کد خبر: 36130 | تاریخ انتشار: 20:49:16 - چهارشنبه 25 سپتامبر 2019 | ۱ نظر | |

پوپولیست ها هرگز از بین نمیروند.

💥پوپولیست ها هرگز از بین نمیروند.

✍یاداشت

(در حاشیه پیراهن دریدن برخی برای باغداران زیان دیده)

🔸پوپولیست نوعی از سیاست‌ورزی است که با توسل به نارضایتی‌ها، حق‌طلبی‌ها ومشکلات جاری جامعه، مردم را برای پیش‌برد اهداف شخصی خویش آلت دست قرار می‌دهد، مدعی ارایه‌ی راه حل‌های ساده و سریع است.وعده‌هایی می‌دهد که نه قصد و نه توان برآوردن‌ آن‌ها را دارد.

🔹پوپولیست سیاست‌مداری است که با شعارهای همه‌پسند، وعده‌های دروغین، ساده‌سازی، کلی‌گویی و برانگیختن احساسات مردم سعی در جلب آرای آن‌ها داشته و با سوار شدن بر موج نارضایتی‌ها قصد به چنگ آوردن قدرت دارد.

🔸روی سخن پوپولیست معمولا آن دسته از اقشار و گروه‌های اجتماعی است که خود را در نظم موجود اجتماعی، اقتصادی و سیاسی متضرر می‌بینند. این گروه‌ها معمولا از اقشار پایین جامعه تشکیل شده‌ و کم یا بی‌سوادند. در یک کلام پوپولیست نیرویش را از سرخوردگی آن توده‌هایی از اجتماع می‌گیرد که کمبودها را با پوست و گوشت و استخوان اش احساس می‌کنند، اما به دلیل کم یا بی‌سوادی گول پوپولیست‌ها را می‌خورند و بر این گمان باطل‌اند که نجات دهنده را یافته‌اند. هم از این روی است که پوپولیست‌ میانه‌ای با روشنفکران، اهل خرد، متخصصان و در یک کلام با نخبگان جامعه ندارد.
( منبع : اینترنت)

🔹فصل پاییز شروع شد ، امثال نیز همچون یک دهه گذشته کشاورزان و باغداران با نبود بازار مناسب و قیمت پیشنهادی پایین از سوی خریداران مواجه هستند و زحمت یک ساله خود را بر باد رفته می بینند.هر روز دلسرد تر از دیروز و گاهی تیشه به ریشه درختان می زنند.

🔹اما نکته جالب توجه امسال ورود کاسبان رای به موضوع سیب و بهره برداری سیاسی از مشکلات مردم با طعم وعده های مبهم برای حل مشکلات آنهم به شرط کسب آرا می باشد.

🔸بنده به نوبت خود قصد دارم چند نکته عرض کنم و امیدوارم دوستان متخصص در تکمیل عرایض همراهی کنند

🔸از دوران آدام اسمیت و کینز به بعد کمتر کسی در جهان وجود دارد که باور نداشته باشد اقتصاد یک علم بوده و شرایط اقتصادی یک ملت با شعار و دستور و داد و بیداد حل نمی شود.

🔹دنیای اقتصاد تقریبا به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم میشود.نقش دولت و سیاست مخصوصا سیاست خارجی در هر نوع اقتصادی آنقدر مهم و حساس می باشد که به راحتی نمیتوان مرزی بین این دو قائل شد.شرکتهای چندملیتی واحد پولی و سیستم مالی مشترک و سازمانها جهانی مخلتف و… همگی بیانگر افول امپرتوری های اقتصادی و ظهور دهکده جهانی می باشد.
حتی ابر قدرتهایی چون امریکا و چین نیز نمیتوانند خود را تافته جدا بافته بدانند و تسلیم قواعد جهانی هستند

🔸اخیرا دوست عزیزمان آقای احمد رضایی گفته بودند که دیگران نتوانستند و آقای عباسزاده هم نخواهد توانست.
من در این شرایط با ایشان موافق هستم زیرا فارغ از بحث توانایی یا ناتوانی نمایندگان باید عرض کنم برای دسترسی به اهداف بلند مدت قطعا باید به دنبال برنامه و راهکار های علمی و با ثبات بلند مدت باشیم.که متاسفانه به لطف تحریم و تکریم ژن خوب از این شرایط محروم.

🔹شرایط اقتصادی دنیا و کشوری چون ایران که بخش اعظم درآمد آن از طریق فروش نفت و به نوعی تبادل اقتصادی با جهان می باشد بر مدار اقتصاد آزاد و جهانی می چرخد. مشکل با یک تذکر به وزیر کشاورزی آن هم آخر پاییز حل شدنی نیست

🔹سیاست خارجه ما در بخش اقتصاد منفعل عمل کرده و در واقع فدا شده است .خروج از چرخه اقتصاد جهانی به هر دلیلی چه تحریم و چه ضعف در کیفیت محصولات صادراتی ، نتیجه ای جز شکست نخواهد داشت. اقتصاد جهانی آسیاب حسن آقا نیست که به راحتی بتوان وارد شد
.متاسفانه اقتصاد ما در کنار رانت و ویژه خواری ژنهای خوب با مشکل تحریم ، اف ای تی اف دست و پنجه نرم میکند.
صادر کننده باید هزینه های بی مورد و گزافی جهت وارد کردن پول دریافتی به بانکهای جهانی بکند و دور زدن تحریم بی هزینه نیست

🔸قطعا یک یا صد کشاورز حتی اگر متحد بشوند با این مشکلات نمیتوانند وارد بازار جهانی شوند این شرایط برای رشد کاسبان تحریم کافیست.

🔸از مدعیان حل مشکلات کشاورزان تقاضا دارم بر خلاف اصول پوپولیستی وعده سر خرمن نداده و نه بخاطر رای و پست و مقام بلکه با خلوص نیت در جهت کمک به حل مشکلات مردم برنامه ها را اعلنی کنند.

🔹در انتخاباتی که یک نفر کتاب خدمت بی منت می نویسد و دیگری خدمت به شرط ، یکی هم تا مهر باغبان است و دیگری دلخوش به خیو تراختورچلاری، همه چیز را نگه میدارند برای شب انتخابات ، آن انتخاب نه تنها مفید نخواهد بود بلکه دور باطل است.

✍ #عماد

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ ديدگاه مطلب براي " پوپولیست ها هرگز از بین نمیروند. " ارسال شده است.

 1. جوان گفت:

  با سلام
  سعی کنیم خودمون از اون کم سوادا یا بی سوادا نباشیم!!
  پس همه یا بهتر بگیم اکثر مردم به نظر جنابعالی کم سواد و بی سوادن!!
  نظر خودتون را با این تحلیل ها به افراد تحمیل نکنین لطف میکنین خدا خیرتان بدهد
  موفق باشید.

ارسال نظر


آخرین موضوعات