کد خبر: 35696 | تاریخ انتشار: ۱۰:۳۷:۰۳ - سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ | ۴ نظر | |

(كپ و گفتي صميمي با دكتر علي فتحي استاديار گروه برنامه ريزي شهري دانشگاه آزاد اسلامي واحد اردبيل)

مشکین شهر نگین گردشگری شمالغرب کشور /شفاف سازی و آگاهی عمومی از دریافت ها و پرداخت های شهرداری مهمترین نکته ای است که می تواند سایه فساد را از شهرداری ها دور کند

(کپ و گفتی صمیمی با دکتر علی فتحی استادیار گروه برنامه ریزی شهری دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل)

در حالی که سال هاست ، مشکین شهر با قدمتی ۸۰ ساله در نظام مدیریت شهری با حسرت و دریغ به افق های تازه ای از توسعه و پیشرفت نظر دارد ، گویا از گوشه و کنار نغمه هایی امیدبخش خبر از روزهایی متفاوت با امروز و دیروز ناتوان و نگران کننده این شهر به گوش می رسد. به همین مناسبت در فرصتی مغتنم سراغ یکی از فرزندان دلسوخته و دل آگاه و با تجربه و دانش این دیار رفتیم تا با اندیشه و احساساتش با کوله باری از تجربه علمی و اجرائیش نسبت به سرزمین آبا و اجدادیش آشنا شویم و از طرفی دیگر مردم نجیب و اصیل این شهر را با سرمایه های انسانی خود آشنا کنیم. سرمایه هائی که می تواند نقش موثری در رساندن شهر ما به افق هایش باشد.

س : عرض سلام داریم خدمت جنابعالی . آقای دکتر فتحی لطفا در آغاز مصاحبه کمی از خودتان بگوئید ؟

ج : علیکم السلام خدمت شما و کلیه دست اندکاران محترم این پایگاه خبری  در یک جمله قصار باید بگویم که من یک معلمم هستم .

البته برای اینکه پاسخ سوال شما را بی جواب باقی نگذارم باید بگویم که بنده تجربیات و سوابقی در حوزه های آموزشی و اجرائی دارم که همواره این آرزو را داشته ام که این تجربه و سوابق علاوه بر سرزمینم ایران در اختیار و خدمت زادگاه و شهر پدری ام باشد. اگر حمل بر خودستائی و تعریف نباشد در حال حاضر دانش آموخته دکترای برنامه ریزی و عضو هیات علمی گروه برنامه ریزی شهری دانشگاه آزاد واحد اردبیل می باشم. در کنار فعالیتهای آموزشی و تحقیقاتی در دانشگاه از جمله تدریس در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا و راهنمایی و مشاوره حداقل ۴۰ عنوان پایان نامه ارشد و رساله دکتری ، مدت ۲۰ سالی است که در پست های اجرائی متعددی در بالاترین دستگاه اجرائی و تصمیم گیر کشور از سطوح کارشناسی تا مدیرکلی ایفای وظیفه نموده ام. همچنین دارای پروانه کارشناسی رسمی از قوه قضاییه هستم و بعضاً در محاکم حقوقی ارائه نظریه مشورتی می نمایم.

س : حال با توجه به علاقه ای که شما به زادگاه تان دارید، نگاه شما به مشکین شهر چگونه است؟

ج : مشکین شهر همچون روح و جان من است. آنچه که به من انگیزه می دهد تا علقه و پیوندهایم را با این شهر سست ننمایم همین نگاه است. من معتقدم همه آدمها بر اساس جایگاه و توانمندیشان می بایستی با زاد بومشان رابطه برقرار نمایند. در واقع همین پیوند با زادبوم هست که می تواند مانع از نخبه گریزی از شهرها و مراکز دور از پایتخت شود. یکی از آفت هائی که همواره شهرهای کوچک و مراکز دور از پایتخت را تهدید می کند، دورافتادگی تحصیل کردگان و نخبگان از این شهرهاست. آفتی که از بیماری پایتخت محوری و جذبه های مدیریت در پایتخت و شهرهای بزرگ برخاسته است. بنابراین بنده همواره در مطالعات آکادمیک و فرصت های اجرائی خود سعی کرده ام در حل این مشکل پیش قدم باشم و علاوه بر مباحث نظری در عرصه عمل و اجرا نیز اگر کاری از عهده ام بر می آید انجام دهم.

س : شما با این دغدغه، وضعیت مشکین شهر را چگونه ارزیابی می کنید؟

ج : من فکر می کنم، مشکین شهر با وجود دردمندان و دغدغه مندانی که در شهر، استان و سراسر ایران بویژه تهران دارد، شهری مظلوم است. ببینید در فرهنگ عمیق و ارزشی ما مظلوم کسی نیست که ظلم رو پذیرفته بلکه کسی یا چیزیست که به ناحق به او ظلم شده. یک مسلمان متعهد و بخصوص یک شیعه حقیقی نمی تواند نسبت به این مساله بی تفاوت باشه. بویژه اینکه با مظلوم نسبت مادری و فرزندی داشته باشد. به اعتقاد بنده هر مشکین شهری بایستی با این احساس فرزندگونگی نسبت به این خاستگاه نگاه تنگ نظرانه و محدود را از مدیریت شهری حذف کرده و برای تلالو این خطه زرخیز در منطقه بکوشد. امروز گردشگری ، میراث فرهنگی یکی از مهمترین جاذبه های سرمایه و ارتقای یک شهر است. این شهر با وجود پتانسیلی که از این نظر دارد و کارهای خوبی هم که در این چند سال اخیر انجام گرفته، متاسفانه بایستی بگویم از آن چندان بهره برداری مناسبی نشده است.

س : شما اشاره کردید به اینکه از این سرمایه علی رغم پتانسیلی که وجود دارد بهره برداری مناسبی نشده . چشم انداز شما برای توسعه و آینده شهر چیست؟ آیا امیدی هست؟

ج : امید که مهمترین انگیزه و موتور محرکه هر انسانی است و هر انسانی که نگاه توحیدی داشته باشد، نمی تواند فاقد امید باشد. خداوند بشر را با امید خلق کرده و او نیز با امید دست به خلاقیت می زند و گره های فروبسته جهان خلقت را می گشاید. بنابراین به عنوان خلیفه الله محکوم به امیدیم. درست است که مشکین شهر در بعضی از حوزه ها شرایط مناسبی ندارد و نیازی هم به این نیست که افراد را متهم به سیاه نمائی نمائیم، اما برخی از امور شهری در دیدگاه ما مصداق این ضرب المثل هست که « رنگ رخساره خبر می دهد از سرّ درون » . اما خوشبختانه می توانم بگویم که مشکین شهر  علی رغم داشتن مشکلات و چالش های فراوان بخصوص در مدیریت شهری ، هنوز دچار بحران نشده و با بهره گیری از استعدادها و توانائی های انسانی و مادی خود می تواند از این وضعیت گذر کرده و با رعایت ضوابط و اصول برنامه ریزی شهری مسیر موفقیت و توسعه را به سلامت بپیماید. چنین چشم اندازی در گرو انتخاب درست و حمایت از انتخاب درست دارد.

س : چه چیزی را باید انتخاب کرد ؟

ج : این انتخاب مراحل گوناگونی دارد. جامعه انسانی همچون آناتومی انسان است. شما برای نجات یک انسان مراحل گوناگونی را طی می کنید. اولویت های گوناگونی را مدنظر قرار می دهید. اگر در این مورد هوشیارانه گزینه های مهم را را انتخاب کنید مطمئناً به نتیجه درست می رسید. انتخاب درست نتیجه درست به همراه دارد و بلعکس.ما هیچگاه نمی توانیم از انتخاب نادرست نتیجه درست را توقع داشته باشیم. بنابراین بنده می خواهم این نکته را عرض کنم که این انتخاب مراحل گوناگونی دارد. اولین انتخاب، انتخاب مردم هست که مردم با انتخاب شورائی دغدغه مند و جوان و خلاق مسیر درست را به مسئولان نشان می دهند. انتخاب منتخبان مردم و حمایت مسئولان دولتی از این انتخاب مراحل بعدی است که می تواند مسیر درست را به ما نشان دهد. نگاه تنگ نظرانه، تحمیل راه حلهای پرهزینه و غیر کارشناسی ، سرپوش گذاشتن بر ندانم کاری ها و عدم اطلاع رسانی درست در مسیر انتخاب از جمله آفت هائی است که می تواند انتخاب مردم را دچار انحراف سازد. با توجه به حاکمیت مردم سالارانه نظام اسلامی که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبریست می توان به یرانجام رسیدن انتخاب درست مردم امیدوار بود.

س : به نظر می رسد شما  به انتخاب های گذشته انتقاد دارید؟

ج : انتقاد نه به خرده گیری و چشم بستن بر اقدامات درست پیشینیان، بلکه به معنای اصلاح اموری برای رسیدن به جامعه ای توسعه یافته و به دور از مشکلات دیروز. اینکه ما بایستی در انتخابمان ملاحظه کاری، طایفه گرائی، گروه گرائی و هرآنچه که مانع از انتخاب درست است را کنار بگذاریم و توصیه امام اول شیعیان حضرت علی (ع) در عهدنامه اشان به مالک اشتر عمل نمائیم که کار شایستع را باید به افراد شایسته بسپاریم. باید بدانیم که نه تنها در مقابل اهالی امروزی مشکین شهر که در مقابل نسل های آینده این شهر نیز مسئول و پاسخگو هستیم.

آنچه از مشکین شهر از گذشته باقی مانده میراث پیشینیان برای ماست بنابراین آنچه که امروز برای فردا باقی می ماند کارنامه ای از اعمال و انتخاب ما در نظر آیندگان است. لذا بایستی کاری کرد که در نظر آیندگان شرمسار نباشیم. میراث یک شهر علاوه بر سنگ و چوب و آهن که در بناها و ابنیه و پل ها باقی می ماند ، روح آن شهر نیز هست. روح شهر در توسعه فرهنگ شهری و گسترش حقوق شهروندی است. روح شهر در ارتقای شاخص های زیست پذیری شهری است. روح شهر در افزایش تاب آوری شهری در مقابل مخاطرات است. ما بایستی سعی کنیم علاوه بر اقدامات عمرانی که برای اهالی شهر لازم است، شهرنشینی را به شهرگرائی تبدیل کنیم. شهروند تنها ساکن شهر نیست بلکه آگاه به این نکته است که علاوه بر تکالیف، حقوقی هم دارد. این روح فرهنگی و شهری است که می تواند مشکین شهر را به یک الگو تبدیل کند.

س : با توجه به اینکه شما تحصیلات آکادمیک در برنامه ریزی شهری و روستائی دارید. چالشهای مدیریت شهری در مشکین شهر را در چه می بینید؟ و چه برنامه هائی را می توان برای برون رفت از آن متصور بود؟

ج : نگاه کارشناسانه از منظر یک برنامه ریز شهری نشان می دهد که متاسفانه شهرداری مشکین شهر بعنوان بزرگترین سازمان غیردولتی شهرستان با دارا بودن نیروی انسانی زحمتکش و باسابقه، از یک آشفتگی مدیریتی در حوزه منابع انسانی برخوردار است. که ریشه آن در باید در فقدان یک استراتژی منسجم و کارا در برنامه ریزی نیروی انسانی در قالب ورود نیروهای صف به ستاد دانست. این بدان معنا نیست که نیروی انسانی مازاد وجود دارد بلکه از نیروی در اختیاراستفاده بهینه نمی شود. مساله ای که موجب می شود نیروی انسانی شاغل در شهرداری فاقد انگیزه برای خدمات به شهر و ارباب رجوع شود. چراکه در کوتاه مدت و بلند مدت به سازمان آسیب رسانده و موجب زیان به شهر می شود.

امروزه اهمیت و نقش منابع انسانی در سازمان‌ها بر کسی پوشیده نیست. تردیدی نیست که بخش اصلی و تاثیرگذار در رشد و ماندگاری یک سازمان منابع انسانی آن سازمان است. سازمان‌ها برای بقا در محیط پیچیده و پرچالش امروزی، نیازمند نیروی انسانی توانمند و خلاق هستند چراکه سرمایه انسانی است که به عنوان با ارزش ترین منابع انسانی به سازمان معنا و مفهوم می بخشد و زمینه تحقق اهداف سازمانی را فراهم می سازد. شهرداری‌ها نیز به‌عنوان مهمترین سازمان‌های محلی از این قضیه مستثنی نبوده و منابع انسانی جزء ارزشمندترین سرمایه‌هایشان، به حساب می‌آید. مشروط برآنکه از پویایی، چابکی و اثربخشی و بهره‎وری بالائی برخوردار باشند.

چالش بعدی، هزینه های شهرداری است که با راهکارهایی همچون برونسپاری هم هزینه ها کاهش یافته هم کیفیت خدمات شهری بهبود می یابد. در واقع با اعتماد به بخش خصوصی که در راستای اقتصاد مقاومتی است شهرداری علاوه بر ایجاد رقابت در این بخش ها، مانع از وابستگی یک نهاد عمومی به نهاد دولت می شود. لذا مهمترین راهکار برای برون رفت از این وضعیت، جذب سرمایه گذار  و مشارکت با آن ، استفاده از تسهیلات و اعتبارات بانکی و مالی ، افزایش درآمدهای شهری از طریق استفاده از فناوری های دولت الکترونیک در ارائه خدمات به شهروندان با تاکید بر کاهش هزینه های جاری، دریافت و ساماندهی کسورات قانونی با هدف مشارکت مردم در عمران شهری، ساماندهی مربوط به مناقصات و مزایده ها، سامان هزینه های جاری ، سامان و فرهنگ سازی در پرداخت عوارض شهری ، تمرکز حسابها و درآمدهای شهرداری و چندین راهکار دیگر که از حوصله این مجال خارج است از جمله اقداماتی است که برای افزایش درآمد شهری در نظر گرفته می شود. در واقع با این اقدامات شهروندان در درآمدزائی شهرداری مشارکت می کنند فلذا هیچگونه فشاری بر دوش خود احساس نخواهند کرد.

س : با توجه به اینکه شهردار ها دارای درآمد هستند و همواره در مظان اتهام فساد، راهکار شما در مقابل چنین چالشی چیست؟

ج : شفاف سازی و آگاهی عمومی از دریافت ها و پرداخت های شهرداری مهمترین نکته ای است که می تواند سایه فساد را از شهرداری ها دور کند. مساله ای که اگر مورد توجه قرار گیرد شهرداری به جای اینکه در خدمت گروه یا افراد خاصی باشد در خدمت شهروندان خواهد بود. مساله دیگری که بایستی مد نظر قرار داد تا موجب دوری شهرداری ها از فساد شود، جدا کردن خدمات و مدیریت شهری از هر گونه شائبه سیاسی است. قرار گرفتن شهردار به عنوان یک مدیر امور شهری موجب می شود که حساب و کتاب شهرداری فارغ از مسائل سیاسی رسیدگی شده و شانتاژهای سیاسی انجام نشود. این مهم بایستی به صورت ویژه مدنظر قرار گیرد. البته هماهنگی مدیرشهر با مقامات محلی جزء لاینفک در اصول مدیریت موفق شهری است. چراکه بهره گیری از توان آنها و همگرائی آنان بخصوص نمایندگان محترم مجلس ، فرمانداران ، ائمه جمعه و جماعات  و سایر مسئولین محلی می تواند در به ثمرنشستن ابعاد مختلف توسعه شهری کارساز باشد.

س : با توجه به این راهکارهایی که اشاره فرمودید، به نظرتان مشکین شهر تا چه اندازه می تواند به یک مدیریت شهری کارآمد امیدوار باشد؟

ج : پتانسیل مشکین شهر نشان داده است که این شهر می تواند ورای استان نمونه یک شهر موفق باشد و آن به دلیل یکپارچگی این شهر از لحاظ قومی، زبانی و مذهبی است. تنها نکته ای که نبایستی مغفول گردد همدلی و تلاش برای ارتقای جایگاه این شهر است. اگر دلمان برای مشکین شهر می تپد این اصل مهم را نبایستی فراموش کنیم.

س : صنعت گردشگری برای مشکین شهر می تواند یک راهبرد برای مدیریت شهری باشد؟

ج : بخشی از درآمدهای شهرداری ویژگی خاص مشکین شهر است. ویژگی خاصی که می تواند نه تنها برای شهرداری بلکه برای اهالی کل شهر درآمدزا باشد و آن مسئله صنعت گردشگری این شهر است. شهرداری بعنوان متولی امور عمران شهری بایستی در سامان و ترویج فرهنگ گردشگری تلاش نماید. که این مساله هم از لحاظ مالی و هم از نظر فرهنگی برای توسعه شهر مفید است. نکته ای که بایستی مدنظر قرار گیرد این است که مسائل فرهنگی علاوه بر اینکه می تواند در ارتقای فرهنگی شهر موثر باشد در افزایش درآمد شهر نیز موثر است.

س : چطور توسعه فرهنگی موجب افزایش درآمد می شود مختصر توضیح بفرمایید؟

ج : توسعه همه جانبه در واقع یک توسعه انسان محور است. در توسعه انسان محور افراد به عنوان مهمترین شاخصه توسعه مد نظر قرار می گیرند. لذا زیستگاه او یعنی شهر و روستا نیز محور بحث قرار می گیرد. چراکه اعتقاد بر این است که این زیستگاه اوست که راحتی جان ، جسم و روح را برای او به ارمغان می آورد. خداوند رحمان و دین اسلام مدینه به معنای شهر را جایگاه تعالی بشر دانسته است. لذا ما باید به دنبال مدینه اسلامی باشیم. مدینه اسلامی شهری است که هم مسائل معنوی و هم مسئل مادی مورد توجه و تاکید قرار می گیرد. مشکین شهر شایسته نام مدینه اسلامی است.

ضمن تشکر  از جنابعالی به جهت قبول این گفتگو امیدواریم بار دیگر درخصوص مشگین شهر  و مسایل آن به صحبت بنشینیم .

ج : من هم بسیار خوشوقت خواهم شد که درباره خاستگاه پدری ام با همشهریان عزیزم بیشتر سخن بگویم.

موفق باشید.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۴ ديدگاه مطلب براي " مشکین شهر نگین گردشگری شمالغرب کشور /شفاف سازی و آگاهی عمومی از دریافت ها و پرداخت های شهرداری مهمترین نکته ای است که می تواند سایه فساد را از شهرداری ها دور کند " ارسال شده است.

 1. ساعد سهيلي گفت:

  احسنت به دکتر فتحی لایق شهرمون
  ایشون فقط میتونه به پشتوانه علم و تجربیاتشون وضعیت نابسام شهرداری را حل کنه

 2. محمد گفت:

  سلام.وقتتون به خیر.چرا باید نماینده شهر ما(مشگین شهر) جناب آقای دکتر ملکی به عنوان تنها نماینده مخالف وزیر بهداشت ثبت نام کنه.وزیری که هیچ مخالفی ندارد و ۱۸۰ نماینده برای صحبت در مقام موافق برای ایشان نام نویسی کرده اند.نکته جالب اینجاست که وزیر بهداشت تا کنون چندین بار به استان و شهرمون سفر کردند و همین اخیرا چندین پروژه در شهر مشگین شهر افتتاح کردند.
  خواهش میکنم به این موضوع بپردازید،طبیعی است که این کار دکتر ملکی بر تصمیم گیریهای وزارت بهداشت در مورد سیستم و زیرساختهای بهداشتی و درمانی شهرمون تاثیرگذاره.
  خیلی سپاسگزار

  اهم برنامه های وزارت بهداشت در شهرستان مشگین شهر از سال۹۳ تا کنون :

  ۱.ساخت بخش اورژانس با متراژ۸۷۰متر مربع زیر بنا و یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان ساخت و تجهیز

  ۲.کلینیک تخصصی۱۸۵۴متر و ۵میلیارد هزینه

  ۳.بلوک زایمانی ۵۰۰متر و ۵۰۰میلیون هزینه

  ۴.هلی پد بیمارستان.ساخت سردخانه بیمارستان.تجهیز و راه اندازی اتاق عمل جراحی مغز و اعصاب بیمارستان

  ۵.افزایش تعداد متخصصین بیمارستان از ۲۲نفر به ۴۴نفر در حال حاضر

  ۶.تجهیز و تعمیر اساسی مراکز بهداشتی و درمانی و خانه های بهداشت با اعتباری بالغ بر سه میلیارد تومان

  ۷.افتتاح خانه های بهداشت میر علیلو و نقدی در سال۹۴

  ۸.هم اکنون یازده پروژه (مرکز بهداشتی و درمانی و خانه بهداشت)با پیشرفت بالای۴۰درصد در حال ساخت می باشد

  ۹.تحویل۴دستگاه آمبولانس فوریت۱۱۵

  ۱۰.اخذ مجوز و راه اندازی موسسه آموزش سلامت در اواخر سال۹۲که هم اکنون ۱۶۰نفر دانشجو در دو رشته کارشناسی پرستاری و کاردان فوریتهای پزشکی دارد

  ۱۱.جذب۱۷نفر نیروی خدماتی شرکتی در سال۹۴برای بیمارستان ولیعصر

  ۱۲.جذب ۴۲نفر مراقب سلامت و راه اندازی سه پایگاه سلامت جهت ارایه خدمت به جمعیت حاشیه شهر مشگین

  ۱۳.ضمنا امسال کار ساخت الحاقیه ٨٠ تخت به بیمارستان اصلی و افزایش تختهای بیمارستان فعلی

  ۱۴.جذب ۶نفر نیروی نگهبان در سال۹۶

  در کل تاکنون بیش از بیست میلیارد تومان از محل برنامه تحول در حوزه بهداشت و درمان شهرستان مشگین هزینه تعمیرو تجهیز و ساخت شده است

 3. کریم گفت:

  بازم قدرتو دو دستی تحویل یکی از اعضای تیمی احمدینژادی ندهیم.عزیزا سوابق آقای فتحی را برسی کنید

 4. کریم گفت:

  واینم عارض شوم که آقای شهردار فعلی ؛شهردار فعلی شهردار خوبی نبود

ارسال نظر


آخرین موضوعات