کد خبر: 35713 | تاریخ انتشار: ۲۲:۱۵:۰۲ - چهارشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۶ | بدون نظر | |

برای پیمانکار پل ساز، اصلاح طلب و اصولگرا فرقی ندارد.

مشکین سلام : اشکان تقی زاده
پرده اول: در روزهای اخیر تصویری در کانالها و گروه های تلگرامی اردبیل منتشر شده که از تخریب تکیه گاه عرشه یکی از پل های ترافیکی اردبیل حکایت می کند. پل باغمیشه یکی از مجموعه پل های درون شهری اردبیل است که در اوایل دهه هشتاد شمسی، با سازه ای حجیم و طی فرایندی شتابزده احداث شدند و از همان زمان انتقادات فراوانی از جمله ناکارایی ترافیکی، تخریب میراث فرهنگی، اختلال در منظر شهری و… در مورد آنها مطرح بود [۱]. مسئولین وقت در یکی از جلسات سازمان نظام مهندسی استان، تنها توجیه برای تعجیل در عملیات اجرایی پل های مذکور را جلوگیری از برگشت بودجه عمرانی به خزانه عنوان کردند. سالها گذشت و برخی از این پل ها نه تنها گرهی از ترافیک نگشودند بلکه خود به معضل ترافیکی تبدیل شدند که پل پیرعبدالملک مصداق بارز آن است. هم اکنون، شاهد ایجاد ترک خوردگی در پل باغمیشه هستیم.

پرده دوم: بحران آب و محیط زیست از جمله بحث های داغ شبکه های اجتماعی است. طی دو سه سال اخیر، اصطلاحاتی همچوم «لابی آب» یا «مافیای سدسازی» در لابلای این مباحثات زیاد به گوش می خورند که موافقان و مخالفان خود را دارد. همان طور که از صحبت های طرفین مباحثه بر می آید، مافیای آب به مجموعه ای از شرکت های پیمانکار، مشاور و همدستان آنها در دستگاه های اجرایی اطلاق می شود که پروژه های عظیم سدسازی، انتقال آب و… را اجرا می کنند و چون سراسر کشور کمابیش با بحران آب دست به گریبان است، این شبکه (یا شبکه ها) همه جا به کسب و کار مشغولند و حتی در فرایند انتخابات دخالت دارند [۲].
پرده آخر: حتما خواننده کنکاو می پرسد که پل های شهری چه ارتباطی به سد سازی و امثالهم دارند؟ مثال ساده اینکه شنیده شده پیمانکار پل باغمیشه اردبیل، همان پیمانکار تصفیه خانه آب اردبیل می باشد که از قضا، شهروندان از کارایی این تاسیسات نیز راضی نیستند و بو و طعم آب شرب یکی دیگر از سوژه هایی است که از مطبوعات و شهروندان گرفته تا نمایندگان مجلس و فرماندار و… بدان انتقاد می کنند.
بنا بر این به رغم آنکه ساختار دولت و مجلس کمابیش از جناح اصولگرا به جناح اصلاح طلب و اعتدالی تحویل شده، پیمانکاران ناموفق دوره احمدی نژاد نه تنها مورد هیچگونه بازخواست قرار نمی گیرند، بلکه قراردادهای میلیاردی جدید از دستگاه های اجرایی مختلف نظیر اداره راه و شهرسازی، شرکت شهرک های صنعتی، جهاد کشاورزی و… به آنها واگذار شده و جای خالی فرایند ارزیابی تامین کنندگان (اعم از مشاور، پیمانکار، سازنده) در نظام فنی و اجرایی کشور کاملا مشهود می سازد. این خلا موجب می گردد که شائبه نفوذ این شرکت ها در عزل و نصب مدیران دولتی و حتی معاونین و مسوولین جزء ادارات قوت گیرد که می تواند بزرگترین آسیب نظام اداری کشور باشد.
منابع برای مطالعه بیشتر:
[۱] آثار باستانی مدفون در پایه های پل پیرعبدالملک، سایت ساوالان خبر، http://www.savalankhabar.ir/119064
[۲] پولهای خاکستری و انتخابات، سایت مشکین سلام، http://www.meshkinsalam.ir/?p=27084

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات