کد خبر: 35852 | تاریخ انتشار: ۱۸:۲۱:۴۳ - دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ | بدون نظر | |

جناب استاندار با وجود ظرفیت های گردشگری و کشاورزی چرا راه آهن ؟ !

 

مشکین سلام ؛اسلام بابایی

« ظرفیت های گردشگری و کشاورزی استان اردبیل محور برنامه ها و جهت گیری توسعه در استان خواهد بود »
تیتری تقریباً با این مضمون در دقایق اولیه انتخاب آقای مهندس بهنام جو به عنوان استاندار دولت دوازدهم در استان اردبیل در خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت ، پشتوانه این مصاحبه ، حضور حداقل هشت سال در کسوت معاونت امور عمرانی استانداری و شناخت دقیق از ظرفیت ها و قابلیت های گردشگری و کشاورزی استان اردبیل بود . بعد از استقرار در استان و انتخاب معاونین در روزهای اول کاری هم نشان داد که جهت گیری ها به سمت توسعه گردشگری ست و چرخ توسعه استان حول محور صنعت گردشگری و کشاورزی خواهد چرخید که دیدگاهی کاملاً سنجیده ، علمی و مبتنی بر آمایش سرزمینی بود .
یکی از دوستان نقل میکرد که پدر بزرگی داشتم می گفت : مغازه خانه میخرد ولی خانه مغازه نمیخرد .
با این مقدمه کوتاه و پریشان میخواهم اشارتی داشته باشم به تحولات برنامه ریزی و سیاست گذاری چند ماه اخیر استان و متاسفانه خروج سیاستگذاران و برنامه ریزان استانی از ریل توسعه و آمایش سرزمینی .
نیک می دانیم که توسعه زیرساخت های حمل و نقل و راهها به عنوان موتور محرکه توسعه هر کشوری مطرح بوده و رشدجوامع و رفاه اجتماعی و عدالت را در پی دارد ، اما در استان اردبیل تمرکز و توجه به این زیرساخت ، آنهم از نوع ریلی اش به مثابه این است که در تهیه شامپوی شبنم برای شستشوی موی سرمان به مشکل برخورده ایم و با این شرایط دنبال سرو غذا از نوع ایتالیایی اش هستیم !!!
خداوند نبخشد آنانی را که راه آهن اردبیل را به عنوان اصلی ترین مطالبه استان مطرح و از دولت بی پول توقعی بزرگ ساختند . راه آهن و توسعه ریلی برای استان ما نیاز است ولی جزو اولویت های توسعه استان ما نیست . با پول این پروژه می توانستیم کل راههای مواصلاتی استان را چهاربانده کنیم و از داغدار شدن خانواده ها در جاده های مرگ استان جلوگیری کنیم و دردی از دردهای این مردم را آلام ببخشیم . متاسفانه شنیدن صوت قطار را برای ما و مردم ما به عنوان یک خواسته مهم که از آب و نان هم حیاتی تر گشته است ، بدل نموده اند آنهم در این کسادی بازار دولت .
جناب استاندار ” اجرای یک پروژه گردشگری در شهرستان مشکین شهر ، این شهرستان را به یک برند گردشگری تبدیل کرده و تمامی سرمایه گذاریها در شهرستان را توجیه اقتصادی بخشیده است . استان اردبیل به برکت وجود سبلان ، این کوه افسانه ای و زیبا ، بیش از بیست آب گرم و معدنی را در دل خود جا داده است ، آبهای گرم و معدنی که ثروتمندترین کشورها در خلق آن ناتوانند و اینها موهبت های الهی ست که خداوند به مردمان این سرزمین ارزانی داشته است. به برکت وجود سبلان بیش از ۳۰۰۰ گونه گیاهان دارویی و صنعتی در دامنه های سبلان روییده است و این منطقه را به یکی از رویشگاههای مهم کشور تبدیل نموده است . به برکت سبلان ، آسان ترین ، پاک ترین و سهل الوصول ترین منبع انرژی ( ژئوترمال ) در دامنه این کوه آرمیده است و صدها برکت های دیگر . حال با وجود این همه ظرفیت های بکر و بی نظیر گردشگری و کشاورزی چرا راه آهن ؟!!!
اساساً چرا پروژه محور می اندیشید ؟ آنهم پروژه ای که اولویت توسعه استان ما نیست و حداقل این موضوع را کارشناسان و متخصصین امر صحه خواهند گذاشت . آیا می دانید که بیش از ۳۲۰ هزار تن انواع محصولات سردرختی در استان ما تولید و به علت سوء مدیریت از زنجیره و شبکه توزیع خارج می گردد ؟ یعنی نزدیک به ۱۰۰۰ میلیارد تومان گردش مالی نقد ضرب در صفر میگردد ؟!! جناب استاندار این مطلب را بنده حقیر به عنوان شخصی که بزرگترین باغبان و باغدار خاورمیانه بوده ام به شما عرض میکنم خواهش میکنم روی این موضوع فکر کنید . آیا مطالعه کرده اید که شمال استان برای توسعه کشاورزی چه اندازه قابلیت دارد ؟ آیا مشاوران اقتصادی شما مطالعه کرده اند که کشت پنبه و بهتر بگویم بازگشت تولید پنبه به استان چقدر برای کشاورزی و صنعت منطقه حیاتی ست و چندین هزار نفر را اشتغال مستقیم می دهد ؟ آیا می دانید که پایاب سد خدافرین با آنهمه تزریق پول از منابع ملی فاقد نظام بهره برداری مشخص و الگوی کشت است ؟ قرار است ۱۹۰۰۰ هکتار باغ در پایاب سد احداث شود ولی چه نوع باغی و چه نوعی رقمی و با چه نوع الگوی کشتی مشخص نیست و فقط قرار است آنهم بدون مطالعه کارشناسی !!!
چرا اولویت ها را گم کرده ایم ؟ با وجود این همه ظرفیت های بکر خدادادی و سهل الوصول چرا دنبال راه آهن هستیم ؟ این راه آهن با آنهمه پول چه دردی از دردهای این مردم را دوا خواهد کرد ؟ هشترود و میانه و بسیاری از شهرهای کشور چندین سال است که به شبکه ریلی متصل اند و جزو محروم ترین و در فقر و فلاکت به سر می برند .
آیا فکر کرده اید که با چند کیلومتر احداث جاده در جنوب استان میتوان بیش از هزاران و میلیونها مسافر طبیعت شمال کشور را به استان هدایت نمود ؟ و این یعنی همان ساختن مغازه ای که میتواند چندین خانه بخرد !!! . متعجم از این همه بی تدبیری و شلختگی . جسارت بنده را ببخشید . کوتاه نوشتم تا شاید فرصت نیم نگاهی را دریغ نکنید تا شاید… .
هر چند کان آرام دل دانم نبخشد کام دل نقش خیالی می کشم فال دوامی میزنم
دانم سرآرد غصه را ، رنگین برآرد غصه را این آه خون افشان که من هر صبح و شامی میزنم .

اسلام بابائی – مهندس مشاور ومدیر امور اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری شرکت کشت و صنعت و دامپروری معلم

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات