کد خبر: 35134 | تاریخ انتشار: ۱۰:۳۳:۱۵ - چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ | ۲ نظر | |

طراحی مجدد خدمت نظام وظیفه، ضرورتی انکا ناپذیر

مشکین سلام ؛رضا طالعی فر- دکتری مدیریت دولتی

از منظر مدیریتی مهمترین منابع هر کشور، منابع انسانی آن است و کشوری که بتواند بهینه ترین استفاده از استعدادها و توانایی ها نیروهای انسانی اش داشته باشد بدون توجه به سایر منابع در دسترس اعم از منابع طبیعی، مالی و…. می تواند به پیشرفت های چشمگیر در تمامی عرصه ها دست یابد. از طرف دیگر در سال های فعلی تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری بر لزوم توجه به اقتصاد مقاومتی، ضرورت استفاده از توان داخلی را بیش از پیش حایز اهمیت کرده است و در این میان نقش منابع انسانی و استفاده بهینه از این منبع ارزشمند از همه پررنگ تر است. اما متاسفانه در کشورمان این منبع مهم و ارزشمند کاملا کم ارزش تلقی شده و استفاده های نادرست و غلط از استعدادهای این مرز بوم سبب عقب ماندن کشور علیرغم پتانسیل فراوانش شده است. یکی از نمونه های ناکارایی مدیریت منابع انسانی در کشورمان بدون شک مقوله خدمت نظام وظیفه است. در این که کشور ما در موقعیت مهم منطقه ای قرار دارد و توجه به مسایل امنیتی داخلی و خارجی از ضروریات است بدون شک بر کسی پوشیده نیست اما اینکه بخواهیم به مدد مسایل فوق استفاده نادرست از استعدادهای کشورمان را توجیه نماییم، خود اشتباهی نابخشودنی است که در بلند مدت آسیب های جدی به توان کشور وارد می نماید. بررسی تجارب افرادیکه به خدمت نظام وظیفه رفته اند علی الخصوص قشر تحصیلکرده نشان می دهد که دوران خدمت نه تنها در بهبود و ارتقای توان آنها تاثیری نداشته است بلکه استفاده نابجا و نادرست از سربازان تحصیلکرده در قسمت های نامرتبط با رشته تحصیلی و توان و مهارتشان عملا ضمن ضربه زدن به شخصیت آنها، مشکلات روحی و روانی که گاها تاثیرات نامطلوبی در کوتاه و بلندمدت دارد بدان ها وارد می کند. به نظر نگارنده مشکلات فعلی خدمت نظام وظیفه در ارگان های نظامی و امنیتی کشور را می توان به شرح زیر بر شمرد:
۱٫ استفاده بسیار زیاد از سربازان تحصیلکرده در مشاغل خدماتی رده پایین همچون آبدارچی، نگهبان، راننده و… و توجه بسیار کم به توان علمی و مهارتی آنها
۲٫ طولانی بودن مدت سربازی. در این خصوص زمان زیادی سربازی برای فارغ التحصیلان مقاطع بالای تحصیلی (فوق لیسانس به بالا) می تواند مشکلی جدی باشد که باعث تاخیر در جذب آنها در بازار اشتغال، ازدواج و…. شود.
۳٫ عدم توجه به مسایل روحی و روانی سربازان در طول خدمتشان
۴٫ عدم جایابی مناسب سربازان با توجه به موقعیت مکانی محل زندگی اشان
۵٫ عدم توجه کافی به مسایل حقوق و مزایای سرباز. این مورد برای سربازان متاهل و دارای تحصیلات بالا بسیار نگران کننده است چرا که حقوق فعلی به هیچ وجه نمی تواند حتی گذران زندگی به اندازه یک هفته آنها را دربر بگیرد.
با توجه به مشکلات فوق الذکر، نگارنده بر این عقیده است که با مدیریت بهتر در ستاد کل نیروهای مسلح و نگاهی هوشمندانه تر می توان استفاده بهینه تری از منابع انسانی داشت در این راستا پیشنهادات زیر مطرح می شود:
۱٫ کم کردن مدت زمان سربازی و هدفمند کردن آن متناسب با نیازهای امنیتی و انتظامی کشور
۲٫ طراحی طول خدمت سربازی متناسب با وضعیت تحصیلی، وضعیت تاهل، مکان جغرافیاییمحل خدمت و… افراد
۳٫ استفاده بیشتر از توان و تخصص افراد سرباز در یگان های خدمتی آنها
۴٫ افزایش و ارتقای سطح رفاهی و معیشتی سرباز
۵٫ بازنگری در وضعیت جایابی سربازان در یگان های خدمتی
۶٫ تاکید بر ضرورت حفظ شان و کرامت انسانی سربازان علی الخصوص قشر تحصیلکرده و نخبه/ موردی که در حال حاضر به زعم اکثر کسانی که خدمت را گذرانده اند اصلا رعایت نمی شود و به سرباز بعنوان موجودی کارگر نگریسته می شود.
۷٫ استفاده از تجارب کشورهای موفق در طراحی دوره های آموزشی سربازی
در پایان بایستی عنوان کرد که با توجه به تغییر مقتضیات جامعه در عصر کنونی، عدم بازنگری در وضعیت خدمت نظام وظیفه و تاکید و پافشاری بر شیوه های قبلی فراخوان و اعزام و بکارگیری نیروها نه تنها باعث بهبود وضعیت امنیتی و نظامی کشور نخواهد شد بلکه ساعت های طلایی از عمر جوانان این مرز و بوم را که می توانست به بهترین شکل در خدمت کشور مورد استفاده قرار گیرد را تلف می نماید و از اینرو همین امروز بایستی برای تغییر فکری اندیشید.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۲ ديدگاه مطلب براي " طراحی مجدد خدمت نظام وظیفه، ضرورتی انکا ناپذیر " ارسال شده است.

 1. علی امامعلیزاده میرک گفت:

  اسامی کشورهایی که سربازی اجباری ندارند و یا حذف کرده اند:

  ۱٫ آرژانتین (در ۱۹۹۹ حذف شد) ۲٫ آفریقای جنوبی (از ۱۹۹۴ حذف شد.) ۳٫ آنتیگوآ و باربودا ۴٫ آندورا ۵٫ اتیوپی(سربازی اجباری صرفا در شرایط اضطراری مجاز است.) ۶٫ اردن (از سال ۱۹۹۴ تاکنون در حال تعلیق است.) ۷٫ اروگوئه (در زمان صلح اختیاری است و در زمان جنگ دولت در صورت نیاز میتواند اجباری سازد.) ۸٫ افغانستان (در ۲۰۰۵ حذف شد) ۹٫ استرالیا (در ۱۹۷۲ لغو شد.) ۱۰٫ اسلواکی (از ۲۰۰۶ حذف شد) ۱۱٫ اسلوونی (از ۲۰۰۳ حذف شد) ۱۲٫ امارات متحده عربی ۱۳٫ انگلستان (از ۱۹۶۳ حذف شد.) ۱۴٫ ایتالیا (در ۲۰۰۵ حذف شد) ۱۵٫ ایسلند ۱۶٫ باربادوس ۱۷٫ باهاما ۱۸٫ بحرین ۱۹٫ برمه ۲۰٫ برونئی دارالسلام ۲۱٫ بلژیک (به حالت تعلیق در آمده است.) ۲۲٫ بلغارستان (نیروی دریایی و هوایی کاملا حرفهای شده اند و نیروی زمینی نیز در سال ۲۰۰۸ حرفهای شده و سربازی اجباری ملغی میگردد. مدت سربازی اکنون ۹ ماه است. البته برای دانش آموختگان دانشگاه ۶ماه است.) ۲۳٫ بلیز (در صورت به حد نصاب نرسیدن داوطلبین اجباری می شود اما تا کنون اجباری نشده است.) ۲۴٫ بنگلادش(سربازی اجباری صرفا در شرایط اضطراری مجاز است ولی تاکنون اجرا نشده است.) ۲۵٫ بوتان ۲۶٫ بوتساوانا ۲۷٫ بوسنی و هرزگوین (از اول ژانویه ۲۰۰۶ حذف شد.) ۲۸٫ بولیوی (در صورت به حد نصاب نرسیدن داوطلبین اجباری می شود.) ۲۹٫ پاکستان ۳۰٫ پالائو ۳۱٫ پاناما ۳۲٫ پرتقال (از ۲۰۰۴ حذف شد) ۳۳٫ پرو ۳۴٫ تانزانیا ۳۵٫ ترینیاد و توباگو ۳۶٫ تونگو ۳۷٫ تووالو ۳۸٫ تیمور شرقی ۳۹٫ جامائیکا (سربازی اجباری تنها با اجازه والدین ممکن است.) ۴۰٫ جزایر سلیمان ۴۱٫ جزایر مارشال ۴۲٫ جمهوری ایرلند(دوره سربازی اجباری حذف شده ولی دوره ذخیره هنوز ملغی نشده است.) ۴۳٫ جمهوری کنگو ۴۴٫ جیبوتی ۴۵٫ چک (لغو آن از ۲۰۰۴ آغاز و در ۲۰۰۷ کاملا لغوشد.) ۴۶٫ دومینیکا (عضو کشورهای مشترک المنافع) ۴۷٫ دومینیکن (جمهوری) ۴۸٫ روآندا ۴۹٫ رومانی (از ۲۰۰۶ حذف شد.) ۵۰٫ زامبیا ۵۱٫ ژاپن ۵۲٫ ساموآ ۵۳٫ سن مورینو ۵۴٫ سوآزیلند ۵۵٫ سیچیل ۵۶٫ سیرالئون ۵۷٫ سریلانکا ۵۸٫ سرینام ۵۹٫ سنت کیتس و نویس ۶۰٫ شیلی (هرچند قانون سربازی اجباری ملغی نشده ولی اکنون تمام نیروها به صورت داوطلبانه و نه اجباری به خدمت گرفته می شوند.) ۶۱٫ عراق ۶۲٫ عربستان سعودی ۶۳٫ عمان ۶۴٫ غنا ۶۵٫ فدراتیو میکرونزی ۶۶٫ فرانسه (از ۱۹۹۶ حذف شد.) ۶۷٫ فیجی ۶۸٫ قطر ۶۹٫ کاستاریکا (از ۱۹۴۸ حذف شده است.) ۷۰٫ کامرون ۷۱٫ کانادا (تاکنون در زمان صلح سربازی اجباری نداشته است.) ۷۲٫ کریباتی ۷۳٫ کنیا ۷۴٫ گامبیا ۷۵٫ گرنادا ۷۶٫ گینه پاپائو ۷۷٫ لسوتو ۷۸٫ لبنان ۷۹٫ لتونی (از ۲۰۰۷ حذف شد.) ۸۰٫ لوکزامبورگ (از ۱۹۶۷ حذف شده است) ۸۱٫ لیبریا ۸۲٫ لیختنشتاین ۸۳٫ مالاوی ۸۴٫ مالت ۸۵٫ مالدیو ۸۶٫ گویان ۸۷٫ مجارستان(در ۲۰۰۴ حذف شد) ۸۸٫ مراکش (از ۲۰۰۶ حذف شد.) ۸۹٫ مقدونیه (از ۲۰۰۶ حذف شد) ۹۰٫ موریس ۹۱٫ موناکو ۹۲٫ مونتنگرو (از ۲۰۰۶ حذف شد) ۹۳٫ نائورو ۹۴٫ نامیبیا ۹۵٫ نپال ۹۶٫ نیجریه ۹۷٫ نیکاراگوئه ۹۸٫ نیوزیلند (از ۱۹۷۲ حذف شد.) ۹۹٫ واتیکان ۱۰۰٫ هائیتی ۱۰۱٫ هلند (به طور رسمی سربازی اجباری را لغو نکرده ولی از سال ۱۹۹۶ به بعد از سرباز استفاده نکرده و ارتش کاملا حرفه ای دارد.) ۱۰۲٫ هلند آنتلیس ۱۰۳٫ هند (هیچ گاه سربازی اجباری نداشته حتی در زمان استعمار انگلیس) ۱۰۴٫ هندوراس ۱۰۵٫ هنگ کنگ ۱۰۶٫ یمن (از ۲۰۰۱ حذف شد) ۱۰۷. وانوآتو ۱۰۸. کرواسی

  کشورهای افغانستان، عراق، عربستان، عمان، قطر، امارات متحده، پاکستان و بحرین از جمله همسایگان ایران هستند که سربازی اجباری را لغو کرده اند.

  ضمنا بر خلاف برخی ادعاها حذف سربازی به کشورهای خاصی اختصاص ندارد. شما می توانید نام کشورهای پیشرفته، در حال توسعه، عقب افتاده، اسلامی، فقیر، غنی و… را در میان این ۱۰۸کشور ببینید.
  اسامی کشورهایی که سربازی اجباری بیش از ۱۸ماه، غیر انتخابی و همراه با به کار گیری در امور عملیاتی و مسلحانه نظامی دارند:

  ۱-ایران ۲-آلبانی ۳-مصر ۴-گینه ۵-کوبا ۶-قزاقستان ۷-کره شمالی ۸- بورکینافاسو ۹-سوریه ۱۰-ارمنستان ۱۱-سومالی ۱۲-تاجیکستان ۱۳- سودان ۱۴-تایلند ۱۵-ترکمنستان ۱۶-زیمباوه ۱۷-جمهوری دموکراتیک کنگو ۱۸- موزامبیک ۱۹-سائوتام و پرینسیپ ۲۰- گینه استوایی

  خدایی؛ یه کشور درست و حسابی بین این گروهی که ایران بینشونه، پیدا می کنید!

  متاسفانه نام کشور ایران در زمره آخرین گروه قرار دارد که نشان می دهد علی رغم برخی بهبودها در مقایسه با دیگر کشورها کمترین میزان بهینه سازی و اصلاح را در مورد نظام وظیفه انجام داده ایم.
  پایگاه فرهنگی هنری تکناز

 2. farhad گفت:

  کدوم شغل کدوم قانون از چی داری حرف میزنی دکتر جون

ارسال نظر


آخرین موضوعات