کد خبر: 35806 | تاریخ انتشار: ۱۱:۵۷:۵۰ - چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ | بدون نظر | |

آسمان گواه مهربانی اوست

مشکین سلام ،مالک رضایی 📝

 


یک شادی معنوی همان جایگاه و بلکه بالاتر را دارد ، که یک حزن معنوی، و چه شادی بالاتر از اینکه امروز به برکت تولد پیامبر رحمت شادیم ؟

شادیهای امروز را با همدیگر قسمت کنیم تا هر غمی گرد ما گشت، شود در خون خویش.
اگر دستمان برسد رحمی هم کنیم برخوشه چینی که بدون آن ،نه از حضور درس خلوت، نتیجه ای حاصل است و نه از انبان ثروت.نه از نقش نگینی و نه از علم الیقینی.اینها همه دامیست که آدم صفت از روضه ی رضوان و تشنه لب از چشمه ی حیوان بدر آییم .
باری به این شادی برگردیم و

چو غلام آفتابیم هم از آفتاب گوییم
نه شبیم نه شب پرستیم که حدیث خواب گوییم
تو روا مبین که با تو ز پس نقاب گوییم
چه شود که با تو غم بو تراب گوییم ،از او که امیر بی رقیب دنیای دل انگیز سخن است ،پرسیدند که خصوصیات پیامبر رحمت چگونه بود ؟
فرمود
شما ابتدا نعمتهای خداوند را برای من برشمارید.
هر کسی مصداقی گفت .
گندم ، آب ، نان ، سلامتی ، زندگی و…..
اما هر چه گفتند ، قادر به احصائ تمام نعمتها نگشتند.
علی فرمود :
“شما نعمتهای قلیل خداوند را احصاء نکردید ، انتظار دارید من نعمت عظیم خداوند را برای شما توصیف  کنم ؟!…»

إِنَّک لَعَلی خُلُقٍ عَظِیم

“از رحمت بی انتهای پروردگار عالم است که او چنان مهربان آفریده شد و اگر غلیظ و درشتخو می بود، همه از اطرافش پراکنده می گشتند ،عفو کرد همه را و آمرزش طلبید برای همه  و در کارها با همه مشورت کرد.اما وقتی قصد کاری کرد، عزم خویش جزم نمود و بر خدا توکل کرد که خدا توکل کنندگان را دوست میدارد.”
و این نه کلام بشری بلکه سخن آسمان در وصف اوست

در چنین روزی بود که آن دیده ای که ادراک غیب آموخت و چشمهای حاضران بر دوخت دیده ی پاک خود بر این جهان گشود.و به رغم کوردلان تاریخ ، یتیمی که ناکرده قرآن درست ،کتبخانه ی همه عالم بشست . نام و یاد او برای همیشه جاوید ماند و تا زمان و آسمان و زمین باقیست، هیچ کتبخانه ای در عالم نخواهد بود که میراث ماندگار او را در خود نداشته باشد. سخن آسمان بود که من خود حافظ آنم و بیش و کم کن را ز قرآن دافعم.
انا نحن نزلنا الذکر و انا له لحافظون…

گوش نامحرمان بر راز ماندگاری آن بسته است. و چون ز راز و ناز او گوید زبان، یا جمیل الستر،خواند آسمان. فلسفی هم که در آن راه پویش می کند .تیرهای آسمان است که تیردوزش می کند. با اتکا برعقل بشری راهی به آن وادی ایمن نخواهد بود و عرصه ای که خاک راهش ، زر ده دهیست ،زر به هدیه بردن آنجا ابلهیست.

 

میلاد حضرت ختمی مرتبت مبارک باد

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات