کد خبر: 35060 | تاریخ انتشار: ۱۷:۳۳:۳۲ - دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ | بدون نظر | |

صد رحمت به حقوق نجومی !

مشکین سلام ، مالک رضایی:افسوس که قَدرِ اعتماد مردم را نمی دانی عالیجناب.
حق هم داری.مَردِ میراثی چه داند قدرِ مال؟رُستمی جان کَند، مَجّان یافت زال.آنکه مال ارزان خَرَد ارزان دهد …
به یکباره تصویب می فرمایی ،سقف حقوق مدیران دولتی،بیست و چهار میلیون تومن شد! لابد اضافه کاری و ماموریت ایستاده و نشسته اش نیز رقمی معادل آنست و بر آن بیفزا هزینه های پیدا و پنهان دیگر را ! صد رحمت بر حقوق نجومی.
دلمان خوش بود که دستی از آستین ارادۀ صادقانه به در خواهد آمد و بر یغما گری کهکشانی و نجومی حدی خواهد نهاد که شما آنرا به زیور قانون آراستید.آخر این چه ضربات هولناکی است که مدام بر بار شیشۀ زندگانی مردم فرود می آوری؟ حکایت عوامانه ای است که قاضی شجاعی بر متهمی هزار ضربۀ شلاق تعیین کرده بود.متهم گفت:
«قربانت گردم یا شلاق نخورده ای یا معنی عدد هزار را نمی دانی.یکباره حکم اعدام صادر کن،خلاص.»
آمار چندین هزار نفر، داده شود که شما باور کنید برای بیست هزار تومن،داوطلب انجام طاقت فرساترین کار درتمام طول روز هستند که شرمندۀ اهل و عیالشان نباشند؟آیا نمی دانی که آنها چون بنالند زار، بی شُکر و گِله،افتد اندر هفت گردون وِلوِله؟
لیکن بی توجه به آنها خوش خُرامان می روی ای جان من.اما این را هم بدان که در آسمان این عرصه،اگر او خواهد امان،غُلغُل افتد در سپاه آسمان.کاری نکن که بگویند درِ پند و نصیحت بسته شد و در خرداد و اسفندی که از پی هم می آیند طریقی دیگر بر گیرند. بنابر این اگر می خواهی که معشوق، نگسلد پیمان ،نگاه دار سر رشته تا نگه دارد.

آخر چرا همچو آن مرد درشتِ خوش سُخُن که در میان ره،نشانده بود او خاربُن، مدام خار، بر شاهراه زندگی مردم می نهی که کندن در خیبرش زور حیدر می خواهد ؟ یا تَبَر بر گیر و مردانه بزن،تو علی وار این درِ خیبر بکن.یا به گلشن وصل کن این خار را و با توجهی جدی به تنگنای زندگی مردم کاری کن که گلشن او پوشد این خار تو را. و گرنه تکنوکراسی تو،اگر صد حُسن هم داشته باشد،با یک عیب آن برابری نمی کند، و آن آفت برج عاج نشینی وفاصلۀ پر مخافت مصوبه ی تو با واقعیات ملموس جامعه است.
افرادی که بدون آشنایی علمی با ادوات مدیریت تکنوکراسی،صرفا در ژستهای روشنفکرانه می نمایند که چنین هستند،گاهی تصمیماتی را در خروجی کار قرار میدهند که با هزاران توجیه هم جبران آن بی اعتمادی را نمیکند که بر روح و روان جامعه تحمیل می کنند. در خوش بینانه ترین حالت،تصور آنها بر اینست که با این کار راه توسعه می پیمایند .اما نه !
بدون همراهی همدلانۀ مردم کوچکترین توسعه ای در کار نخواهد بود.آخر هیچ بانکِ کف زدن آید بدر،از یکی دست تو بی دست دگر؟!
مردمی که به اقتضاء وظیفۀ دینی ومیهنی وبا الهام از روح والای قناعت،مدام تلاش می‌کنند تا در مقابل زیاده طلبی‌های جهانی کمر راست نگه دارند ودر مقابل بیگانه سر خم نکنند.بر اینگونه مصوبات جه بگویند؟ لیکن آنها با آرمانهای والای شهدا میثاقی نا‌گسستنی دارند و با همۀ آشفته دلی از عهدۀ آن عهدی بر خواهند آمد که با زلف پریشان یار کرده اند.حُسن عهدشان نگذارد که نهند پای دگر،گویند این نیز نهیم بر سر غم‌های دگر. اما مگر نه اینکه شما هم وظیفه‌ای دارید؟
جا دارد که امید واعتماد را قدربدانید و بر وعده های خود جامۀ عمل بپوشانید. نقص پدیده ی «دولت سنگین وپرهزینه» با چنین ارقام نجومی وسر به فلک کشیده و بهره وری کمتر از نیم ساعت شما ،بیش از پیش آشکارتر خواهد شد که هرساله بیشتر ازهفتاد درصد بودجۀ ملی کشور را صرفا جهت گذران اجرایی خود به کام می‌کشد و باز با موضع طلبکارانه،هر جا کم می‌آورد یا با نرخ ارز بازی می‌کند، ویا مرتبا اسکناس چاپ می‌کند و چوب حراج به داشته‌ها و ارزش پول ملی می‌زند. واقعیت اقتصادی جامعه با این ادخال سروری که بر قلب مدیران نازکدل می کنید فرسنگها فاصله دارد.

ظاهرا از اوضاع اقتصادی کشور در زیر بخشهای تولید، صنعت، کشاورزی، خدمات،کارگری، دامداری، کسبه، اصناف و… بی خبرید که از این شادمانی و رونق زندگی شما فاصله ها دارند.اقتصاد مقاومت و عایدات مالیات آن که مستقیم و غیر مستقیم از مردم اخذ می شود اجازۀ چنین خاصه خرجیها را به کسی نمی دهد و در مصوبۀ شما کوچکترین اراده ای برای کاستن از هزینه های سنگینی که از بالا بر سر مردم آوار می کنید دیده نمی شود.
گویی نگرانی برخی به امیدواران و امید مداران طالب سهم از سفرۀ انقلاب که سوار بر بال «امید» مدارج بالا پیمودند و بر خاکستر ناامیدی عده ای نخل امید خود کاشتند خیلی بی راه هم نبود که به زبان رسا گفتند در قید و بند نام نمانید.نام فروردین نیارد گل به باغ،شب نگردد روشن از اسم چراغ. درست گفته بودند. هیچ اسمی بی مُسَّما ندیده ام ،هم ز گاف و لام گل، گلی نچیده ام … ؟

مالک رضایی

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:

ارسال نظر


آخرین موضوعات