کد خبر: 8826 | تاریخ انتشار: ۱۷:۴۷:۰۶ - یکشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ | بدون نظر | |

اتفاقات عجیب تبریز و ذکر چند نکته/ توّهم توطئه بَرِمان ندارد، «تراکتور» قهرمانی را از دست داد!

اتفاقات عجیب تبریز و ذکر چند نکته/ توّهم توطئه بَرِمان ندارد، «تراکتور» قهرمانی را از دست داد!
علی رفسنجانی شریف‌نژاد: بی‌تردید اتفاقات به‌وجود آمده در پایان بازی شب گذشته تیم‌های تراکتورسازی و نفت در ورزشگاه یادگار امام(ره) تبریز از جمله عجایب تاریخ لیگ فوتبال ایران بود؛ جایی که هنوز هشت دقیقه نفس‌گیر(با احتساب وقت‌های اضافه) از دیدار فینال‌گونه دو تیم صدرنشین لیگ برتر باقی مانده و گویا به‌دلیل عدم دسترسی به اینترنت و شبکه‌های مخابراتی همه از نتیجه بازی اصفهان بی‌خبر هستند.. ناگهان آنتونیو اولیویرا، پسر سرمربی تراکتور و عضو کادرفنی تیم خود را سریعا به نیمکت تیم تبریزی می‌رساند و طبق اطلاعاتی که از روی سکوها گرفته، اعلام می‌کند که بازی اصفهان بین سپاهان و سایپا مساوی تمام شده و تراکتور قهرمان است. ذکر همین چند کلمه کافی بود تا اولیویرا، سرمربی تراکتور در آن موقعیت خطیر که تیمش بازی سه بر یک برده را با تساوی سه بر سه عوض کرده بود، با تغییر تاکتیک تیمش مهاجم زهرداری چون ادینیو را دقیقه 90 بیرون بکشد و تیم را به لاک دفاعی ببرد و حتی بازیکنانش با علم به کسب عنوان قهرمانی، دست به وقت کشی بزنند!

پس از اتمام مسابقه نیز کادرفنی، هواداران و حتی بعضی از اصحاب رسانه حاضر در کنار زمین -بی‌اطلاع از پیروزی دو بر صفر سپاهان مقابل سایپا- به گمان قهرمانی تیم محبوب‌شان پای به زمین مسابقه گذاشته و به جشن و پایکوبی می‌پردازند، علیرضا منصوریان هم قهرمانی را به اولیویرا و کادرفنی حریف تبریک می‌گوید. همه این‌ها در شرایطی صورت می‌گیرد که میلیون‌ها نفر از مردم ایران و حتی ایرانیان ساکن خارج از کشور پای گیرنده‌های تلویزیونی نشسته و از شدت شادی مردم پرشور و خونگرم تبریز «قفل» کرده‌اند!! در واقع این سپاهان است که قهرمان لیگ شده و تراکتورسازی بازهم به مقام نایب‌قهرمانی لیگ دست‌یافته است و حاضران در ورزشگاه یادگار امام(ره) نیز پس از دقایقی متوجه این موضوع می‌شوند و شادی‌شان به غم مبدل می‌گردد.

*«ناشی‌گری» مسئولان تراکتور

با توجه به شرح ماوقع و احترام به احساسات خالصانه هواداران آذری، اگرچه حرکت «نابخردانه» و دور از عقلانیت آنتونیو اولیویرا -که بدون اطلاع از واقعیات، ذهن سرمربی و سپس مجموعه تیم را درگیر شایعات کرد- هرگز قابل توجیه نبوده و نیست اما به نظر می‌رسد در قبال وقایع جمعه شب نباید از ناشی‌گری مسئولان تراکتورسازی به آسانی عبور کرد؛ اینکه گفته می‌شود در ورزشگاه امکان دسترسی به شبکه‌های مخابراتی و اینترنت(به‌واسطه اختلالات معمول در زمان ازدحام جمعیت در ورزشگاه‌ها) ممکن نبوده و لذا در لحظات پایانی مسابقه هرگز شرایط دسترسی به نتیجه بازی اصفهان فراهم نشده، قبول.. اما آیا مسئولان تراکتورسازی به دست‌اندرکاران صداوسیما که از همه نتایج مطلع بودند هم دسترسی نداشتند؟! جالب اینجاست که شنیده شده برخی از خبرنگاران مستقر در تبریز هم از نتیجه بازی سپاهان مطلع بوده‌اند و این موضوع را به نزدیکان تیم تراکتورسازی رسانده‌اند ولی در نهایت حرف‌های آن فرد ناشناس مورد قبول واقع شده است!

*«ضعف» تونی اولیویرا

ورای نگرش‌های احساسی و نگاه‌های سلیقه‌ای، آنچه جامعه مربیان و کارشناسان پیرامون بازی دیشب بر آن اتفاق نظر دارند، این نکته است که پس از اخراج آندو تیموریان در دقیقه 63، تونی اولیویرا می‌توانست با تقویت و چینش بهتر خط هافبک و دفاع تراکتور، اختلاف دو گل برتری را حفظ کند اما پس از دقایقی سامان نریمان‌جهان که در هفته‌های پایانی از جمله بهترین‌های لیگ بود را از زمین خارج و احمد امیرکامدار را به جای وی روانه بازی کرد تا حملات نفت بیش از پیش شدت بگیرد و در نهایت بازی به تساوی بیانجامد.

از سوی دیگر هر سه گل نفت از طریق ضربه کرنر به ثمر رسید که این موضوع نیز ضعف خط دفاع در جای‌گیری را می‌رساند. نکات دیگری نیز درباره ضعف کادرفنی تیم تراکتورسازی در دقایق مختلف بازی وجود دارد که در این مقال نمی‌گنجد.

*اشتباه «آندو»

اخراج آندرانیک تیموریان در دقیقه 63 بازی، بی‌تردید ضربه مهلکی به تیم تراکتور زد. آندو در مدت زمان حضورش در ترکیب تیم توانست به نحوی میانه میدان را مدیریت کند و طبیعی است خروج او از زمین برای تبریزی‌ها تبعات منفی در پی داشت. شاید اگر تیموریان کمی از تجربه‌اش بهره می‌برد و در شرایط برتری تیمش آن حرف‌های نامناسب را در قبال بازیکن نفت به زبان نمی‌آورد، هیچگاه حرف‌وحدیث‌های بعدی درباره اخراج وی و ناکامی تراکتور در کسب عنوان قهرمانی پیش نمی‌آمد. حرکت آندو تیموریان در بازی جمعه‌شب تراکتور-نفت یادآور رفتار کودکانه مهرداد پولادی در بازی حساس ایران در جام ملت‌های آسیا مقابل عراق بود که آن بازی نیز در نهایت منجر به عدم صعود ایران به مرحله نیمه‌نهایی مسابقات شد.

*«توّهم توطئه» بَرِمان ندارد

هرچند تأکید داریم رفتار دور از عقلانیت فرزند اولیویرا -که هزاران نفر از پرشورترین هواداران فوتبال ایران را با ناراحتی و مشکل روبرو ساخت- هرگز قابل توجیه نیست اما برخلاف اظهارات و واکنش‌های احساسی برخی از بازیکنان و هواداران فوتبال نباید اتفاقات جمعه‌شب ورزشگاه یادگار امام(ره) را نوعی توطئه از قبل برنامه‌ریزی‌شده تصور کرد. تراکتورسازی در عین شایستگی نتوانست عنوان قهرمانی رقابت‌های لیگ برتر «جام خلیج فارس» را کسب کند؛ با این وجود، هواداران خونگرم، متمدن، پرشور و باشعور این تیم باردیگر ثابت کردند که همیشه و در همه حال از نام ایران و آذربایجانش پاسداری می‌کنند و هوای فوتبال را دارند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات