کد خبر: 42 | تاریخ انتشار: ۱۰:۱۰:۰۷ - پنج شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۱ نظر | |

ضعف فرهنگ مطالبه عمومی در مشگین شهر

علی جعفرزاده (1)مشکین سلام ، علی جعفرزاده :کوتاه سخن اینکه با وجود همه ادعاهایمان آدمهای رام و سر به زیری هستیم . جرات مطالبه حقوق اولیه خودمان را نداریم . البته نباید از حق گذشت که در مقام سخن و ادعا و جدل و دعوا و در مراتب شدیدتر آنها کسی به گرد سر و صدای ما نمی رسد . در جایی و جمعی که ارتباط چندانی در ایجاد مشکلات شهروندی ما ندارد چنان موشکافانه زبان به انتقاد می گشاییم که همدیگر را حیران و بهت زده می کنیم و چنان می شود که گویا بار سنگینی را از دوش ما برداشته باشند . اما وقتی قرار است قدمی در راه برطرف کردن مشکلات شهروندی و دستیابی به حقوقمان برداریم دو نفر را نمی یابیم که همصدا باشند.
همچنین در تعرض به غیر اهل تقصیر که به زعم ما در سلسله مراتب ایجاد وضع موجود جای دارند دست توانمندی داریم . این هم راه فراری شده است تا خودمان را قانع کنیم که کاری انجام دادیم .
از این هم نباید گذشت که وقتی مسند خود را از دست بدهیم تبدیل به منتقدانی زبده می شویم گویا که یک شبه و بعد از اینکه ما از جایگاه اجرایی مربوطه کنار رفتیم نظام سخت افزاری و نرم افزاری مربوطه در چشم به هم زدنی توسط دیگران تخریب شد و دیگر امکان بازسازی وجود ندارد مگر اینکه دوباره منت شخص شخیص ما را بکشند .
اینها همه توصیفی از وضعیتی است که در آن زندگی می کنیم و به آن رضایت داده ایم و البته خوانندگان محترم مصداق های رساتر و مشخص تری از آنچه که بیان شد سراغ دارند . لازم است تا علت به وجود آمدن چنین وضعی را بررسی و ریشه یابی کنیم و مثل همیشه تقصیر را به گردن دیگران نیندازیم . به نظر حقیر در بررسی منصفانه به دلایل زیر می رسیم :
1- راه مطالبه و استیفای حقوق خود را بلد نیستیم و به بیراهه می رویم . خیلی وقتها هم به آداب کار مقید نیستیم و بهانه به دست صاحب منصبان می دهیم .
2- قضاوت های غیرمنصفانه و دور از حقیقت داریم . باید شناخت درستی از نابسامانی های روزمره خود داشته باشیم و یقه اهلش را بگیریم و هر کسی را به اندازه مسئولیتش مقصر بدانیم نه اینکه از قومی به یک نفر بتازیم و زمینه عقده های بیشتر را در فرداهای خود ایجاد کنیم .
3- بیشتر ما اهل محافظه کاری و ملاحظه مسئولین هستیم و این بیشتر به شرایطی برمی گردد که حضرات مسئولین به خودمان منتسب باشند که در این صورت به حمایت بی دریغ و چشم بسته از آقایان می پردازیم و آنچنان افراط می کنیم که دیگر رویی باقی نمی ماند تا بتوانیم از دیگران انتقاد کنیم. فاجعه هم زمانی رخ می دهد که خود ما در تلاشیم از رهگذر خویشاوندی یا نزدیکی به مسئولین محترم کوله بار خود را ببندیم و امتیازی بگیریم و در این راه از تضییع حقوق دیگران هم ابایی نداشته باشیم .
4- نگاه ما به وضع موجود غالبا کوتاه مدت است و به تعبیر مدعیان جامعه شناسی اهل توسعه پایدار نیستیم . اینکه این فصل سرما بگذرد و این چند سال آتی لوله کشی فاضلاب داشته باشیم و موقتا ماشین ما از این کوچه بگذرد و قس علی هذا ، نتیجه این می شود که الان گرفتارش هستیم .
5- گاهی راه حل را فقط در مقابله و رویارویی می بینیم اما همیشه و فقط به معنای مقابله و رودررویی نیست گاهی به معنای روگرداندن و عدم توجه است افراد و ابزارهایی هستند که برای بهبود کیفیت و ارتقای خدماتشان باید هر از گاهی با بی اقبالی ما مواجه شوند اما این چنین نبوده است و ما به دلایلی که به خودمان مربوط است دست از علایق خود برنداشته ایم و علیرغم آگاهی به ناکارآمدی افرادی که به آنها منتسب هستیم به دفاع از آنان برخاسته ایم.

امیدوارم خوانندگان فهیم عنایت داشته باشند که هدف از این نوشتار نوعی دعوت به نافرمانی مدنی نیست بلکه نگاهی معترضانه به فرهنگ شهروندی ما و بیشتر ناظر به زندگی روزمره ماست که از تاکسی نشستن و کیفیت نان و سد معبر شدید تنها بازار پرتراکم شهرمان شروع می شود تا عزل و نصب مسئولین و توزیع اعتبارات مختلف عمرانی و فرهنگی و اطلاع رسانی روابط عمومی های کم خاصیت ادارات مختلف را شامل می شود. باید بتوانیم صاحب زندگی سالم باشیم . یادم هست و یادتان هست که « شهر ما خانه ماست » مگر در خانواده ها به فرزندانمان یاد نمی دهیم که « نه » گفتن به ناملایمات بزرگترین هنر زندگی است ؟ بیاییم باور کنیم که در زندگی شهری هم باید به خیلی چیزها به عنوان یک شهروند نه بگوییم و گامهای عملی در رفع ناملایمات برداریم . نقد شما به این نوشتار مایه سربلندی ماست.

علی جعفرزاده

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱۱ ديدگاه مطلب براي " ضعف فرهنگ مطالبه عمومی در مشگین شهر " ارسال شده است.

 1. شیپور گفت:

  الحق اگر به حق وحقوق مان آشنا بودیم …

  • مشکین سلام گفت:

   خواننده گرامی نظر شما عینا برای نویسنده مطلب ارسال شد اما بنا به قوانین سایت از نمایش کامل نظرتان معذوریم. موفق باشید

 2. علی امامعلیزاده گفت:

  عزیزم مشگین به قول وزیر محترم کشور ، با بافت فرسوده اش به روستا شباهت داره چه انتظاری از یک کد خدا و دارو دسته اش داری؟ با تشکر و آرزوی موفقیعت

 3. سیما گفت:

  با تشکر از همکار محترم.قلمتان پایدار باد

 4. مشکبار گفت:

  با سپاس کلمه صاحب منصبان را اصلاح کنید.
  آقای جعفرزاده سربلند باشید.
  آقایان : رضایی و مستی برایتان توفیقات روزافزون آرزومندم.

 5. شریعتی گفت:

  شما در زمان … حالا از ارتقاء فرهنگی بحث میکنید؟

  • مشکین سلام گفت:

   خواننده گرامی نظر شما عینا برای نویسنده مطلب ارسال شد اما بنا به قوانین سایت از نمایش کامل نظرتان معذوریم. موفق باشید

 6. م-م گفت:

  اقای جعفرزاده با محبتو رئوف!بهتر بود در اول کلام می نوشتید.رام سر بزیرو…ذلیل هستیم.مطالب خوبتان را بعدا مطالعه کرده و جواب خواهم نوشت.لطفا در یادداشتهای بعدی از تصویر دیگری(جدید) استفاده نمایید.برایتان ارزوی موفقیت بی ریا دارم

 7. اشرفی امین گفت:

  با سلام و ادب
  بنده با توجه به مشغله فراوان، کمتر مطالب سایت ها را دنبال می کنم؛ اما این مطلب را خواندم و بسیار خوب یافتم. هم تیتر خوبی دارد هم محتوای صحیحی دارد. همچنین موضوع بسیار مهم و حیاتی در شهرستان و حتی کشور است. البته می توان درباره علل آن نیز بحث و بررسی کرد و راهکارهای متنوعی برای رفع موانع ارائه داد.
  به هر حال کمتر مطالب خوبی مانند این مطلب در سایت های مشکین شهر دیده ام.
  برای نویسنده آرزوی توفیق دارم. البته نمی شناسمشان
  احسنت

ارسال نظر


آخرین موضوعات