کد خبر: 35343 | تاریخ انتشار: ۱۰:۰۴:۰۶ - دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱ نظر | |

انگار مسئولین شهرستان خوابیده اند!؟؟؟/ آبیاری مزارع با آب‌‌ فاضلاب تصفیه نشده عامل بروز انواع بیماری‌ها

مشکین سلام ، فیروز عطایی :سالهای زیادی است که شنیدن خبر آبیاری مزارع و باغات روستای … با فاضلاب برایمان عادی شد که برخی از باغداران با سد راه فاضلاب خام از آن برای آبیاری باغات و مزارعی استفاده می کنند که محصولات آن عمدتاً در خود شهرستان عرضه می شود. بی توجهی مسئولان اجرایی و ناتوانی دستگاه‌های نظارتی در کنترل و برخورد با همه متخلفان سبب شده صدای اهالی روستای بارزیل دربیاید .اهالی ساکن در این روستا از بوی تعفن فاضلاب گله مند و از به خطر افتادن سلامت خود و فرزندانشان نگران هستندو جالب اینجاست کسانی که از فاضلاب خام برای آبیاری محصولات استفاده می کنند ساکن شهر بوده و از محصولات تولیدی خود استفاده نمی کنند!!و شاید این محصولات در سبد خرید مسئولی باشد که به این فاجعه انسانی وزیست محیطی بی تفاوت است.
علاوه بر فاضلاب های خانگی و شهری همه درمانگاهها و مراکز بهداشتی و بیمارستان شهر و حتی تنها کشتارگاه شهر نیز پساب های آلوده خود رابه فاضلاب متصل کرده اند که حاوی بیماری مختلف بوده و فاجعه انسانی و زیست محیطی در این روستا قریب الوقوع می باشد.
از سال های متمادی مسئولین استانی و شهرستان با وعده های بی شمارشان که هرگز عملی نشده اند مردم این روستا را در این شرایط خاص رها کرده اند.و هر از چندگاهی برای تنویر اذهان عمومی اقدامات نمایشی و دستورات معلوم الحال غیرقابل اجرا صادر می کنند که در نطفه می خشکند.
انگار مسئولین نمی دانند که آبیاری مزارع با آب‌‌ فاضلاب تصفیه نشده عامل بروز انواع بیماری‌های انگلی، روده‌ای و سرطان‌هاست.
هر چند وزارت جهاد کشاورزی صراحتاً اعلام کرده که اجازه آبیاری مزارع را با آب فاضلاب را در هیچ نقطه از کشور نمی‌دهد، اما در میدان عمل انگار ادارات تابعه این بخشنامه ها را دریافت نکرده اند و برای استفاده از این پساب خطرناک به عده حق آبه نیز داده اند.
در باور بسیاری از افراد ریشه گیاه قابلیت جدا‌سازی‌ مواد غیرضروری و ناسالم را از خاک دارد و می‌توان آن را با هر آبی آبیاری کرد. این باور اشتباه که ناشی از عدم‌آگاهی کشاورزان و عامه مردم است به همراه بی‌آبی گسترده‌ای که روستای بارزیل را فراگرفته، باعث شده که بخشی از مزارع این روستا با آب‌های فاضلاب شهری آبیاری شود. محصولات به‌دست آمده از این مزارع معضلی را ایجاد کرده که به گفته متخصصان حوزه سلامت، فاجعه است.
سبزی و میوه‌ای که با فاضلاب آبیاری می‌شود ممکن است حاوی انگل، میکروب‌های روده‌ای و عوامل بیماری‌زای روده‌ای مثل وبا باشد. اگر شست‌وشوی سبزیجات و میوه جات به خوبی صورت نگیرد در فصل گرم سال شاهد دل‌ درد‌های شکمی، تب، اسهال (اسهال حاد عفونی) عفونت‌های انگلی یا بیماری‌هایی مانند سامونلا ‌خواهیم بود.
علاوه براین ثابت شده‌ که فلزات سنگین از عوامل اصلی بروز سرطان در افراد است و متأسفانه در آب‌های فاضلاب این فلزات یافت می‌شود. بنابراین سبزیجاتی که با این آب‌ها آبیاری شود حاوی فلزات سنگین و عامل سرطان خواهد بود.

لذا بنده به عنوان یک شهروند عادی که نگران سلامت خود خانواده و جامعه هستم از مسئولانی که نسبت به جامعه دلسوزند و سلامت جامعه ( که خود نیز جزئی از این جامعه هستند)برایشان اهمیت دارد. برای مقابله با این فاجعه وارد عمل شده و با متخلفان و مسببان آن برخورد قاطع و قانونی به عمل آورند.
فیروز عطایی

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ ديدگاه مطلب براي " انگار مسئولین شهرستان خوابیده اند!؟؟؟/ آبیاری مزارع با آب‌‌ فاضلاب تصفیه نشده عامل بروز انواع بیماری‌ها " ارسال شده است.

  1. علی امامعلیزاده میرک گفت:

    با تشکر از جنابعالی که به درد بزرگ شهرمان اشاره فرمودید مسئولین بی توجه شهرستان گوش و چشم بصیرتتان تا کی بسته خواهد ماند .

ارسال نظر


آخرین موضوعات