کد خبر: 8350 | تاریخ انتشار: ۱۵:۱۴:۲۵ - چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۲ نظر | |

روایت هاشمی رفسنجانی از نا آرامی های سال 1731 مشهد

در نهم خرداد 1371، ماموران شهرداری مشهد ، خانه های مسکونی غیر مجاز در کوی طلاب مشهد را تخریب کردند.

این مامورین در پی ممانعت ساکنین منازل با آنها درگیر شدند که منجر به تیر اندازی و زخمی شدن یک دانش آموز شد.
این نقطه آغاز آشوبی بود که منجر به تصرف دو کلانتری و آتش زدن بانکها و ساختمانهای دولتی در مشهد شد.
این وضعیت تا پاسی از شب ادامه داشت و در انتها نیروهای انتظامی و امنیتی توانستند کنترل شهر را به دست بگیرند.
دادگاه انقلاب مشهد چهار تن از عوامل این ماجرا را به اعدام محکوم کرد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی در کتاب خاطرات سال 1371 در خصوص این ماجرا نوشت:
شنبه 9 خرداد 1371
عصر شورای عالی امنیت ملی جلسه داشت. طرح مبارزه با تهاجم فرهنگی در دستور بود. در خصوص برخورد با عوامل آشوب و شرارت که در شیراز و اراک و دیروز در مشهد اتفاق افتاده ، تاکید شد. با استاندار خراسان ، تلفنی مذاکره کردم.
یکشنبه 10 خرداد 1371
به دفترم آمدم . اوضاع مشهد را پرسیدم . گفتند دیشب شرارت تا ساعت یک ونیم بعد از نیمه شب ادامه داشته و با دخالت سپاه تمام شده و جمعی را بازداشت کرده اند. خرابی های زیادی بار آورده اند.
در جلسه هیأت دولت، وقت زیادی صرف مسأله مشهد و کیفیت برخورد با آن به منظور جلوگیری از تکرار این گونه حوادث مذاکره شد. رهبری هم امروز با احضار وزرای مربوط ، دستور سخت گیری داده اند.
همچنین سعید امامی معاون وقت وزیر اطلاعات در سخنرانی بین دانشجویان دانشگاه بو علی همدان سال 1375 در این باره گفت:
ما در جریانات مشهد که پیش آمده بود ،یک حرف قشنگی را حضرت آیت الله جوادی آملی به من فرمودند، شهرداری مشهد آمده بود یک سری زمینهایی را که مردم مدتها دنبالش بودند و حتی برای خرید آن زندگی خود را فروخته بودند و یه کلبه کوچک ایجاد کرده بودند،  در گیری ایجاد کرده بود، و در این جریان یک بچه ای افتاده بود و کشته شده بود و این شروع ماجرا بود، آقای جوادی آملی یه نکته زیبایی رو به من فرمودند :
شما اینو قبول دارید که دفاع از مسکن و محیط زیست حتی در حیوانات هم وجود دارد؟ ، کسی آمده یک پولی داده یه تکه زمینی را گرقته   یک دفعه میبینه آمدن بالا سرش و زمین را خراب کنند.
 مطمئنا اعتراض خواهد کرد، یعنی بعضی از اعتراضات اعتراضاتی است که ما باید بپذیریم.
استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۲ ديدگاه مطلب براي " روایت هاشمی رفسنجانی از نا آرامی های سال 1731 مشهد " ارسال شده است.

  1. […] ۹ خرداد ۱۳۷۱، علی جنتی در مقام استاندار خراسان بولدوزر‌ها را برای تخریب مناطق حاشیه‌ای اطراف حرم می‌فرستد. بولدوزر‌ها به کوی طلاب که می‌رسند، با مقاومت مردم ساکن این محله مواجه می‌شوند. در این گیرودار، یک کودک با شلیک یک مامور نیروی انتظامی کشته می‌شود؛ هم‏چون جرقه آتشی در انبار کاه. شورش اوج می‌گیرد. مردم دیگر مناطق به کوی طلاب می‌پیوندند. کلانتری‌های ۳ و ۴ مشهد تصرف و مردم مسلح می‌شوند. ساختمان شهرداری، سازمان تبلیغات اسلامی، چندین بانک و… به آتش کشیده می‌شوند و شهر از کنترل نیروهای دولتی خارج می‌شود. […]

  2. […] ۹ خرداد ۱۳۷۱، علی جنتی در مقام استاندار خراسان بولدوزر‌ها را برای تخریب مناطق حاشیه‌ای اطراف حرم می‌فرستد. بولدوزر‌ها به کوی طلاب که می‌رسند، با مقاومت مردم ساکن این محله مواجه می‌شوند. در این گیرودار، یک کودک با شلیک یک مامور نیروی انتظامی کشته می‌شود؛ هم‏چون جرقه آتشی در انبار کاه. شورش اوج می‌گیرد. مردم دیگر مناطق به کوی طلاب می‌پیوندند. کلانتری‌های ۳ و ۴ مشهد تصرف و مردم مسلح می‌شوند. ساختمان شهرداری، سازمان تبلیغات اسلامی، چندین بانک و… به آتش کشیده می‌شوند و شهر از کنترل نیروهای دولتی خارج می‌شود. […]

ارسال نظر


آخرین موضوعات