهرستان  سالهاست که با مشکلات عدیده ای  روبروست نماینده  هر دوره با توجیهات خود یکی پس از دیگری فرصت را از دست داده ویا اقدامات آنچنانی صورت نداده اند اما برای نماینده فعلی سه سال و اندی زمان باقی هست تا بتواند حداقل در چند مورد عملکرد مناسبی را به سر انجام برساند . و این امر زمانی میسر خواهد بود که تمرکز خود را بر روی برخی مسایل مهم متمرکز کند و در تهران و مرکز استان بر انجام آنها  آن کمر همت ببندد .

دکتر ملکی اگر اسیر  جوی شود که   فلان شخص  در فلان اداره برای انتقام هم که شده درصدد پایین کشیدن رئیسش هست و مواردی از این قبیل  ، قابلیت و فرصت گرانبهای او را هدر خواهد داد .  نه برای نیروگاه زمین گرمایی خواهد توانست سر انجامی مهیا کند و نه بیمارستانی را پایه گذاری خواهد کرد و نه جاده (که چه عرض کنم قتل گاه مشکین اهر )دو بانده خواهد شد و نه اینکه از ارباب کندی کامیونی  بیرون خواهد آمد . مردم مشگین شهر با همه خصوصیات که دارند قدر خدمتگذار را می دانند و همچنان که با ذره بین دنبال نکات ضعف هستند  هر قدم مثبت را هم به یاد می سپارند . امیدواریم  جوی آرام بر شهرستان حاکم شود و  شاهد نقل انتقالات فقط براساس شایستگی و توانمندی باشیم. امیدواریم دیگر شاهد آن  نباشیم که مردم کوچه بازار برای تغییر مدیری افسوس بخورند و بگویند کارهای بسار واجب  و مهمتری هست که نماینده باید انجام دهد نه اینکه فقط مدیر جابجا کند ( همان آسیبی که نماینده سابق از آن ضربه خورد ).ای کاش کار آنچنان پیش رود که مدیران ناکار آمد  بر اساس انتقاد رسانه ها و فشار افکار عمومی تغییر یابد  تا به دست  مسئولان .

البته ناگفته نماند در بین حامیان نماینده شهرستان شاید افرادی باشند که قابلیت به کارگیری در برخی  مسئولیت ها را داشته باشند  اما  قضاوت در خصوص کار آمدی و یا شایستگی آن افراد از جانب کارشناسان آن بخش و قضاوت کلی مردم خواهد بود  و نه اینکه افراد که سواد دانشگاهی هم ندارند  برای خود و دیگران مدرک صلاحیت و شایستگی صادر کنند .

و در آخر باید یادآور شد  که روز ها پشت سر هم سپری می شود ، مردم همچنان منتظرند تا عملکردی در خور شخصیت  اقتصادی و در راستای  شعارهای انتخاباتی  دکتر ملکی را شاهد باشند .

احمد رضائی

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۴ ديدگاه مطلب براي " نماینده شهرستان  و مسائل پیش رو " ارسال شده است.

 1. صمد عابدکوهی گفت:

  اقای رضایی خیلی عالی

 2. مشکبار گفت:

  سلام و تشکر. وجودت از بلایا دور بادا.

 3. بهروز گفت:

  خیلی استفاده بردم از این نوشته – ولی اگه خاطر مبارک باشد همون دوران قبل انتخابات به جنابعالی عرض کردم که هر کسی نماینده شد نباید انتظار معجزه داشته باشیم چون شهر ما و بطور کلی کشور ما آنچنان درگیر مشکلات بیکاری – فقر – تورم – باندبازی و… هست که فک نکنم کسی توانایی حل مشگلات را داشته باشه و بقولی پرداختن به این موضوعات مصداق -خانه از پاى بند ویران است
  خواجه در بند نقش ایوان است- می باشد

 4. الینا گفت:

  سلام
  حضرت اقای رضایی اگه شما نماینده شدی کدوم مسیر رو میری؟

ارسال نظر


آخرین موضوعات