کد خبر: 35773 | تاریخ انتشار: ۲۲:۲۷:۳۷ - سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ | ۲ نظر | |

زمینه های فکری معرفتی جامعه باز وجامعه بسته

علی گل محمد زاده

🔹جامعه باز:عقلانیتِ معطوف به گفتگو که فرض بر این است همه عاقل هستند ، من هم عاقل هستم پس با گفتگوی عقل، عقل دانش تولید می کند و دانش است که مشکل را برطرف می کند .
در جامعه باز آزادی بیان است که ایراد های جامعه و حاکمیت را بیان می کند و با بیان ایرادات راهکارها از طریق همان بیان مشخص می شود.سانسور در جامعه باز معنی ندارد در اینگونه جامعه سعی می شود مردم را فهیمتر کنند چون از فهیم بودن مردم نگران نیستند و حاکمیت توان حل بحران را دارد

🔹جامعه بسته:عقل تک ذهنی حاکم است ،همه نادان و من عاقل، جا افتاده است هرکس خود را عاقل تر از همه می داند به همین خاطر نقد را قبول ندارد.
برفرض همان خود عاقل ها مشکل وجود ندارد و اگر وحود دارد از من نیست بلکه از دیگران است. در این جامعه اصلا مگر کسی می تواند مشکل بیان کند؟ همه چیز عالی گفته می شود. حاکمیت از تجمع می ترسد چون نگران است روشنگری اتفاق افتد سعی می شود مردم از فهم دور بماند در اینگونه جامعه بر فرض آن خود عاقل پندار ، جامعه هیچ ایراد و مشکل ندارد خوب است ، دروغ هم خوب است .
برای خود “عاقل پندار” همه چی خوب است دیگران هرچه بیان کنند بد است چون همه را نادان فرض می کنند.
در این گونه جامعه خفه شو و هیچ نگو ، اصل است چون توان حل بحران وجود ندارد. در این گونه جامعه فقط فرزندان و قوم و قبیله خود عاقل ها شایسته اند و دیگران نالایق هستند. در اینگونه جامعه بدهید می ستانید و گرنه می مانید و نالایق هستید و نادان و از کشتی بر فرض عاقلان پیاده خواهند کرد .

🔹اهداف اسلام وانقلاب اسلامی ایران مخالف همچون جامعه است .پس هرکس توافق بر دیدگاه جامعه بسته دارد مخالف اسلام وانقلاب اسلامی ایران است.
http://yon.ir/rkNIY
✍علی گل محمد زاده
🔹کارشناس ارشد سیاسی اجتماعی

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۲ ديدگاه مطلب براي " زمینه های فکری معرفتی جامعه باز وجامعه بسته " ارسال شده است.

  1. علی گفت:

    دست مریزاد آقای گل محمد زاده – یک موضوع علمی را با زبان ساده و همه فهم بیان کردید

  2. ایرانی گفت:

    یاشا آقای گل محمدزاده،یادداشتتو پسندیدم

ارسال نظر


آخرین موضوعات