کد خبر: 34511 | تاریخ انتشار: ۱۷:۲۷:۱۲ - چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ | ۲ نظر | |

فیش های گاز نجومی

مشکین سلام ، عوض حسن پور :این روزها رقم های مندرج در صورتحساب های گاز مصرفی شهروندان مشگین شهری و مناطق سردسیر کشور که اکثراً از مناطق کمتر توسعه یافته هستند بحث اول محافل مختلف شده است. این صورتحساب ها پیرو برخی فیش های حقوقی، سر به فلک کشیده و در اصطلاح نجومی شده اند. اما چرا کسی به صورتحساب های نجومی گاز مصرفی شهروندان حساسیت نشان نمی دهد؟؟ چرا رسانه ای نمی شود؟ چه کسانی قرار است فریاد های قشر کم درآمد جامعه را فریاد زده و به گوش مسئولین برسانند؟ چه کسانی قرار است فریاد بزنند که وزیر محترم در مشگین شهر خانواده هایی وجود دارند که با مستمری ۴۰۰ هزار تومنی، صورتحساب ۲۰۸ هزار تومنی را پرداخت می کنند و دو راه بیشتر ندارند یا باید سوز سرمای دامنه سبلان را تحمل کنند یا با شکم گرسنه سر بر بالین بگذارند.
در علوم اقتصادی نرخ رشد اقتصادی با توزیع عادلانه درآمد رابطه دارد چگونه در چند سال اخیر در کشور رشد اقتصادی روز به روز در حال افزایش است اما توزیع عادلانه درآمد در کشور وضعیت مناسبی ندارد؟ حقوق های نجومی کجا و مستمری های بازنشستگی ۳۸۰ هزار تومنی کجا؟ تازه اگر صورتحساب های گاز اجازه دهند این ۳۸۰ هزار تومن وارد سفره های مردم شود.
توزیع ناعادلانه درآمد مهمترین عامل فقر در اقتصاد بوده که در مناطق کمتر توسعه یافته به وضوح قابل روئت است. این عدالت نیست که درآمد در این مناطق در کمترین سطح ممکن باشد اما بهای خدماتی همچون آب و برق و گاز مثل سایر نقاط کشور از جمله تهران و اصفهان و مشهد و اراک باشد. حالا شما سوز سرمای این مناطق را هم به سرجمع مشکلات اضافه نمایید.
رکود شدید اقتصادی در چندین سال اخیر میزان درآمد خانوارها در این مناطق را به شدت کاهش داده است هرچند این رکود باعث شده است نرخ تورم به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یابد اما وقتی که مردم قدرت خرید نداشته باشند و سفره ها روز به روز کوچکتر شوند این کاهش نرخ تورم در عمل نفعی به حال این جامعه نداشته است. نه تنها تا به امروز پول نفت سر سفره های مردم نیامده است بلکه صورتحساب های گاز مصرفی در این ماه های سرد اقلامی را نیز از این سفره کسر کرده است.
پس کجایند فریادهایی که درد مناطق محروم را به گوش برخی نجومی بگیران برسانند؟ نمایندگان محترم استان اردبیل در مجلس شورای اسلامی به جرأت می گویم فریادهایتان رسا نیست؛ اگر رسا می بود نه تنها باید بهای گاز مصرفی در ماه های سرد سال به نرخ قبل برمی گشت بلکه باید اضافه دریافتی دوره های قبل نیز از صورتحساب های این دوره کسر می گردید. اگر این مبالغ به حساب مردم برنگردد اولین ظلم را در حق رأی های مردم استان نموده و رسوایی حمایت از این طرح نسنجیده ی دولت را همواره با خود خواهید داشت.
و در نهایت اینکه توزیع ناعادلانه درآمد در مناطق کمتر توسعه یافته و همچنین افزایش بی رویه ی حامل های انرژی در این مناطق در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری به هیچ عنوان به نفع دولت نبوده و با ریزش شدید رأی همراه خواهد بود. این مناطق به سیاست های حمایتی نیاز دارد نه فشار هر چه بیشتر بر مردم. دست بردن در جیب مردم کم درآمد به نفع هیچ دولتی نبوده و نخواهد بود.
محقق و پژوهشگر حوزه مالی و اقتصادی
عوض حسن پور

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۲ ديدگاه مطلب براي " فیش های گاز نجومی " ارسال شده است.

  1. حسین حقگو گفت:

    ضمن تشکر از آقای حسن پور به نظر بنده ایرانیان حق دارند که گاز مصرفی حداقل در منازل بویژه برای اقشار آسیب پذیر تا میزان مشخصی رایگان باشد چرا که ایران به تنهایی میتواند گاز چندین کشور را تامین کند و از این طریق درآمد معتنابهی عاید ایرانیان شود و دولت نیازی به گرانفروشی گاز به ملت ایران نشود!

  2. حسین گفت:

    سلام. با تشکر از استاد محترم. به علی قسم این عدالت نیست من خودم یک کارگر ساده ام الان دو ماه است کار نکرده ام فصل سرماسد و کار ساختمان تعطیل. فیش های گاز باعث شده اند روزی یک یا دو وعده غذا بخوریم و اعضای خانواده همگی دو سه پتو میندازیم رویمون و شعله ای گاز را کم میکنیم. من یک پدرم و هیچ دردی بالاتر از شرمنده شدن یک پدر پیش اعضای خانواده اش نیست.دم از حکومت علی ع میزنیم .علی ع کی اینگونه حکومت میکرد. کشتی نساز ای نوح طوفان نخواهد امد / بر شوره زار دلها باران نخواهد / شاید به شعر تلخم خرده بگیری اما/ جای که سفره خالیست ایمان نخواهد امد. وسلام

ارسال نظر


آخرین موضوعات