کد خبر: 35615 | تاریخ انتشار: ۲۰:۱۴:۲۳ - چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ | ۵ نظر | |

با قاتل آتنا چه باید کرد؟

مشکین سلام ؛ایلقار موذن‌زاده(روانشناس):

🔔فضای ملتهب موجودی که محصول جنایت هولناک قاتل آتناست، خانواده‌های منطقه گسترده‌ای از کشور و یا شاید کل کشور را متاثر ساخته است. از همان روز اول که خبر گم شدن آتنا منتشر شد، همه مخاطبان و مطلعان در انتظار بازگشت و پیدا شدن این دختربچه زیبا و معصوم بودند؛ اخباری که هر روز در گروهها و کانالهای تلگرامی بیشتر و بیشتر منعکس می‌شد و روز به روز افراد زیادتری با این قضیه درگیر می‌شدند. یک همدلی در ناخودآگاه جمعی برای یافته شدن آتنا شکل می‌گرفت که روز به روز هم قدرتمندتر و همه‌گیرتر می‌شد. تراژدی آتنا بیشتر از هرچیزی مقوله کاتارسیس را یادم می‌اندازد (کاتارسیس که ارسطو آن را لذت بردن از اثر هنری می‌داند و عمدتاً در تراژدی مطرح می‌کند) یکی از علل اساسی خشم مهار نشدنی مردم در این تراژدی، همان پایان نبخشیدن به نیروهای عاطفی شکل گرفته در ناخودآگاه مردم است. همان اتفاقی که گاهاً در مراسم شبیه‌خوانی اتفاق می‌افتاد و مردم در انتها به شمر حمله کرده و او را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند. کاتارسیس و خشم شعله‌ور مردم محصول همین سکانس پایانی و وحشتناک آتناست.

🔔وقتی مخاطب این نمایش تراژیک در پایان این ماجرا نیروهای هیجانی، همذات‌پنداری‌ها، دردها و آرزوهای عاطفی خود را ترمیم یافته نمی‌بیند با خشمی مهار نشدنی روبرو می‌شود(چه دردهای نشات گرفته از تراژدی آتنا، چه موارد شبیه به آن در زندگی شخصی خود فرد) و پایان ترسناک این تراژدی و ارضا نشدن ترحمش، بر خشمش می‌افزاید.

🔔حال بعد از این تراژدی آیا بایستی خشم و نیروی مهارنشدنی ناراحتی‌مان را صرف آتش زدن مغازه و خانه قاتل کنیم؟ یا بعبارتی برای کشتن موشِ وارد شده به اتاق، خانه‌مان را آتش بزنیم؟ یا به فکر ایجاد تغییراتی در زیرساختهای روانشناختی و جامعه‌شناختی شهر باشیم؟ آیا با لعنت فرستادن به تاریکی آتناهای دیگر از چنگال افرادی که دچار بیماری و اختلال روانی هستند و در جامعه ول-ول می‌گردند در امان خواهند ماند؟ اداره بهزیستی، سازمانهای پلیسی و دادگستری و سایر ادارات ذیربط چه برنامه و استراتژی‌ای برای مدیریت و مهار افراد سادیستیک و پدوفیل(بیماری آزارگری جنسی کودکان) می‌توانند داشته باشند؟ سلامت روانی جامعه و تلاش برای ارتقای این مساله پدیده‌ای است که از نان شب هم واجب‌تر است.

🔔باید تمهیدی اندیشید که افراد آزاد شده از زندان با جرمهای مشابه، تحت درمان و مدیریت باشند تا جامعه و روان انسانها کیسه‌بکس اختلالات روانی این افراد نشود.

🔔حتی اگر قاتل آتنا را هشتاد بار اعدام کرده و آتشش زده و پودرش را در فاضلاب بریزیم باز هم نه تنها چیزی تغییر پیدا نخواهد کرد، بلکه برای افراد با بیماری مشابه نیز تاثیری نخواهد داشت، چون فردی که دچار بیماری پدوفیل یا سادیسم و یا اختلال جنسی دیگر آزاری و یا سایر انواع سایکوزها و توهمات است، چنین فردی حتی اگر هزار بار هم صحنه تنبیه را ببیند تاثیری نخواهد دید، چون از لحاظ روانشناختی اختلالاتی که منجر به جنایت می‌شود گاهاً بصورت ناخودآگاه انجام می‌گیرد و در پاره ای موارد در دست و اختیار فرد جانی و بیمار نیست و بصورت تکانۀ ذهنیِ غیرقابلِ مهارِ مغزی، در اثر فعالیت و بدکارکردی نورونهایِ مغزی صورت می‌پذیرد. البته این تحلیل را صرفا در مقام تحلیل قاتل آتنا نمی‌گویم و تا آزمونهای روانی تخصصی انجام نگرفته نمی‌توان حکم داد. اما بگذاریم روند قانونی محاکمه صورت گیرد و خشممان را متوجه پیشگیری و پالایش اینگونه افراد از جامعه کرده و …

به جای لعنت فرستادن به تاریکی شمعی روشن کنیم…

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۵ ديدگاه مطلب براي " با قاتل آتنا چه باید کرد؟ " ارسال شده است.

 1. علی امامعلیزاده میرک گفت:

  با سلام برخورد قانونی عقلانی ترمی باشد پارس آباد یک شهر کوچک است و یک آتنا ازدست داده است ولی متاسفانه د ر کل شهر های کشورمان روزانه چندین آتناها قربانی می شوند و باید بیماری و دردنهفته را ریشه کن کرد و مسئولین رده بالای حوزه فرهنگی و پیشگیری چاره ای بیندیشند وگرنه مثل بیماری سرطان کل جامعه را الوده خواهد کرد و دارد میکند ! و قوه مجریه هم باید از قدرت خودش به نحو احسن استفاده کند وبا اشد مجازات با این گونه افراد برخورد کند و عبرتی باشد برای کسانیکه بخواهند به مال وناموس مردم با چشم کچ نگاه کنند . روحش شادباد.

 2. amin گفت:

  دوست عزیز باسلام منظورتان ازقوه مجریه همان قوه قضائیه است؟

 3. علی امامعلیزاده میرک گفت:

  سلام نه منظورم قوه مجریه یکی از سه قوای کشور است
  این قوه مسؤولیت اجرای قوانین را برعهده دارد و معمولاً از دولت و سازمانهایی که تحت نظر دولت به اجرای قوانین می‌پردازند تشکیل می‌شود.و ریاست آن را رئیس جمهور محترم برعهده دارد.

 4. amin گفت:

  دوست عزیز مغالطه نکن اجرای کیفرخواست مربوط به قوه قضائیه است لطفا . قوه مجریه مجری قوانین ومصوبات مجلس است.

 5. علی امامعلیزاده میرک گفت:

  امین جانبا تشکر از دقت جنابعالی از لحاظ قانونی حق با شماست ولی عدالت و اجرای کیفر خواستی که در مملکت ما هست خیلی مشکل دارد و ضعیف هست امثال قاتل های اتنا ومفصدان اقتصادی را باید مثل دولت کره جنوبی حتی وزاء هم باشند جلوی چشم مردم در وسط میدان به دار بکشند تا عبرتی باشد و اگر قانون عربستان در کشور ما بود بی شک اقاا زاده ها حتی یک انگشت در دستشان نمی ماند .

ارسال نظر


آخرین موضوعات