کد خبر: 35412 | تاریخ انتشار: ۱۶:۲۲:۲۹ - یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ | ۲ نظر | |

سکولاریسم به توان صد و ربنای شجریان

مشکین سلام ، رضا بابایی :وزیر محترم ارشاد در نامه‌ای، از صداوسیما خواسته است که در ماه مبارک رمضان، ربنای شجریان را پخش کنند. یکی از اعضای شورای نظارت بر صداوسیما(محمدجواد لاریجانی) پاسخ داده است که این کار خلاف شرع است، زیرا «موضوع دفاع از ایشان(شجریان) یک مناقشۀ سیاسی شده است. لذا در تلاوت مذکور، توجه به آیات، تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و این امر خلاف موازین شرعی تلاوت است.» معنای سخن ایشان، این است که شنیدن آیات قرآن از زبان کسی که مواضع سیاسی خاص داشته و بر سر او مناقشات سیاسی شده است، روا نیست؛ چون توجه به مضمون آیات قرآن را تحت الشعاع قرار می‌دهد.
این پاسخ، سکولاریسم به توان صد است؛ چون سکولارها نمی‌گویند که اهل سیاست نباید در مجامع عمومی و رسمی، آیات قرآن را تلاوت کنند؛ می‌گویند: نهاد دین را وارد بازی‌های سیاسی روز نکنید. اما عضو محترم شورای نظارت بر صداوسیما حتی شنیدن آیات را از زبان هنرمندی که جایگاه سیاسی نیز یافته است، خلاف موازین شرع قلمداد فرموده‌اند.
افزون بر این، پرسیدنی است که تعیین خلاف شرع در ایران بر عهدۀ چه نهاد یا چه کسانی است؟ آیا فتوای مذکور، شامل دیگران – مثلا مداحان مشهور – هم می‌شود یا نه؟ آیا دربارۀ تتلوها هم این مقدار سخت‌گیری و احتیاط می‌فرمایید؟

رضا بابایی
۹۶/۳/۷

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۲ ديدگاه مطلب براي " سکولاریسم به توان صد و ربنای شجریان " ارسال شده است.

  1. شاهین گفت:

    محمو جواد ایرانی و نیک براون انگلیسی سال ۷۶،شغل شریف حقوق بشری .برادر بزرگ قاضی القضات،و رییس الوکلا،حتما ایشان راست می فرمایند،و همیشه ودر همه حال حق با ایشان است،فرمایش ایشان جنبه حلالی و حرامی هم دارد،مداحان خاص کارشان حلال می باشد و به موقع مداحی می کنند،و آداب مداحی راهم بلدند،شب قبل ربنا را گوش دادم،بدون در نظر گرفتن معنی و تفسیر آیه گفتم خدایا شکرت،چه نعمت زیبایی(صوت )به بنده خود داده ای،

  2. من گفت:

    تمام مشکل مملکت شده پخش شدن یا نشدن ربنای شجریان اگه این حل بشه ، تمام مشکلات حل خواهد شد انشا ا…

ارسال نظر


آخرین موضوعات