کد خبر: 36116 | تاریخ انتشار: 12:24:39 - جمعه 26 جولای 2019 | بدون نظر | |

نگاه سوم به یارانه های پنهان و آشکار و بودجه کشور


عبدالله کریمی – کارشناس ارشد ریاضی کاربردی

یارانه های پنهان و آشکار که مطابق آمارهای اخیر بصورت ناعادلانه توزیع می شود دارای ارزش ۹۰۰ هزار میلیارد تومان و در حدود ۲٫۲ برابر بودجه عمومی سال ۹۸ هست. این مهم لزوم اصلاح شیوه های ناکارآمد مصرف منابع ملی تحت عنوان یارانه ها را آشکار می کند.
تلاش هایی که در گذشته برای این اصلاح قیمتها و شیوه تخصیص یارانه ها صورت گرفته به دلیل عدم کارآیی شکست خورده اند اما یک دلیل عمده دیگر این شکست شیوه نگاه به مسئله پرداخت یارانه هاست. دو نوع نگاه به یارانه ها که متداول است مورد نقد ماست اما می توان نگاه سومی به موضوع یارانه ها! داشت و آن اینکه منابع و ثروتهای عمومی متعلق به همه ملت ایران هستند و باید از طریق دولت برای برقراری عدالت اقتصادی و رفاه و پیشرفت همه کشور و نه تنها فقط برخی صاحبان ثروت و سرمایه داران و کلانشهرها مصرف شود. اصولاً باید این ثروت عظیم به بیت المال برگردد تا دولت بتواند وظایف ذاتی خود را در تأمین امنیت، بهداشت، آموزش و رفع فقر و ایجاد رفاه به نحو احسن انجام دهد.
در ادامه دلایل عدم تحرک دولتها در زمینه اصلاح قیمت ها مورد بررسی قرار گرفته و راهکاری برای آن ارائه شده است.
نظام بودجه نویسی کشور بایستی بر اساس دیدگاهی عدالت محورتنظیم شود. کشور بدون احتساب درآمدهای صادراتی نفت خام اداره شود و درآمدهای حاصل از نفت فقط جهت توسعه کشور و سرمایه گذاری ها و موارد خاص مورد استفاده قرار گیرد. برای نیل به این هدف باید دو کار صورت بگیرد. افزایش درآمدهای مالیاتی و تهیه برنامه ای که از رقم ۹۰۰ هزار میلیارد دو سوم آن به بودجه سالانه واریز شود. با احتساب این درآمدها و با اضافه شدن قسمتی از درآمدهای نفتی رقم بودجه سالانه کشور می تواند تا حدود ۱۱۰۰ هزار میلیارد افزایش یابد.
پیشنهاد یک برنامه
در این طرح دلار ۸۰۰۰ تومانی مبنای محاسبات قرار می گیرد و قیمت انرژی بر اساس آن آزادسازی می شود. پیش شرط بسیار مهم این است که دولت ابتدا برای ثبیت تورم زیر ۴ درصد از طریق اصلاح نظام بانکی اقدام می کند.
در ادامه با توجه به موضوع بسیار مهم عدالت مواردی را مطرح می کنیم که قسمتی از ارقام بودجه باید برای آن بندها مصرف شود. قسمت دیگر ارقام بودجه پیشنهادی می تواند مطابق معمول مورد مصرف قرار گیرد. از جمله تکالیف جدید دولت در بودجه پس از افزایش نرخ های انرژی عبارتند از: افزایش حقوق کارمندان و مستمری بگیران تا ۷۰ درصد، بهبود وضعیت معیشتی کارگران، مستمری برای بیکاران تحصیل کرده و عادی، پرداخت حقوق عادلانه برای سربازان کشور، بودجه عمرانی مخصوص شهرداری ها، یارانه به مبلغ ۲۰۰ هزار تومان به تعداد حداکثر ۵۰ میلیون نفر و…

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات