کد خبر: 8771 | تاریخ انتشار: 7:05:36 - یکشنبه 17 مه 2015 | بدون نظر | |

معماي آن «هشت دقيقه»

همه‌چيز از يك شايعه بزرگ شروع شد؛ شايعه‌اي كه به گفته عليرضا منصوريان، هشت دقيقه كثيف تاريخ فوتبال ايران را رقم زد. بدون هيچ ترديدي نمونه اتفاقات روز پاياني ليگ برتر، در هيچ كجاي جهان رخ نداده است. در روزي كه در دقايق پاياني فينال ليگ، به بازيكنان و اعضاي كادر فني تراكتورسازي گفته شد بازي سپاهان مقابل سايپا با نتيجه مساوي به پايان رسيده است و تراكتوري‌ها با همان نتيجه مساوي ٣-٣ هم قهرمان ليگ برتر هستند، آن هم در شرايطي كه واقعيت غير از اين بود. سپاهان با دو گل سايپا را شكست داد و با توجه به نتيجه بازي نفت تهران و تراكتورسازي عملا فاتح چهاردهمين دوره از مسابقات ليگ برتر (جام خليج فارس) شده بود و امروز آنهايي كه مناسبات جمعه تلخ فوتبال ايران را با خود مرور كنند تنها به يك نتيجه تاسف‌بار مي‌رسند؛ «فاجعه».
شايعه از كجا آمد؟
بر اساس شايعات مطرح شده اين اتفاق به اين دليل افتاده تا امنيت ورزشگاه حفظ شود و صندلي‌هاي بيشتري شكسته نشود. البته شايد هم اشتباهي رخ داده كه اين اتفاق افتاده است. يك روايت ديگر مي‌گويد كه يكي از مسوولان فدراسيون فوتبال حوالي دقيقه ۸۰ به توني اوليويرا گفته است كه سپاهان و سايپا بازي‌شان ٢-٢ شده و به همين دليل تراكتورسازان به دستور توني عقب كشيده‌اند. صحبت‌هاي عليرضا منصوريان در اين رابطه كاملا شفاف است. اين مربي اعلام كرد: «خودم ديدم كه ناظر فدراسيون فوتبال به نيمكت تراكتورسازي اعلام كرد كه بازي سپاهان با سايپا با نتيجه ٢-٢ به پايان رسيده و آنها با همين تساوي هم قهرمان هستند. به خاطر همين موضوع بود كه تراكتورسازي شروع به ده نفره دفاع كردن كرد. آنها به واقع بايد براي زدن گل چهارم تلاش مي‌كردند، اما با شايعه‌اي كه شنيدند سرنوشت تغيير كرد. مطمئن باشيد اين هشت دقيقه كثيف تاهميشه فوتبال ايران را آزار خواهد داد.  كاش آن شايعه كثيف گفته نمي‌شد، چرا كه تراكتورسازي مثل قبل حمله مي‌كرد و ما باز هم با استفاده از ضدحملات مي‌توانستيم به گل برسيم. اما با آن شايعه هم سر نفت تهران را بريدند و هم تراكتورسازي را!. با اين شايعه سرنوشت ليگ را تغيير دادند.» اين صحبت‌هاي سرمربي نفت تهران البته از سوي رييس كميته مسابقات ليگ برتر تكذيب مي‌شود. بهروان مي‌گويد: «يك نفر نتيجه بازي سپاهان و تراكتورسازي را به دروغ به نيمكت تراكتورسازي اطلاع داد. اما به قرآن قسم كه آن فرد اصلا ناظر و مسوول سازمان ليگ يا فدراسيون فوتبال نبود. با اين حال با اتفاقاتي كه رخ داد خستگي بر تن همه ما باقي ماند. همه ما به خاطر حوادث رخ داده ناراحت هستيم.»

حادثه  عجيب!
شايد زماني كه سرمربي پرتغالي تراكتورسازي بلافاصله بعد از سوت پايان مسابقه شروع به خوشحالي و زدن دور افتخار در زمين به همراه شاگردانش كرد، هيچ‌وقت فكرش را نمي‌كرد كه دقايقي بعد «اشك غم» جايگزين «اشك شوق» او شود. تراكتورسازي جشن قهرماني برگزار كرد. هوادارانش به زمين مسابقه هجوم آوردند تا شادي خود را با اعضاي تيم محبوب خود تقسيم كنند. اما اين جشن صوري بود. تراكتور قهرمان ليگ برتر نبود و اين خبر بايد به اطلاع آنها و هواداران مي‌رسيد. اما در اتفاقي غيرمنتظره اينترنت، شبكه تلفن همراه و برق رختكن از چند دقيقه مانده به پايان بازي قطع شده بود. منصور قنبرزاده مديرعامل نفت تهران ماجرا را اين گونه روايت مي‌كند: «اتفاق عجيبي در ورزشگاه رخ داد. ما از طريق تلويزيون از داخل رختكن بازي‌هاي ديگر را پيگيري مي‌كرديم اما از دقيقه ٨٧ شبكه‌هاي تلويزيوني، راديويي و حتي شبكه موبايل قطع شد و هيچ راه ارتباطي نداشتيم. در همان لحظات بود كه اعلام كردند ديدار سپاهان و سايپا در اصفهان ٢-٢ مساوي شده است. همان طور كه حتما ديده‌ايد در ٦-٥ دقيقه آخر بازي بازيكنان تراكتورسازي بازي را نگه مي‌داشتند و سعي مي‌كردند وقت را تلف كنند. حتي پس از بازي منصوريان به توني تبريك گفت و مربي تراكتورسازي هم خوشحال به نظر مي‌رسيد. پس از آن هم بازيكنان و تماشاگران تبريزي براي شادي به زمين ريختند. واقعا بايد بررسي شود كه چرا اين خبر كذب به نيمكت تراكتورسازي، بازيكنان اين تيم و سپس تماشاگران انتقال پيدا كرد. معلوم نيست چه كسي به نيمكت تراكتورسازي اين خبر را اعلام كرده است و چرا تمام كانال‌هاي ارتباطي از دقيقه ٨٧ قطع شد و سه، چهار دقيقه پس از تمام شدن بازي دوباره وصل شد. قهرماني در دستان نفت تهران و تراكتورسازي بود. اما نمي‌دانيم چرا آن شايعه گفته شد تا تراكتورسازي به دفاع بپردازد و از نتيجه مساوي دفاع كند. اين مساله بايد رسيدگي شود. به واقع اتفاقات ورزشگاه يادگار امام (ره) تبريز تلخ بود، چرا كه با سرنوشت دو تيم، ليگ برتر و از همه مهم‌تر احساسات مردم آذربايجان بازي شد.»
اعتراض شديد اوليويرا
توني اوليويرا تيمش قهرمان بود. آنها البته قبل از آن جريانات با اشتباهات خودشان در شرايطي كه سه بر يك از حريف خود پيش افتاده بودند، برد را با مساوي عوض كردند. بعد از گل سوم، عليرضا فغاني، آندرانيك تيموريان را اخراج كرد تا قرمزپوشان تبريزي نتوانند ١٠ نفره از اين برد دفاع كنند. بازي با حملات پي در پي نفت مساوي شد و در اين هنگام بود كه شايعه بزرگ گفته شد. بدون هيچ ترديدي يك نفر با ساخت شايعه خود سرنوشت ليگ برتر فوتبال ايران را تغيير داد. اوليويرا با باور كردن اين شايعه، عناصر هجومي تيم خود را از زمين خارج و خط دفاعي تيمش را تقويت كرد. چراكه آنها با تصور نتيجه مساوي در بازي سپاهان نيازي به آب و آتش زدن نداشتند. به همين دليل به اتلاف وقت و دفاع پرداختند. اما آنها تنها دقايقي بعد از جشن قهرماني كه در شرف برگزاري آن بودند، متوجه شدند كه سپاهان بازي خود را برده و قهرمان شده است. به همين سادگي جشن تبريزي‌ها به عزا تبديل شد. در شرايطي كه براي حفظ امنيت ورزشگاه به تبريزي‌ها اعلام شده بود آنها قهرمان شده‌اند، بعد از باخبر شدن از واقعيت، هچ كسي نتوانست مقابل خشم تبريزي‌ها بايستد. صندلي‌ها شكسته شد و خسارات سنگيني به اين ورزشگاه وارد شد. توني اوليويرا در اين باره گفت: «نيمه دوم اتفاقي افتاد كه خودتان شاهد بوديد. وقتي گل سوم را زديم توانستيم جايگاه خودمان را پيدا كنيم و از ضدحملات استفاده كنيم. در آن لحظه اتفاقات كليدي باز هم رقم خورد و راه‌هاي خروجي كوتاه شد و نفت از آن بحران خارج شد و بازي با نتيجه تساوي تمام شد. اگر يادتان باشد اين داور بازي با سپاهان با ما چه كرد همه مي‌دانند در آن ديدار چه اتفاقي رخ داد. بازي سپاهان با تراكتورسازي آن كسي كه تيم سپاهان را از پايين به بالا آورد فغاني بود او آنها را از پايين به بالا آورد و نتيجه ليگ را عوض كرد و فقط اين اتفاق امروز تكرار نشد. شما مي‌دانيد چه اتفاقي افتاده است؛ همچنين شبي بازي سپاهان و تراكتورسازي را اشتباه به سود سپاهان گرفت مردم ناراحت هستند نه به خاطر امروز، به خاطر اتفاقاتي كه در اصفهان رخ داد. آنها به ما كلك زدند و نبايد او به تبريز مي‌آمد بلكه بايد به اصفهان مي‌رفت و در جشن قهرماني سپاهان شركت  مي‌كرد.»

 برش

مهدي تاج، رييس سازمان ليگ برتر گفت: «واقعا اين اتفاقات تلخ و كثيف بود. سازمان ليگ اين تصميم را محكوم مي‌كند و خواهان پيگيري جدي ماجراست. تمام زحمات يك ساله همكاران من در برگزاري يك ليگ عالي با آن اتفاق تحت‌الشعاع قرار گرفت. واقعا اين شايعه كثيف بود ولي با قطعيت به شما مي‌گويم هيچ يك از همكاران من در اين اتفاق نقشي نداشتند. متاسفانه اين شايعه روند آن بازي را به هم ريخته و بايد بررسي شود و بفهميم چه كسي يا كساني اين كار را كردند. به هر حال ما نه در جريان اين ماجرا بوديم و نه نقشي در آن داشته‌ايم و نه اصلا مي‌توانستيم و توان انجامش را داشتيم اما هركسي اين شايعه را پخش كرده، اشتباه كرده است. »

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات