کد خبر: 35790 | تاریخ انتشار: 14:12:58 - سه‌شنبه 21 نوامبر 2017 | ۳ نظر | |

نامه سرگشاده جمعی از فعالان اصلاح طلب مشگین شهر به استاندار جدید اردبیل

جناب آقای بهنام جو استاندارمحترم اردبیل ، در آغاز لازم میدانیم  انتصاب حضرتعالی را به دلیل سابقه ی ذهنی و کاری که از شرایط سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی استان اردبیل دارید به فال نیک گرفته و برایتان در انجام وظیفه خطیر نمایندگی عالی دولت در منطقه آرروی موفقیت نمائیم .

اما به دلیل احساس نگرانی و حساسیتی که نسبت به عملکرد استاندار قبلی در حوزه سیاسی و اقتصادی  داریم ذکر نکاتی را خالی از لطف نمیدانیم.

جناب آقای بهنام جو ،استاندار نماینده عالی دولت و معدلی از میل و ذائقه سیاسی مردم است که با حضور میلیونی مردم در پای صندوق های رای تجلی یافته لذا فروکاستن این نقش مهم و اساسی به مدیر پروژه اقتصادی که تیم سیاسی دولت قبل در منطقه  روا داشت ، رویه ناصوابی بود که از نظر فعالان سیاسی استان هرگز مورد قبول واقع نشد

جناب استاندار  ، قانون گذار عمل لغو نمی کند لذا ابرام قانون گذار بر اصل تفکیک قوا و تاکید بر آن در اصول متعدد میثاق ملی، بخاطر واهمه ای است که از تعامل خارج از عرف قوا با هم داشته.

مع الوصف شیفتگی به قدرت گاه باعث میشود دولتمردان این اصل را نادیده گرفته و عافیت جان و پاسداشت قدرت را در تفویض بی چون چرای این اصل به صاحب منصبان سایر قوا جستجو کنند.

استاندار معزز با توجه به آرای بیست وچهار میلیونی رئیس جمهور محترم جناب آقای دکتر روحانی در انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری که بی شک با حمایت وپشتوانه قدرتمند جریان اصلاح طلبی تحقق یافت  ، حال لازم است برای صیانت از رویکرد سیاسی مردم ،مسئولان سیاسی وزارت کشور ؛ استانداران و  فرمانداران از لاک دفاعی ویا به نوعی از استراتژی “تسلیم و عقب نشینی و حفظ بقا ” در برابر سایر نهادهای بیرون بیایند .

متاسفانه  اکثر صاحب نظران سیاسی بر این نکته وفاق دارند که هیچ زمانی استانداران و فرمانداران به اندازه دوره  اول دولت روحانی به خاطر ضعف وزارت کشور و عقب نشینی استانداران در برابر قوه تقنینی  از نا توانی سیاسی مفرط رنج نبرده بودند ، لذاضروری است دولت دوازدهم بنا به عهدی که با مردم در ایام انتخابات داشته  رویه و سیاست تاثیر گذار وفعالتری نسبت به قبل از خود بروز دهد.

و اگر کمی به عقب برگردیم و  به گذشته نه چندان دور نگاه کنیم خواهیم دید که در زمان دولت خاتمی و احمدی نژاد مسئولان سیاسی بنا به وظیفه واختیارات قانونی خود حداقل هایی از اقتدار لازم را رعایت و حفظ می کردند ولی در دولت اول روحانی به خاطر استراتژی غلط وزارت کشور که  وزیر کشور از همان ابتدای وزارت خود بنا بر تعامل یک طرفه گذاشت و استانداردان  وفرمانداران را با نظر نمایندگان ونهادهای دیگر انتخاب وانتصاب نمود، و به نوعی باج دهی وفزون طلبی دیگران را مشروعیت بخشید که ناقض میثاق ملی و در تضاد با اصل تفکیک قوا بود و نهایتا  قدرت اجرایی دولت را کم توان کرد

البته این بحث به هیچ وجه به منزله عدم تعامل ومراودات سیاسی  بین مسئولان سیاسی و نمایندگان  برای پیشبرد منافع ومصالح منطقه نیست بلکه دفاع از حریت و اقتدار نهاد هایی می باشد که متاسفانه در شرایط فعلی به صورت جدی آسیب پذیر  شده است .

در زمان تشکیل کابینه جدید در افکار عمومی این امید به وجود آمد که دولت می خواهد در این دوره از حکمرانی خود با اتخاذ رویه وسیاست جدید ، اقتدار نسبی استانداران و فرمانداران را به این نهادها برگرداند برای این امر هم تحلیل های متفاوتی از سوی کارشناسان سیاسی  در فضای رسانه ای وسیاسی به وجود آمدامیدواریم این انتظار به حق ،جامه عمل بپوشد .                                                                                                                      البته همیشه  مسئولانی بودند که به خاطر ضعیف النفس بودن ، شیفتگی به قدرت و احاطه نداشتن بر امورات استان و شهرستان اگر وزارت کشور بستر و شرایط اقتدار لازم را هم برای این دسته از افراد  فراهم آورد باز بنا به ذات محافطه کارانه خود ، معامله را بر مجادله در احقاق مطالبات به حق مردم ترجیح میدهند.

امیدواریم در شرایط حاضر دولتمردان تعامل با نهادهای مدنی و احزاب سیاسی وعقبه اجتماعی دولت را گسترش داده وآن  رآ قربانی بعضی از ارتباطات خارج از عرف سیاسی قرار ندهند.و این یک جانبه گرایی در دولت جدید به سر آید واستانداران هم به عنوان عالی ترین مقام حاکمیتی در هر استان در تغییرات مدیریتی وتصمیم گیریهای اساسی نقش  متناسب با اختیارات خود داشته وبه تبع آن توان پاسخگویی مستقل به مطالبات مردم و جریانات حامی دولت را داشته باشند واز یک نیروی بعضا خنثی به یک شخصیت سیاسی فعال و تاثیر گذار و مقتدر تبدیل شوند و همچنان پاشنه سیاست داخلی دولت  بر مدار مسبوق نچرخد .حال باید منتظر ماند ودید که در حوزه عمل چه اتفاقاتی در صحنه سیاسی کشور ، استان و

منطقه روی خواهد داد که مبنای تحلیل جدید برای داوری ناظران وفعالان سیاسی شود و سرمایه گرانبهای حمایت مردمی را از دست ندهد

در خاتمه لازم میدانیم به استحضار برسانیم در حوزه های دیگر من جمله اقتصادی که فقر و بیکاری را همزاد و هم سرشت  مردم خوب و نجیب استان به ویژه شهرستان مشگین شهر نموده ، ناگفتنی های بسیار داریم که در مجال های بعدی مشروحا بدان خواهیم پرداخت.

١- اکبر تقی زاده

٢- سلیم زحمت دوست

٣- اکبر مردانی

۴- سعید محمدنژاد

۵- بهمن خادم مسجد

۶- اکبر غیور

٧- محمد بدری

٨- علی محمدی

٩- محبوب اسکندرزاده

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۳ ديدگاه مطلب براي " نامه سرگشاده جمعی از فعالان اصلاح طلب مشگین شهر به استاندار جدید اردبیل " ارسال شده است.

  1. نام خود را وارد كنيد... گفت:

    نظریه پردازی!! پیشنهاد میشود این آقایان که چند تا دکتر و پروفسور در لابلایشان دیده میشود از اظهار نظر در مورد مسائل پیش پا افتاده و کوچک استانی وقت تلف نفرموده و دنبال راهکار نگردند ! بلکه بهتر است در مورد حل مسائل و معضلات مهم جهانی از جمله تعیین حد و حدود روستازادگانی که دیروز در دهشان به بزچرانی مشغول بودند و امروز به شهری که افتخاراتی مانند زین العابدین و ……. دارد پا نهاده و از لحظه ورود به شهر پا از گلیم خود فراتر نهاده و احترام شهر نشینانی از طیف آنهایی را که چندتا رمان نصف و نیمه از گابریل گارسیا ماکز در پارک بازنشستگان ، خوانده است ! بجا نمی آورند و در انتخابات شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان و شورای شهر این شهر به پروفسور شرق شناس رای نمی دهند چاره اندیشی فرمایند.

  2. محمد گفت:

    شما که اصلاح طلب خودخوانده هستید خالت هم خوب چیزی هست مادر …… برای عباسزاده فعالیت می کرد و خود ….. هم نوکر بی چون و چرای عباسزاده بود

  3. خیاوی گفت:

    برادران اصلاح طلب عزیز چطورشده خاتمی واحمدی نژاد راباهم یادمیکنید ؟ اینم زدید کنار؟ ودرثانی برخی از اقایان درعکس به نظرم مشکلات خودشونو حل کنن بهتره چون مردم نیازبه قیوم ندارن اینودرانتخابات اخیرمجلس دیدیم وثالثا گویا باهمکیشان محترمتان درتماس نیستید اونا دارن ازروحانی عبورمیکنن وشماهنوزدارید به سراون قسم میخورید !!!! البته حق میدم به شما مشکلات زیاده وفرصت کمه

ارسال نظر


آخرین موضوعات